Téma: impedance cele soustavy

čau lidi, nevím jestli to tu už bylo,

ale mam takovej blbej dotaz, chtel bych se zeptat jaka bude vysledna impedance reprosoustavy, kdyz budu mit 8ohm stredo bass a 8ohm piezo?

podle toho co nás učili ve škole big_smile když jsou paralelně bude vysledna impedance 4ohmy

ale bude tam samozdřejmě i výhybka, tak by mě zajimalo jaký vliv na výslednou impedanci má výhybka a impedance repra (jde o 2 pásmovou soustavu)

Re: impedance cele soustavy

Impedance bude různě hrbatá. Na nízkých kmitočtech se uplatňuje hlavně impedance basáku, se zvyšujícím se kmitočtem díky výhybce impedance basáku stoupá a impedance výškáče klesá (v okolí děl. kmitočtu) a na vysokých frekvencích se zase uplatňuje imp. výškáče a imp. basáku je díky výhybce vysoká.

Re: impedance cele soustavy

ok a počitá se taky s nějakou impedancí té výhybky?

Re: impedance cele soustavy

Velmi zjednodušeně ti vyhybka po zapojeni 8ohm reproňu da odpor na vstupu opět 8ohm ale ten piezak se zapojuje trochu jinak než normalni vyškač,počteni maš v teorii a praxi odstavec repra.

Re: impedance cele soustavy

jj to uz si zjistim to zapojeni, ještě bych se chtěl optat, jak se změní výkon zesiku když misto 4ohm zatěže budu mit 8ohm repra, teoreticky by to mělo byt polovični, ale slyšel jsem že tomu tak přesně neni a že je ten výkon o něco větší, kolik je na tom pravdy smile

Re: impedance cele soustavy

Rozdil je je zhruba polovični ale ve vysledku je rozdil ve stejne poloze volume mezi 4 a 8 ohmovou bednou 3dB co je uchem sotva znatelne,spiš se podivej jestli maš zes stabilni do 4ohm některe zmustkovane verze už tohle nesnesou s nižší impedanci narůstaji proudove naroky na zes.

Re: impedance cele soustavy

no ja stavim leach amp (200W/4ohm)

tak by mě zajímalo jakej vykon z něj mužu tahat do 8ohm bedny