Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

Nechal som si to trochu prejsť hlavou a tak z tej stavebnice KMD7666 zišlo. Po tom čo som si prečítal to naozaj nebude dobrá voľba. Teda budem stavať určite LEACH. Ešte premýšľam, či radšej superleach alebo dva obyčajné v mostíku. Satelity budú určite iba dva, tie EM151 čiže niečo s výkonom tých 300w/8R na kanál? Pre subwoofery skôr niečo výkonnejšie, tak 400W/8R s tým, že možno by som dorobil časom ďalšie dva SW.
ešte som tak premýšľal či radšej postaviť LEACH s originál osadením, alebo niektorý napr. od Jožiho s "našimi" tranzistormi? je tam rozdiel len v dostupnosti polovodičov, alebo má niektorý výhody/ nevýhody?

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

Kdybych stavěl zes na satelity, kde se opravdu předpokládá provoz do 8 Ohm, tak by asi volba padla na superleach, nebo nějalý vhodný konec ve třídě H. Ve vlákně o zesech se zrovna leach řeší a je tam i jedno moc pěkně provedení superleache. Proudové zatížení nebude nijak dramatické a napěťově to snese hodně.

U zesáku na suby bych se toho můstkování naopak nebál.

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

Takže,vyzerá to dobre smile začal som už zo stavbou tých EM151. Zosilňovače použijem tie leach, postavím ich 8 a premostím. Tu sa chcem spýtať či je vhodné pred to dať dvojitý OZ pre otočenie fázy alebo to zapojiť bez neho, len priamo prepojiť(premostiť leachov.
Ešte riešim crossover, tu sa nevyznám prakticky vôbec. Pozeral som zatiaľ len Behringer DCX2496 kto. nový stojí 275€ alebo ešte mám možnosť kúpiť DBX Drive Rack PX z podruky ale v 100% stave za 280€, čiže cenovo je to lepšie, ktorý bude ale vhodnejší? Nejaký veľký pičung na toho behringera som nenašiel, DBX veľmi nepoznám ale parametrovo vyzerá byť na tom dosť dobre. Poradí niekto komu prešli oba cez ruky?

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

Já mám DBX 223xl a nemohu si stěžovat..

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

Můstkování Leachů napřímo(tj.) Zavedením zpětné vazby prvního modulu do druheho a úpravou zesílení je sice moc fajn, ale osobně bych ti to nedoporučoval. Určitě bych to řešil externě a moduly konců nechal zapojené nezávisle.

1, pokud to pořešíš jenom trochu chytře, získáš možnost přepínání stereo-můstek jedním jumperem.

2, i kdyby jsi ty konce zmůstkoval napřímo, stejně se nevyhneš stavbě předzesiklovače se sym. vstupy, který je u  takovýchto zařízení standardem.

3, Subsonic by taky nebyl naškodu moc práce navíc ti to nedá.

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

jardapereši - osobne som aj čakal že bude na tom DBX lepšie, no na toho behringera som nepočul moc sťažností tak preto chcem vybrať "to lepšie" . Nerozhodujem sa ani podľa značky, vzhľadu, a pod. chcem aby to čo najmenej kurvilo zvuk a dali sa tam pekne nastaviť priepuste.
Jawis - Tiež som si myslel že lepšie bude pred to dať OZ, keďže ten jeden leach by v limitácii zbytočne zosilňoval skreslenie toho druhého?
Ešte som definitívne neuzravel otázku subwooferov. Našiel som lacnejšiu alternatívu namiesto BC15PS76 použiť Kappu 15LF PRO. Parametrovo je to to isté, akurát kappa je lacnejšia a dá sa kúpiť aj na slovensku. Resp. máte niekto skúsenosti z prodancu kupovať na slovensko? jak som hľadal,tak som hľadal na ich webe ale nenašiel som dodacie podmienky a ceny pošty na slovensko.

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

S tou limitací to sice takhle nebude, ale jinak pokud použiješ slušné operáky a nastavíš zesílení tak, aby byl výstup na konci zmůstkovaných leachů přesně symetrický, bude to chodit dobře a pro PA i co do kvality přenosu dostatečně.

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

A co tak prodejna Prodance v Bratislavě ta by ti nestačila? A co tak použít před zesilovače modul PrePa z nabídky Aldaxu. Je tam všechno co potřebuješ.

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

Kappa je sice lacnejsia ako BC a cislami na papieri zhodna, ale parametre este nehovoria nic o tom, ako sa sprava reprak pri nejakej vychylke membrany, aku kvalitu a tuhost ma membrana, kedy sa vytaha zaves atd...atd...

Chcelo by to porovnat a nemyslim si, ze budu rovnako hrat, hoci podla papiera by mali.

(upravil BobiseK 15. 11. 2009 14:03)

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

Osobne by som už radšej kúpil digitálnu výhybku, má predsa len lepšie a viac možnosti nastavení. Chcem už niečo čo mi pár rokov vydrží, preto som sa rozhodol do tých 300€.
O predajne v bratislave som nevedel, sorry, budem teda naďalej uvažovať o celej ponuke z prodancu.
Komar - máš nejaký dobrý typ za tých 100-120€ čo by sa dalo výhodne použiť v SW?

