(upravil sanoch 26. 5. 2012 21:29)

Téma: AZK 101

Dobrý den. Prosím o postřehy a rady ohledně zprovoznění a případných úprav a vylepšení AZK 101. Např. co tahle osadit ho rusama 6P14P + 6N2P. Bylo by třeba nějak hlouběji zasáhnout do zapojení? Po přečtení zdejších vláken co jsem našel, jsem se toho moc nedozvěděl. Možná jsem hledal špatně.
Moc mě zaujala chvála na tento zesilovač od sinclaira, kterého si velmi vážím. Tudíž prosím všechny kdo tomu mají co říci o reakce, bude to pro mě velmi poučné.

(upravil Dockinez 1. 6. 2012 11:22)

Re: AZK 101

Dobrý den. Pokud jde o tento zesilovač, podoporučuji navštívit moje téma "AZK 101 - údržba a tuning", at se zde zbytecně nemnoží duplicitní diskuze.

Diskuze se nachází zde.

Web

Re: AZK 101

Dobrý den.  Děkuji za reakci, již jsem četl. Škoda, že se nevyjadřuje "sinclair" určitě by měl spoustu rad a zajímavých názorů.

Re: AZK 101

Sinclair je vážně nemocný, píše sem jen sporadicky. Ale věřím, že na e-mail by odpověděl.

Web

Re: AZK 101

Ahojte,
tak abych nějak začal. Tož za první: běžná magnetodynamická přenoska například typu VM2102, VM2103 k zesilovači AZK 101 nejde žádným korektním způsobem připojit. Projděte si prosím schéma a zjistíte, že ten citlivější gramofonový vstup je konstruován pro MAGNETICKÉ přenosky, což je něco zcela jiného, než se začalo vyrábět o dvacet let později. Gramofon NC440 lze k repasovanému AZK101 připojit jen pomocí externího předzesilovače, bohatě na to stačí Actidamp Mk.II., pokud má ovšem materiál vybrán na dokonalé krytí RIAA a také na dokonalý souběh na stereo /předpokládám, že majitel má ty AZK101 dvě/.
Ruskými elektronkami lze AZK101 osadit na koncovém stupni typem 6P14P bez jakýchkoliv úprav, možná, že budou vyžadovat větší sériový "antikmitací" odpor do g1, protože ruské kusy mají, zvláště ty s velikánskou emisí, tendenci kmitat a kmitají tak vysoko, že na to potřebujete fakt dobrý škopál, jinak to neuvidíte - já mám ve svém krásném kusu AZK101 také ruské koncové elektronky a v g1 odpory 32kOhm.
Ovšem co se týče ostatních dvojitých triod, tak tam je nutné přepojit žhavení tak, jak to ruské elektronky potřebují, tzn. na napětí 6,3V /na síťovém transformátoru je odbočka ve středu, i když v Kottkovi není zakreslena, takže  žádný problém. Dále by to u pozic vstupních elektronek chtělo 150-220R odbručovač, jinak řečeno 0,5W drátový potenciometr např. TP680 220R/E.
Nicméně v tom vůbec žádnou výhodu nevidím a daleko přínosnější by bylo osadit zesilovač elektronkami ECC803S, případně E83CC, některé kusy, což vyplývá ze schématu, vybrané na mikrofoničnost. Pár takových vybraných jedinců se mi tu po skříni fláká, jejich mikrofoničnost jsem zkoušel v AZK405 /legendární MONO 50/, což je zesilovač s daleko větším výkonem a na vstupech tyhle elektronky pracují téměř s plným ziskem, aby vykryly ztrátu okolo 20dB na pasivním korektoru AZK405.

Web

Re: AZK 101

Dobrý den,

děkuji mockrát "sinclair" budu mít sice ještě více dotazů, ale jsem teď mimo.