Téma: Pár otázek naprostého začátečníka...

Zdravím vespolek,

Zaregistroval jsem se na zdejším fóru po pár dnech prolézání a čtení všeho možného a rád bych se zeptal na pár dotazů a získal tak trochu nějakou zpětnou vazbu od zasloužilých DIY audio umělců.

Od útlého věku mě lákala DIY výroba reproduktorů (zesilovače a podobná elektronika bohužel nijak zvlášť), ale bohužel jsem se k tomu nikdy nedostal, protože mě rodiče od mala tyranizovali sportem a studiem velmi užitečných ekonomických a sociálních oborů (sarkasmus). Nemám tedy absolutně žádné zkušenosti s elektrotechnikou, ani takové ty základní, které má prakticky každý (jako malý jsem si stavěl rádio... atd). Práce se dřevem už je na tom lépe, mám nějaké základní zkušenosti a v okolí spoustu přátel co se tomu věnují více (+ mají nástroje).

Před pár dny (když jsem řešil co do budoucna koupit za reproduktory pro domácí kino - potřebuji střed + zadní satelity) jsem začal uvažovat nad tím, že bych možná něco o DIY reproduktorech mohl zjistit a začal jsem zkoumat všechny možné české a anglické zdroje. Docela mě překvapilo, že různé měniče + vyhýbky, které se dají koupit v různých začátečníckých kitech se také nacházejí ve výrobcích "profesionálních" firem bez nějaké větší změny, ale za 2-4x větší cenu. Ok, další bod navíc pro DIY.

Po prolezení zdejšího webu a spousty jiných jsem se trochu zorientoval v tom z čeho se reproduktor skládá, jakým způsobem, k čemu jsou jednotlivé části a podobně. Jediná problematická část, kde se projevuje moje trestuhodná a absolutní neznalost elektrofyziky je návrh / výroba vyhýbky.

Otázka jedna tedy zní - má smysl se do nějakého studia DIY reproduktorů pouštět, pokud tyto základní elektrotechnické znalosti nemám, respektive jak dlouho by mohlo trvat něco o tom nastudovat (tak aby to bylo uplatnitelné)? Jsem poměrně akční a přemýšlející jedinec, anglicky rozumím bez problémů, takže zdroje by snad neměly být problém. Cílem není být schopen do dvou týdnů sestrojit referenční repro, ale spíše se tak nějak pomalu a rozvážně vydat na dráhu poměrně komplexního hobby.

Otázka dvě - co by mělo smysl jako úvodní projekt. Přemýšlel jsem nad nějakými drobnějšími regálovkami pro začátek, ale nevím v jaké komplexitě. Parts Express nabízí DIY kity včetně beden, což už je asi trochu moc, protože celá konstrukce pak může vzít možná tak půl hodiny a to není úplně to co hledám. Možná tedy nějaký kit, který má meniče a vyhýbku ready, ale musí se dodělat bedna.
Po tomto úvodním projektu nebo dvou bych poté plánoval zahájit výrobu "serióznějšího" modelu a to budoucího centru pro DK. Tam už bych ovšem narazil na problém designu vyhýbku, protože bych chtěl použít nějaké lehce high-endovější měniče (keramika, titan, teoreticky na výšky i diamant kdyby do té doby klesla cena pod 2k usd za jeden). Pokud by se to osvědčilo, tak nějaký pozdní a vzdálený super projekt by pak eventuelně bylo vytvoření nějakých totálně mostrózních DIY věží z dobrých materiálů (současné repro už je nějaký ten rok staré, ale velmi solidní a ve své době zhruba za 100k, takže se budu muset dost snažit abych to trumfnul).

A poslední otázka je - co za vhodné teoretické prameny konzumovat. Většina toho co jsem našel je buďto moc primitivní (věci co už vím) nebo naopak až moc komplexní (spousty elektrotechnických výpočtů a teorie). Ideální by bylo najít něco tak mezitím, abych se eventuelně nějak dostal dál.

Jinak finančně limitován nijak zvlášť nejsem, studentem už naštěstí nejsem a práci jsem taky našel, takže jsem ochoten do toho nějaké ty peníze vrazit. Navíc přítelkyně je poměrně sympatizující s mým úsilím a taky by jí moc nevadilo klidně na nějaký ten DIY projekt přispět (je nadšená z hudby a zvuku obecně).

Sorry za tapetu a díky za rady wink

Veno

Re: Pár otázek naprostého začátečníka...

Nejvíc se dozvíš když tady budeš sledovat vlákna kde někdo žádal o pomoc se stavbou beden/návrhem vyhybky a bylo mu vyhověno.Jako pilotní projekt můžeš zkusit nějaký ten kit,pokud nechceš vše úplně na podnose,zkus okopírovat nějaký místní Diy projekt s tím že se pokusíš navrhnout vlastní vyhybku.Pak máš částečnou jistotu že měniče k sobě pásnou a výsledek bude uspokojivý.Můžeš se na něm naučit co vše návrh obnáší a nakolik jsi schopen/ochoten proniknout hlouběji do tajů této činnosti.
Je tu spousta těch co začínali "od píky" a momentálně jsou na vysoké úrovni.A i ti,kteří nešli tak daleko ti potvrdí,že není nad pocit používat vlastní výrobek...