Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 6 z 6)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Moduly od Krause

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6

RSS

Příspěvky [101 až 119 z 119]

Re: Moduly od Krause

Ano, při trvalém ss (stejnosměrném) zatížení je povolený proud při 70 V jen těch 1.5 A, ale v koncovém zesilovači je zátěž jedné větve jen každou druhou půlvlnu a tak už to dělá 3 A což je při 10 ks 30 A což do 4 ohmů v žádném případe nepoteče v režimu těch 70 V CE což odpovídá na výstupu cca 60 V - do 4 ohmů je 15 A a je tam namáhání výkonem 50% oproti povolené Soa, takže ještě dostatečná rezerva.

Čekám, až mi někdo vysvětlí jak může přes zavřený tranzistor téci proud?

Re: Moduly od Krause

A proč by měl být zavřený ?
Zátěž je těch 4R a 10uF v serii.
V kladné půlvlně nějakého signálu, třeba 1kHz obdélník s hranou 10us, to by měl snad každej zesilovač stíhat, nabiješ ten kond na +130V a když budeš chtít s výstupem na -130V, tak ti za to bude tahat kterej tranzistor a kolik na něm bude ?

Re: Moduly od Krause

Bobeši, ty furt řešíš jenom případ ryze odporové zátěže. Ve chvíli, kdy bude součástí zátěže nějký kapacitní , nebo induktivní člen, tak se ti rozjedou fáze mezi napětími a proudy a obzvláště na vysokých kmitočntech, a pri vyšších kapacitách či impedancích bude ten posuv dost nešťastný.

Žádný z tranzistorů v konci není zavřený a nic nebrání tomu, aby si připojený kondenzátor při změně výstupního napětí nepotáhnul proud který mu náleží.

Re: Moduly od Krause

Tam jde o to, že takový jev může nastat jen dynamicky. Ale pozor, v SOA je vyneseno dynamické přetížení pro "ojedinělý impuls" a při startovaci teplotě chipu 25C.
Když už to někdo počítá pro komlexní zátěž, tak většinou jen pro sinusový průběh.
Kritický je ale obdélník s hranou na horním konci přenášeného pásma, kterej vám vyrobí třeba mikrofonní vstup zahlcenej padesátkou.
Rozhodně ale musím počítat s tím, že na tom tranzistoru bude nějakých 200V pod proudem a ne jen 70V.

(upravil Bobeš1 18. 3. 2010 12:23)

Re: Moduly od Krause

Na výstupu nemůže zůstat -130V v době, kdy už je napájení +- 65V, to ztrhne dioda, která je z výstupu do zdroje a nějaké napětí se též ztratí na těch 4R v sérii s C, takže na tranzistoru až toho tolik nezbyde a navíc je to jen silně krátkodobé zatížení, které v průměru neudělá tak velkou výkonovou ztrátu. V případě, že by tento impuls chtěl překročit povolený proud, tak zabere proudová pojistka a odpojí konec. Alan má proudové jištění nastavené dobře podle SOA. To je ta zkouška pojistek, jak o tom psal někdo výše při zátěži kapacitou.

Pokud je zatížený konec v kladné větvi, tak záporná větev je zavřená (úplně-ani klidový proud) a naopak.

Re: Moduly od Krause

Není Tvé občanské jméno Bohumil F.? smile

Web

Re: Moduly od Krause

2 Bobeši 1 : nejen že jsi expert na autoelektroniku, ty jsi i expert na zesilovače, takže až něco nebudu vědět, okamžitě se obracím na tebe....

Web

(upravil danhard 18. 3. 2010 14:44)

Re: Moduly od Krause

"Alan má proudové jištění nastavené dobře podle SOA".
A jak ho ma nastaveny, kdyz tam nejsou zadny hodnoty uvedeny ?

Hehe, Bohumil, ten se zase vyznamenal, ja tomu rikam "vytesana blbost" smile
http://www.federmann.cz/index.php/nf-te … ove-vedeni

Re: Moduly od Krause

Má to pěkně 2 krát zalomený a hodnoty si každý musí doladit sám podle toho co potřebuje (napájení, zátěž...) jen na tolik, kolik používá, pak to v případě nějakého nestandartního chování vypne a ochrání konec.

Re: Moduly od Krause

To je fakt, ty ochrany se dají bezvadně nastavit, hlavně tím inteligentním trimrem pěkně na nekonečnej proud smile
Příčnej odpor 220R na odbuzování 10 výkoňáků je taky vtipnej.
Zatlučení rozkmitu proti "horkýmu" napájení (C1,C2) to už je skoro na patent.

