Téma: TDA7293

Zdravím mám tu malou dotázku na odborníky. V práci dávám do jukeboxu 2xstereo TDA7293 od EZK ale zatím jsem tu spálil už asi 20 těch obvodů. Je problém v tom že základní deska počítače jako zdroj zvuku uzemňuje GNDz na kostru?? Mám tam sestavu dvojitou zdroj, zesilovač, ochrana. Všechno přesně na půl rozdělené ale základní deska propojí GNDz obou zesilovačů a přikostří. Není to problém?? Teď  naposled se mi stalo že jeden zesilovač začal pískat a rozehřívat se, teď už jen trvale svítí červené diody na něm.
Zahlédl jsem zde na fóru něco o pajcování obvodů. Myslíte že tda7293 za 200kč je pajc nebo originál?? Na škole jsem ho kupoval ještě za 400.
Je na závadu když jsem na zdroje od EZK přidal ještě další dva 10 000uF kondenzátory? smile

Dííky, díky za odpovědi smile

Re: TDA7293

Z EZK to pajc nejspíše nebude. Funguje zesilovač normálně, když odpojíš PC?

(upravil Lojzek 9. 7. 2012 12:30)

Re: TDA7293

jak to chladíš? máš jeden chladič nebo dva? máš je odděleny od zesilvoače podložkou? co šroubek?máš ho taky oddělený? Nebo to máš přitlačené kouskem AL hranolku?
odkud máš desku? máš vše z EZK?

Re: TDA7293

Zesilovače jsem si původně zkoušel na zdroji a fugovali oba, jenže pak se mi u jednoho stalo že se mi uvolnil z napájení GND takže tam šlo jen + a -. Což bych řekl že byla příčina destrukce poprvé, druhý zesilovač fungoval. Pak jsem to vyšrouboval a vyměnil integráče u nefunkčího. Po zapnutí pískal a odešel ten co fungoval.
Ty pajcovaný obvody myslím jako koupený z PsElektroniku, jak jsem říkal už jsem tu těch obvodů spálil dost tak jsem musel kupovat.
Každý zesilovač je přišroubovaný k Al elku a ty jsou přušroubovaný k sobě a zároveň k AL desce která je v celém jukeboxu. Chlazení je již ověřené na zesilovačích ALDAX. IC jsou od zesilovače oddělený podložkou, a pod šroubkem je plastová podložka. Schválně jsem to propípnul a IC nejsou navzájem propojený.
Deský jsou z EZK ale když mi zhoří IC tak dávám z PsElektroniku za 200kč.

Re: TDA7293

http://2imgs.com/2i/t/e7103e14c7.jpg
Tak jinak. Je něco na tomto zapojení špatně?? Neměli by se tam někam třeba přidat nějaký filtrační kondezátory nebo to ještě někde přikostřit aby to nešlo přes ten IN?

Re: TDA7293

Já bych v tom problém neviděl.No zkus ještě jednou zkontrolovat,zda to máš všechno správné zapojené.Možná by nebylo špatné kdyby to bylo trochu popsané který drát co je smile

Re: TDA7293

Dobře:
Ten podivný větrák nahoře je toroid, EZK 391 je usměrňovač s foltrací, TDA7293 jsou zesilovače a EZK601 jsou ochrany reproduktorů.
Vyznačený růžově je GND které tam přesně znázorňuje jak je to zapojený, a to že je to přikostřený skrze in zesilovačů v PC. Nebylo by lepší ten GND přikostřit už rovnou někde za zesilovačem? Zesilovače mi teďka vydávají podivný pisklaví zvuk, přitom na něm svítí diody a zřejmě už asi zase odešel.

Re: TDA7293

Přemýšlím jestli by někde nebyl nějakej zesilovač 2x100w ale tranzistorovej. Třeba by to nedělalo tkový problémy jako to TDAčko.

Re: TDA7293

1/ Vyzkoušet alespoň každý kanál zvlášť, ne-li s laboratorním či podobným zdrojem (t.j. minimálně s jiným, a jen pro jeden kanál), s kontrolou odběru, do ohmické zátěže, s kontrolou osciloskopem, atd., atd. Po vyloučení chyb zkusit dual (ale třeba i kvadral, podle kýho šlaka to vlastně chcete provozovat) mono.
2/ Nejsou připálené cívky repro po předchozích nezdarech? K jaké impedanci jednotlivé zesilovače připojujete, vite? Reproduktory (+ reproboxy)mají jaké impedance, jaké výhybky, a nejsou snad zapojené stejně odborně, neuražte se, prosím, jako Vaše dílko?
3/ Tucty dalších příčin a naprostý nedostatek Vašich informací.