Editujem moju odpoveď a pridávam otázku z predchádzajúcej strany. Toto mi súri asi najviac keďže ten crossover idem kúpiť asi o týždeň.
Ešte riešim crossover, tu sa nevyznám prakticky vôbec. Pozeral som zatiaľ len Behringer DCX2496 kto. nový stojí 275€ alebo ešte mám možnosť kúpiť DBX Drive Rack PX z podruky ale v 100% stave za 280€, čiže cenovo je to lepšie, ktorý bude ale vhodnejší? Nejaký veľký pičung na toho behringera som nenašiel, DBX veľmi nepoznám ale parametrovo vyzerá byť na tom dosť dobre. Poradí niekto komu prešli oba cez ruky?

(upravil marda 20. 12. 2011 18:27)

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

sinclair napsal:

Kup si pro PA nějaké slušnější profesionální zesilovače a teď vůbec nemyslím na QSC.
QSC nejsou nic jiného, než výkonnější Transiwatty - výkon do zátěže fičí přes kondenzátory...

Fičí přes kondenzátory 3300uF/100V ?

http://s4.postimg.cc/7w7o5ry9l/1179_qsc.jpg

(upravil Otas 20. 12. 2011 18:45)

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

No, nevím, já bych to identifikoval jako upravený Texan. Na schématu mi schází střed od +-76 V, který by měl jít mezi dvojice kodů 3,3m. Vtip je pak v tom, že tento střed je živou a není spojený se zemí, tou je opačná strana. 
Nádherně tahle finta vychází s mosfety (třebas Tengler M 802), kde se vlastně nepracuje s napětími nad +-18 V a všechny tranzistory má napřímo spojené s kostrou, pak jde jít do pěkného fofru (možná i těch uváděných 200V/us).

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

Tady je ta finta také, všechy výkoňáky jsou bez pohložek, na kostře. Mě zajímá, jestli kvalita těchto výstupních 3G3/100V noname elektrolytů degraduje zvuk.

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

Jako u všech kondenzátorů v napájení, spolehlivostí a hodnotou ESR. Jak moc ??? No name.

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

Nejsou to výstupní ale filtrační kondenzátory.

(upravil Bobeš1 27. 12. 2011 21:49)

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

Jsou to filtrační a zároveň i výstupní, ostatně jako v každém zesilovači se proudová smyčka uzavírá přes: tranzistory v zesilovači-reproduktor-kondenzátory ve zdroji; ať je konstruován jakkoliv. I v Sinclairových zesilovačích jsou součástí proudové smyčky kondenzátory ve zdroji!!!

edit: Všimněte si, že zpětná vazba je vytažená až za těmito kondenzátory, tak jejich vlastnosti značně vylepšuje (Stejně jako ve všech ostatních zesilovačích-viz výše).

(upravil frantah 29. 12. 2011 1:24)

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

Tak jsem si znovu porovnal schémata od modelů QSC řady RMX s PV2600, jehož předlohou má být Crest CPX2600. Výkon "fičící do repro přes kondy" (dotahovaný pomocí ZZV) platí jen pro model RMX1450, klasická RMX2450 a výkonnější modely už mají střed napájecího zdroje spojený s "mínus" pólem výstupu, stejně jako je tomu u PV2600. I tak nefunguje RMX1450 "jako Transiwatt", způsob zesilování výstupního napětí koncovými trandy mně připomíná spíš Texan. U PV2600 budilo schéma na první pohled dojem, že se jedná o klasické zapojení konců SE, ale na druhý pohled bylo zřejmé, že koncové trandy také zesilují napěťově, jinak by to při pevném napájení +/-15V budiciho OZ NJM4560 ani nešlo. V RMX je budič klasika NE5532, tu mám radši. Výhoda u PV2600 je v tom, že oproti RMX2450 pomáhá na výstupu budicího OZ ještě jeden pár trandů 2SA1837/2SC4793, dál už je osazení stejné jako u RMX: jeden pár MJE15032/15033 a 4 páry 2SA1943/2SC5200. Filtrace u RMX2450 a PV2600 je stejná, 12mF na každou napěťovou hladinu, t.j. 4ks na kanál. Napětí hladin jsou papírově u PV o 2V vyšší než u RMX. Podle fotek z netu jsou elyty v PV2600 typu SAMXON na 85°C. Tyristorová šlus-ochrana výstupu - obvodově stejná. Tož asi tak.

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

2 frantah: Díky, v podstatě jsi svým průzkumem odpověděl na to, co mne hoodně zajímalo. Už jen na jiném vláknu zkusím zjistit, nač jsou tam dle dokumentace ty 5 k trimry.

(upravil marda 4. 1. 2012 21:46)

Re: home made PA do 1800€ / 46 000KČ

Franto neřekl bych, když se dívám na schéma RMX2450, tak je jiné než Peavey PV2600. U RMX2450 jsou všechny kolektory výkoňáků na kostře (jak NPN tak PNP). U Peavey PV2600 jsou kolektory klasicky na napětí 57V, ke kterému se připná při potřebě do série dalších 57V - tedy na výsledných 114V. Spodní kondenzátory jsou na kostře proti 57V, horní proti 57V a 114V.
U Peavey proti zemi (klasické řešení), u RMX2450 proti výstupu zesilovače.

Na schémátku výše je tučnou čárou naznačena cesta signálu a tlačí se tam přes velké elyty.