Re: Moduly od Krause

Tedy výtek spousta, ale rada žádná. Asi se na to vykašlu.

  Ale přece jen se zeptám. Existuje nějaká obecně rozšířená, solidní a hlavně funkční verze koncového stupně v H-čku s výkonem okolo 1000W do 4 ohm, která by byla realizovatelná v domácích podmínkách a zdstupných komponentů ??

Re: Moduly od Krause

Jawis, rada je ta, že to ber jen jako orientační schema, které si musíš zkontrolovat, přepočítat, předělat a potom odladit.
To si zrovnatak můžeš probrat několik schemat hotových zesilovačů této kategorie a inspirovat se tam.

R16 a R19 po zapnutí shoří smile

Re: Moduly od Krause

Ještě jedna otázka na závěr. Do jakých napájecích napětí se dá při osazení kvalitními polovodiči bezpečně používat sérioparalel koncepce leach superamp???
Případně zda se dá i sérioparalelní uspořádání řešit napájením ze dvou úrovní. Nejsem si jistý jak se budou chovat horní tranzistory z kaskády, které jsou otevírány přes dělič při změně napětí na šínách.

Re: Moduly od Krause

Zde se podívej, jak to dělají u YORKVILLE.

http://www.yorkville.com/products.asp?t … &id=19

(upravil PavelTl 23. 3. 2010 12:46)

Re: Moduly od Krause

sinclair napsal:

Chlapci nezapomeňte na to, že v H třídě je opravdu na tom tranzistoru jen kolem 50-60V, při třístupňovém H-stepu i méně, takže se SOA těch tranzistorů posouvá do příznivějších oblastí. Je třeba si také ale uvědomit, že to vyžaduje složitější síťový transformátor s oddělenými vinutími, kdy jednotlivé stupně jsou vlastně postupně zapojovány do série, nikdy není na jednom tranzistoru 140V, jak píše Jožka.

Můžu k tomu mít jeden laicky stupidní dotaz, vzhledem k tomu že tomu vůbec nerozumím, tak abych to lépe pochopil?
To přepínání napájecích napětí musí být tedy velice rychlé, mnohem rychlejší než vlastní konec aby stíhalo včas přepínat.
Pak zesilovač pracuje jen s rozdílem napětí stepu zvýšeným o hranu při které se překlopí. Je-li tedy 1. hladina 40V a druhá 80V, přičemž se překlápí už při 30V na výstupu pracuje ten tranzistor jen s 40V rozdílem stepů zvýšeným o 10V o které se dříve překlápí = tedy 50V ?
Při čistě ohmické zátěži to bude idilka. Co se ale stane vlivem komplexní zátěže, kdy je na výstupu ještě napětí z kapacitní zátěže (přestože tranzistor je již zavřený)  a druhá strana se už otevírá i když s 1. hladinou napětí?

Edit: jak tvrdí Danhard - Takže se nebavíme o nějakých 50V, ale v tomhle příkladu o 120V (80V 2.stupně + 40V 1.stupně opačné polarity). A pak jsme se SOAR někde jinde, sice ne tak blbě jako pro plných 160V, ale ne zas o moc. (Pro 2SC5200 - při 50V je to 1A, při 120V již jen 0,2A a pro plných 160V dokonce jen 0,1A.)

Omlouvám za netechnické výrazivo, už je to pár let co jsem studoval a dělám mimo obor. Tohle je jen koníček.

Re: Moduly od Krause

Nejak jsem se to snazil o par radek vysvetlit.
Na tom tranzistoru bude max. plne napeti 2.stupne (to si zapamatuje ten kond v zatezi) plus napeti 1. stupne, kam to ten tranzistor bude tahat.
A to jeste za predpokladu, ze tam nenaperu tak vysokou frekvenci, ze se to napeti 2. stupne nestaci vybijet (jsou tam male tlumici cleny s cca 100n kapacitou).

Re: Moduly od Krause

No právě tohle si laickým pohledem myslím taky.
Zeditován předchozí příspěvek.

Re: Moduly od Krause

Tak www.poweramp.eu je nedostupná...

Re: Moduly od Krause

Bodejt A.K. zkončil, vše rozprodal na aukru..

Web

Příspěvky [101 až 119 z 119]

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Moduly od Krause

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£