Z toho, co píšete bych se nedivil, že jste si vzal úkol převyšující Vaše znalosti a zkušenosti. "Odpravit" 20 ks IO již pro mě není houževnatost. Netratíte, když se domluvíte s někým znalejším, kdo Vás nynějším, pro Vás svízelným, koridorem nesnází provede, Vy se dozvíte, a dále již nebudete cyklicky chybovat bez užitku a se zbytečnými výdaji. Zaplaťte např. někomu další 2 ne/popravené IO za průvodcovské shlédnutí Vaší rukodělnosti, jíž chybí hlavodělnost. Tolik můj, jistě stěží zasvěcený, pohled na věc.

Re: TDA7293

Na Laboratorním zdroji jsem to rozjízděl v pohodě jako celek.
Nevím jak poznám připálenou cívku v repráku, pokud by se to mělo projevit tím že repro nehraje tak nejsou.
Repro jsou 8ohm jako celek, vyhybky nestavím já takže nevím aler podle vzhledu to mení nic moc extra.
Informace nemám proto sem píšu, není snad toto fórum od toho?

Re: TDA7293

RDan:hele koukej,chceš tranzistorák tak si kup stavebnici ALDAX a nebo od Jožiho - http://www.zosilnovace.eu/Tranzistorove_zosilnovace.htm

Re: TDA7293

Zdravím, nechápu jak můžete mít problém s TDA7293V, jsou to odolné obvody, obzláště ty z EZK. Mám s nimi bohaté zkušenosti, navrhoval a odladil jsem s nimi stereo i subwooferové moduly.

Spíš by mě zajímalo, co se přesně dělo s moduly a zvukem z nich, předtím než odešly do křemíkového nebe...

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: TDA7293

Já to taky dost dobře nechápu, nicméně je to tak. Nejsem žádnej konstruktér a ve škole jsem spal, prott jsem volil hotové EZK které mají být odzkoušené. Podle popisu propojil co k sobě patří a nejhorší je že to vždycky nějakejch pár hodin hrálo a pak to prásklo. Ten TDA jsem už tam měnil tolikrát že ta deska má už odpařený plošky a musí tam mít propojky. Nicméně TŘEBA mi tam lítaj nějaké zemní smyčky které neumím měřít, třeba ten komplet do kterého to skládám dělá nějaký rušení nevím.

Jisté je jediné, při posledním odprásknutí tda se odpálilo i něco víc protože i přes vyměněné tda zasilovač odebírá strašnej proud, tda se rozpalujou a blikají červené diody.

Pokud by jsi třeba chtěl vědět víc tak by ses na to mohl podívat a já bych se něco přiučil, nebylo by to zadarmo. Zde jsem to nabízel: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=16618

Re: TDA7293

Do mp3 jukeboxů rozhodně nepatří zesilovače s IO, patří tam robustní diskrétní výkonové zesilovače. Jeden výrobce tuším na Slovensku od nás odebírá SPV100P+ a jsou spokojení. Tobě bych doporučoval obrátit se na mého kolegu Pierra, máme tam spoustu desek na SPV250, které bezproblémově chodí už od nějakých 2x20V, takže bys mohl použít i původní zdroj. Koncové tranzistory jsou sakra robustní, při sníženém napájení by to klidně chodilo i do 2 ohm. Pokud se s Pierrem domluvíš, určitě dostaneš nějakou hodně příjemnou slevu. Kontakty na Pierra:
pierre@aldax.cz
info@aldax.cz
603 197 063

Web

Re: TDA7293

Vítej zpět, už jsme se o tebe báli smile

Re: TDA7293

Zdravím odborníka, no my již ty vaše zesilovače používáme jenže mojí ideou bylo že za stejnou cenu 2x spv100 budu mít 2x tda7293 tudíž 2x stereo které by se hodilo. Musím konstatovat že už nám těch spvček taky pár popráskalo, ale většinou jsme tam dali jen nové tranzisotry zakoupené od vás a zas jel. Tuším že jen jeden nám odešel víc.

(upravil right13 20. 8. 2012 0:23)

Re: TDA7293

tak potom tam nebude niečo košér . Nepoznám ten modul na TDA , ale ak je tam rezistor čo spája signálovú zem a zem silovú, nahraď ho prepojkou, je možné že máš niekde spojenú GND s PEN , to by spôsobovalo všetky popísané problémy (viem to z vlastnej skúsenosti , odfajčil som tak 4x JPA100 kým som našiel chybu)

Web

(upravil RDan 20. 8. 2012 0:27)

Re: TDA7293

Zítra v práci to omrknu. Niméně propojky jsem zkoumal pod lupou a nic tam nebylo. Až budu mít čas tak chci vypájet a proměřit všechno co jde ale bojím se že ta deska od ezk to nepřežije.

Re: TDA7293

Není důvodu, proč by do jukeboxu nepatřily zes. s IO. Musí to být dobře ošetřeno, jak na vstupu, tak na výstupu a na chlazení.
To však u EZK modulů nelze očekávat. Jsou to ty nejořezanější moduly co se dají koupit:). Muselo by se k tomu přadat pár dalších modulů, trošku poupravit a celé řešení víc promyslet.

Web