Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

  Stránky: ««« 1 2 3

RSS

Příspěvky [41 až 57 z 57]

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

Zdarec lidi,

po delší době sem se zase do toho zesíku pustil. Mám tu simulace a schéma, prosím o kontrolu. Popřípadě nějaké návrhy co a jak ještě vylepšit. Původní schema jsem doplnil jak tu psal Sinclair o ochrany proti zkratu, přidání odporů do diferáku a pro odělení rozkmitového stupně od doferenčního. Zvedl sem zesílení aby pro max. výkon (100W) byla vstupní citlivost 1,55V a zpětnou vazbu jsem udělal frekvenčně závislou. Změnil sem i zapojení pro nastavení klidového proudu. Inspiraci sem bral u Jožiho tak mu předem děkuji a ostatním též........

Schema
http://s4.postimg.cc/51her1znd/5120_schema.jpg

Simulace: Obdélník 10kHz
http://s4.postimg.cc/xi6pxrqux/5120_impulzni.jpg

Obdélník 10kHz do kapacity 10u paralelně s 4R odporem
http://s4.postimg.cc/jpsb2503d/5120_obdelnik_do_10u_par_s_4r.jpg

Sinus 10kHz
http://s4.postimg.cc/wq41ykmnt/5120_casova.jpg

Frekvenční charakteristika
http://s4.postimg.cc/cwry5v9a1/5120_frekv.jpg

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

To není špatné, měřil jsi to uchometrem?

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

To Dohnalik: Zatím nemám pro zesík desku, pokusím se do čtvrtka něco vytvořit a dám ji sem. Sám sem na to zvědavej....

Jo ještě pro doplnění k simulacím. Změna v průběhu je způsobena testem nadproudové ochrany, kdy se simuluje tvrdý zkrat na výstupu. Nechal sem to ve všech simulacích.

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

Mě se tam akorát nezdá, že od cca 180kHz "ukradneš" diferáku (celýmu zesíku) kondíkem C24 zápornou zpětnou vazbu. A neuzavřeš ji třeba RC s pár pF z rozkmitu apod...   Pak si to "vejš" dělá co chce, viz překmity na 10kHz obdelníku...  Ono to není jednoduché - poprat se se stabilitou a existuje několik "cest" jak to udělat. Skoukni ještě jednou jiná řešení, jak je to kde uděláno...

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

Ty kompenzace používáš jaké? R10+C1 nebo C3 ? A zkusil bych odpor pro vybíjení bází výstupních tranzistorů zapojit bez spojení s výstupem, jen odpor z báze do báze, cca 100R. Za filtr s odporem R41 bych dodal ještě nějaký větší elyt (47-100uF).
Jak velké máš regenerační odpory R32 v diferáku?

Web

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

Jestli je ta otázka na mě, tak v emitorech jsem měl u bipoláru co si tak matně vzpomínám naposledy asi po 82R. Jak jsem viděl, tak často jsou u jiných "autorů" ještě vyšší. Ale je to už dost dávno co jsem dělal audio zesík a požadavky na zesíky v té době byly lehce mírnější než dnes a nikdo to už moc nezkoumal. Stačilo když byl stabilní (pro malý signál) do 1MHz a pak se utáhl zpětnou vazbou na 100-150kHz (co se týče zkreslení stačily desetiny % , dnes každý honí tisíciny procent...).

Teď zrovna dávám do kupy unipolární diferák s naslednýma lokálníma zp. vazbama pro 2x 150W/8R a tam je to trošku jiné než u bipoláru...  Bude jen na domácí poslech a hci ho nacpat do U1, tak uvidím. Trafa mi zabíraji 70% krabice. smile

A k zpětné vazbě. Já se snažím pro hodně vysoké kmitočty dát kombinaci RC (na ty nejvyšší frekvence) z rozkmitu a snížit zisk lehce i z výstupu (třeba jen mírně) pro kmitočty nad cca 200kHz. 
R10*C1 v obr. výše samozřejmě zklidní chování na vyšších frekvencích, ale není to zpětná vazba! Sníži jen zisk na vyšších frekvencích (přes zpětnou vazbu) a tím zvýší stabilitu. Protože vždy tam budou na každém stupni nějaké fázové posuny a tím se to snadněji s vyšším ziskem rozkmitá. Proto se snažím o částečnou ZV z rozkmitu a né až z konce. Taky je to možné "všude zabít" a vyšší frekvence a jejich ZV moc neřešit, ale řekl bych, že to musí být poznat. Buď je to neskutečně líné, nebo viz. ty překmity na 10kHz nahoře...

(upravil BOSS VM 9. 11. 2011 22:08)

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

To Vasi:

Děkuji za odpovědi. Omlouvám se to schema je trochu prasácké a nevšiml sem si, že mi tam zůstali konstanty. V pravo je sloupeček parameters a tam jsou hodnoty konstant.
Pro rychlost odpory v emitorech diferáku jsou 100R a ty kompenzace jsou nechané oboje tak jak byli v původním zapojení. Tedy R10=220R C1=2n2 a C3=220p. Kondíky dodám a odpory vyzkouším. Schema nahrubo překreslím do Eagle aby bylo přehlednější a nahraju to znova.

To Zuky: Děkuji za vysvětlení a zkusím to promyslet tak aby byla zpětná vazba i z rozkmiťáku. Já se na tomhle projektu víceméně učím, takže jsem vděčnej za každou radu.

Díky kluci.....

