Téma: Hovňáky a zelenáče :-)

Vím že nejsou nic moc a zajímalo by mě jak vypadají:-) Nemáte někdo foto?

Web

Re: Hovňáky a zelenáče :-)

http://www.google.cz/search?hl=cs&q … -gbj4vnEBQ
Zkus ho občas použít.

Re: Hovňáky a zelenáče :-)

Hovňáky http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- … 4228_n.jpg   smile

(upravil ondra Ch 17. 2. 2012 23:42)

Re: Hovňáky a zelenáče :-)

Jako "hovňáky pokud se tedy bavíme o kondenzátorech jsou někdy lidmi od"fochu označované MP kodenzátory TESLA řady TC18x.Toto označení si vysloužily nejen díky barvě pouzdra, ale i pověstnou "kvalitou..
Další pověstnou součáskou jsou plastové teslácké elyty TE002 - 006,jako "zeleñáky jsou označovány díky barvě pouzdra, ale dělaly se i oranžové a snad i šedé...

Web

(upravil Hippo007 18. 2. 2012 0:36)

Re: Hovňáky a zelenáče :-)

TE00x v oranžové barvě pouzdra jsem u sebe teď nenašel, ale běžně se vyráběl. Připadá mi, že barva pouzdra byla taková, jakou hmotu na výrobu zrovna v TESLE sehnali. Kromě popsaných 3 barev jsem je viděl i v poloprůsvitné světlezelené barvě.
U levého dolního TC182 je vidět prasklina - vada, na kterou tento typ kondů trpí. Ten z obrázku byl skladován v pokojovém prostředí. Kondenzátor praskl, navlhl, změnil hodnotu.
http://img4.rajce.idnes.cz/d0408/5/5758/5758268_6cab30a1c28489839e1228df5d468160/images/IMG_1736.jpg

(upravil Peca_303 18. 2. 2012 19:59)

Re: Hovňáky a zelenáče :-)

Kromě typu TC18x existují ještě starší verze 17x (vzledově podobné, ale při stejné hodnotě větší) a 15x (hranaté), které jsou ještě daleko horší. Jestliže 18x se dají v méně kritických obvodech většinou pořád použít a bývají někdy prasklé, pak ty starší typy jsou prasklé téměř vždy, často jsou úplně rozpadlé a bývají zcela nepoužitelné. Vyskytují se v přístrojích z konce 50. a z 60. let.

Web

(upravil jik 19. 2. 2012 0:42)

Re: Hovňáky a zelenáče :-)

Já teda k hovňákům a zeleňákům mám asi tohle: když dostanu do ruky nějaké zařízení a už tam jsou a funguje to (nebo závada nespočívá v nich), tak hovňáky opticky prohlídnu a v rámci možností změřím svod a přezkouším kapacitu a pokud je to v pořádku, tak je tam nechám. Ale do zařízení je nově zásadně nadávám a vlastně ani nemůžu, neboť jsem je všechny dávno vyhodil. Myslím si, ale pouze myslím (nemám to ověřeno), že kdejaký šmejd levně koupený (asi z Číny, že smile  ) bude asi fakt lepší než tohleto. Doba je jiná a výrobní možnosti i přes katování kostů to asi tak bude. Tuhle větu jsem plácl - nemám ověřeno. Nakonec v ČSSR se ty kosty taky katovaly - jinak by to takhle nemohlo dopadat. Ale tím netvrdím, že v rámci ČSN a jiných podmínek se určité věci nějak šidily, to ne, ale na druhou stranu některé věci byla katastrofa. Dnes mám od dopoledne pro někoho na stole rádio Duetto a těžko se vypořádávám s ujížděním stanic na rozsahu VKV. Pomalu se začíná dařit a na vině jsou keramické kondenzátory kolem varikapů a ladicího napětí vůbec. A to provedení (pájení a uspodářání součástek kolem feritové antény a jinde taky ve vzduchu) spíš odpovídá začínajícímu amatérovi než zaběhnutému podniku vyrábějící rádia. Na druhé straně jiné věci jsou tam dost dobře a festovně zpracovány.

Jinak příspěvek od Hippo007 je pro Tebe, DPecko přesně to, na co ses ptal.

Edit: A ty zelenáče můžou být ještě oranžové smile a taky podle toho, kdy se to vyrobilo ještě mohou být i strakaté. Sokl jiná barva a plášť taky jiná. Ale u zelenáčů trochu platí, že pokud nezlobí od začátku, zlobit by neměly ani nijak moc dál. Ale u hovňáků se vlastnosti zhoršují právě s tím časem. Takže: obojímu se vyhnout. A pokud ses ptal jenom proto, že máš třeba nějakou zásobu, tak hovňáky vyhodit hned a zelenáče (zelené, oranžové, šedé a barevně kombinované - to je fuk) zkontrolavat a vytřídit. Tolik za mě (jenom mé skromné zkušenosti, papouškování nee).

Re: Hovňáky a zelenáče :-)

já když renovuju nové zařízení měním je všechny bez ohledu na kapacitu.

Web

Re: Hovňáky a zelenáče :-)

Děkuju za rady.
Včera jsem zkoušel vyměnit tyhle kondenzátory v modulu s MBA810. Hrál hodně ,,uhuhlaně" a přikládal jsem to právě těmto hodně popraskaným kondenzátorům. Přepájel jsem je za nové svitkové a zvukově to opravdu pomohlo, zvuk je srozumitelnější a příjde mi že i frekvenční rozsah co to hraje se zvětšil. Takže u svý NZK 150 je taky všechny vyměnim, jak na koncovým zesilovači tak na korekcích a předzesilovači wink

Web

Re: Hovňáky a zelenáče :-)

Je to sice oživování mrtvoly, ale rád bych upozornil, že se ve výprodejích opět objevily "skvělé" kondenzátory řady TC23x, které sice vypadají k světu a třetí díl Tesla snáře je opěvuje jako náhradu za hovňáky, ale jinak je to velmi nepovedený šmejd.