Téma: Symetrické vstupy?

Má smysl u zesilovače v kovové skříni bezp. třídy II a výkonu 2x100W dělat symetrické (2xXLR a 2x6.3 Jack) vstupy? Nebo se na to mám vykašlat a dát tam dva CINCHe? Pro jaké použití se symetrické vstupy hodí a kdy je to zbytečné?

Re: Symetrické vstupy?

Hodí se pro potlačení souhlasného signálu naindukovaného do signálových kabelů. Podle mě je to zbytečný u většiny zesilovačů, ale je to zvyk.

Web

Re: Symetrické vstupy?

To zjevně ví. Důvod proč se asi ptá je II. třída.
Nepér, ty máš před tím něco se symetrickými výstupy?

Re: Symetrické vstupy?

I u přístrojů II. třídy může snadno dojít k neúmyslnému propojení krabice přístroje atd. na PE nebo kostry dalších přístrojů (např. přes rack). Symetrika, nebo spíš zcela galv. oddělené vstupy se dají využít i u nesymetrického zdroje signálu.

Web

(upravil Nepér 17. 10. 2012 15:38)

Re: Symetrické vstupy?

Budu stavět konec se dvěma SPV a vymýšlím k tomu předzesilovač. Zesilovač budu mít buď u sebe v pokoji nebo ho budu tahat na různé akce typu silvestr, garden-párty atd... většinou k tomu bude připojenej jen notebook (má super zdroj, co spojuje mínus s PE), nebo iPhone nebo něco podobnýho, proto chci ještě na zadní stěnu přepínač na zvýšení citlivosti o 6dB, aby to šlo případně vybudit i z toho telefonu, když k tomu nebudu mít s sebou mixáček (Behringer of course...), který symetrické výstupy má. To by bylo vlastně jediné symetrické zapojení, které bych využil. Z toho mixu to jde samozřejmě i unbalanced nesymetricky přes mono Jacky nebo z Tape Out přes RCA CINCHe... kromě přepínání citlivosti bych tam chtěl ještě stereo/mono/bridge. Hlasitost bude s fyziologií podle Thalese (před i za tímto pasivním regulátorem budou sledovače). Vzhledovou inspirací jsou mi profi konce pro PA, z toho vzešla i ta myšlenka se symetrickými vstupy... tak přemýšlím, zda to tím komplikovat, či nikoliv.

Re: Symetrické vstupy?

Symetrické vstupy nemusí být žádnou komplikací, zcela bohatě na to stačí dvě vajíčka 3AN670.07.
Pokud ale stavíš zesilovač s dvěma SPV a napájíš je toroidem, je naprosto zbytečné dávat přístroj do II. třídy, toroidy jako takové už mají dvojitou izolaci a jsou zkoušeny na 4kV /alespoň ty naše z Aldaxu/, takže bohatě stačí I. třída a vyhneš se tak spoustě komplikací. Ale jak už jsem napsal-lze to provést tak, že na cinchových vstupech budeš mít nesymetrický vstup a přes transformátor budeš mít na XLR symetrický plovoucí vstup, který není nutné zemnit.
Ale pokud místo toroidu budeš chtít použít nějaké EIčko, u kterého jsi nejsi jist vůbec ničím, tak na takový transformátor bych se v každém případě vysral. Nejde jen o to, že se může primár prorazit do kostry, tedy do plechů, ale primár se může prorazit i do sekundáru a v tom případě je ohroženo všchno, co k takovému koncáku je připojeno nesymetricky, tj. všude propojené země. Jediná ochrana dalších připojených přístrojů je připojit je symetricky a galvanicky oddělené, což dokáže jen transformátorek - to ale pořád neřeší ochranu proti úrazu u samotného koncáku. Částečně to lze eliminovat tak, že EI trafo, o kterém nic nevíš, přišroubuješ nevodivě přes kus texgumoidu, to ale pořád neřeší to, že se může fáze objevit na GND konce, tedy na jednom pólu výstupu pro repro.
Radši bych tedy použil toroid, první třídu a máš to bez starostí.

Web

Re: Symetrické vstupy?

Uvědom si, že všechny komponenty mají vliv na zvuk. Blbej zvuk se dá přežít.
Trafo má vliv na bezpečnost. Průraz a zásah síťovým napětím se přežít nemusí...

Na trafu určitě nešetři. kup kvalitní, s izolací, s výrobním štítkem, kde je vše potřebné uvedeno. Na neznámé bastltrafo bych se určitě nespoléhal, zvlášť když zesík chceš "veřejně" využívat.

(upravil Nepér 22. 10. 2012 9:12)

Re: Symetrické vstupy?

Mám trafo od Aldaxu. Třída II. to znamená pouze dvoužilový přívod, dvojitou izolaci a žádnou zem ze zásuvky ne? Tak to chci udělat... tím jsem se chtěl vyhnout komplikacím. Skříň pak buď nepřipojit vůbec, nebo k zemi elytů. Nebo tedy třídu I., ačkoliv trafo značku dvojité izolace má, skříň spojit s PE a zároveň s GND zdroje? Pak ale ten problém se zeměmi...

Re: Symetrické vstupy?

Pokud máš trafo od nás, bez obav použij dvoužilový přívod, kastli spoj s gnd zdroje a máš po starostech.

Web