(upravil Vasi 9. 11. 2011 22:26)

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

Zuki, původně to měl být příspěvek pro BOSS VM na to přihozené schéma a průběhy, nečetl jsem si celé vlákno, tak nevím jestli to schéma souvisí i s tebou, ale to je jedno.

Občas mě taky láká zkusit unipoláry, ale pak u mě vždy nějak tak vyhrají bipoláry. Já teď navrhuji mini koncák s výkonem cca 50W, jen tak si hraji, ale snažím se, aby měl co nejlepší parametry a byl rozměrově co nejmenší, ale to sem asi moc nepatří.....

BOSS VM: zkus to nasimulovat jen s kompenzací C3 (bez R10+C1), jak se to projeví na těch 10kHz obdélnících... a ty regenerační odpory bych se nebál zkusit dát třeba 220R, potom asi budeš moci snížiit C3.

Web

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

Vasi: Odpory v diferácích jsem dal na 220R tím C3 na 100p tváří se to stabilně i do kapacity ale překmit tam stále je. Pokud se C3 zvedne na 220p tak překmity zmizí ale zase se sníží šířka pásma na 100KHz což se mi zdá málo....

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

Co tam dělá to zpomalení zpětné vazby C24 ??
Zatlum si výstupní špulku.

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

danhard: No dal sem to tam na ořez kmitočtů nad 167KHz zhruba. Je to tam na prd? Jinak zatlumit tlumivku myslíš paralelní odporem?

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

Už i já jsem ti psal, že potlačuješ od cca 180kHz zpětnou vazbu. To není "ořez", ale pokud ZV na těchto kmitočtech vyřadíš, měl bys ji nahradit ZV z rozkmitu. Nebo ji nevyřazovat, ale zvětšit R složku. Uvidíš sám na simulacích co to dělá... A tlumivka se ničím jiným než odporem tlumit nedá smile

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

Zuki už to chápu jak to myslíš. Nesmím "zrušit" ZV ale buď ji zesílit nebo zeslabit ale ne odstranit. Jinak jsem zkoušel přidat ZV z rozkmitu, dva odpory 10k a kondík asi 4,7p na vstup diferáku, kde je zapojena globální ZV a je to lepší, ale furt se nedostanu nad řekněme 120kHz. Nad tento kmitočet jsou už na obdélníku překmity. Děkuji.....

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

Budíš to malejma trandama,navíc ty koncáky nejsou zrovna rychlíci,na kolik by jsi se chtěl dostat? Já myslím že je to slušnej výsledek.......

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

A co je to za blbost, blokovaný napájení pro výstup z diferáku a přitom emitory VAS napájený z neblokovanýho napájení ?

(upravil sinclair 12. 11. 2011 21:54)

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

Vyměň si kondenzátory ve zkratový pojistce C16 a C17 za 10n, těch 220n co tam máš je hrozně moc a jištění to velmi zpomalí. C10 1uF u regulace předpětí je taky zbytečnost, bohatě tam stačí 100n. R41 a R42 v napájení /82R/ vyhoď do řiti, dej místo nich kus drátu a kondenzátory C25 a C26 přehoď za 22uF/100V s nízkým ESR, to znamená buď od Nipponu KMF, KY, LXY, LXV, LXZ, ty samé elektrolyty dej k přívodu napájení poblíž koncových tranzistorů a ještě je navíc blokni svitkama 100-220n/100V.
Budicí tranzistory pochopitelně vyměň za MJE15032/15033, pokud už máš hotový desky nevadí, MJE stačí otočit o 180° oproti BD139/140.
Tranzistor BD, hlídající předpětí by měl mít relativně vysokou betu, minimálně 150 a více, v Aldaxu máme BDčka 139/140, které mají závěr až 140V a betu kolem 190, jsou to originály od STM. Nicméně já bych do takového zesilovače raději na hlídání předpětí dal násobič Ube, tak jako to má například celá "starší" řada DPAček včetně DPA280 a DPA1000. Ten obvod ukočíruje přepětí daleko lépe, rychleji a progresivněji než samotný jeden tranzistor, zvláště při vyšších teplotách.
Místo BCček v diferáku a proudových zdrojích si osaď 2N5401/2N5551 /pozor, mají bázi uprosřed a kolektor vpravo od nápisu/, budeš tak mít daleko větší napěťovou rezervu pro celý zesilovač, který potom můžeš napájet napětím, až kolik dovolí koncové tranzistory, tedy až kolem +/-60V, kdy je schopno to zapojení odevzdat až 250W, ale to už by vyžadovalo dva páry koncových tranzistorů.

Komplet značkový materiál na celý tenhle zesilovač se dá ve značkovém provedení koupit v Aldaxu - pokud by ses tam nedovolal, tak já Ti to vyzvednu a v obálce pošlu, finance bychom řešili nejspíš přes účet, dobírky jsou nechutně drahý. Pokud máš zájem, napiš mi mail, zítra, tj. v neděli do Aldaxu pojedu, takže v pondělí by to už mohlo jít do pošty.

Web

Re: Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

Sinclaire děkuji za nápady a rady. Hodím to do PSpice a uvidíme co a jak. Desky zatím nemám, prvně to chci nějak rozumě rozchodit v simulacích a pak až to budu stavět, takže pokud to půjde, tak někdy po vánocích se do toho pustím. Nemám zase tolik času. Ještě jednou díky.........

Příspěvky [41 až 57 z 57]

  Stránky: ««« 1 2 3

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Probelem se zesilovačem vlastni vyroby 100W

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£