(upravil Xhibit 30. 7. 2011 10:46)

Téma: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

Chtěl bych poprosit o radu. Mám dvě DPA380 a JBL ti-5000. Zatím je používám jen na jedno DPAčko.
Chtěl bych ale basovou sekcni připojit přímo na jeden zesilovač, středovýškovou přes stávající vyhýbku na druhé DPA. Tak že potřebuji aktivní vyhýbku, nebo dolní propust, jak to nejlépe vyřešit? S tímto nemám vůbec žádné zkušenosti. Schéma stávající výhybky je zde, dělení na 300Hz:

http://www.nodevice.com/images/sm/big/2008_09_30_07_31_29/47321_1.jpg

Aspoň teda schéma přibližné, fyzicky má vyhýbka asi o 1/4 víc součástek, zřejmě nějaké další kompenzace. Na slovanetu to myslím někdo řesil behringerem CX3400. Nebo by stačila zbastlit nějaká dolní propust? Něco bych i pohledal, ale nevím přesně co hledat. Nějaké ověřené zapojení, možné úskalí, problémy? Jde mě v rámci možností o co nejkvalitnější řešení, ne ušetřit každou korunu. Díky za každou radu.

EDIT: Ještě dohledáno přesné schéma vyhýbky:

http://pjotr.603.sweb.cz/NTI5000G.jpg

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

Čus, proč to prostě nepřipojíš bi-amping ?

(upravil marcin 23. 7. 2011 7:18)

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

Pretože by tým nič nezískal (pasívny bi-amp).

edit: vlastne získal, ale zanedbateľne, iba v o málo väčšej prúdovej rezerve.

(upravil Xhibit 23. 7. 2011 7:19)

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

Biamp jsem kdysi zkousel u jineho mosfetu, zlepseni diskutabilni. Vsude ctu ze poloaktiv je daleko lepsi.
Lepsi kontrola reproduktoru zesilovacem, navic zmizi zkresleni zanasene civkou vyhybky.
Ale co treba zmena posuvu faze? Nevim... , kdyz uz to delat, tak poradne, proto se ptam.

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

Áno, pasívny bi-amp je blbosť vzhľadom na vynaložené náklady.
Tu je to pekne popísané: http://sound.westhost.com/bi-amp.htm

Kedysi tu bola na túto problematiku aj kratšia téma, možno stále je, ale zvrhla sa na káble a iné chobotiny.

Podobný problém som riešil pred nejakým časom v súvislosti s pistoleho 3-pásmom. Ak chceš pošlem ti pdf, lebo to vlákno je zmazané.
Je to tam iba naznačené.

(upravil MaBat 23. 7. 2011 9:50)

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

Čistě technicky, bez ohledu na to, jaký to má přínos dělat - tak teoreticky, pokud nechceš zasahovat do stávajícího řešení filtrů, potřebuješ se dostat s přenosem za aktivní větví na stejnou křivku (amplituda, fáze), jaká je tam teď na svorkách basového reproduktoru. Tzn. všechno změřit a pokud nevládneš operákům, abys přesně takovou namodeloval, tak jedině digitální filtr, kde to jde samo (a který ti nabízí i snadnou a rychlou možnost základní ekvalizace na basech při problémech s akustikou místnosti - na to je výborné např. miniDSP). Každopádně bez odpovídajícího měření ani ránu. To by stačilo čistě na elektrické straně, ale jakmile někam vsadíš aktiv, nabízí to další možnosti optimalizace a dalo by se toho naměřit víc i na straně akustické. Lze pak mj. pracovat i s horní propustí na vstupu zesilovače pro ty horní větve.

(upravil Xhibit 24. 7. 2011 20:53)

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

to marcin: Diky za odkaz. Sice to pro me s moji anglictinou bude dlouhe cteni ale mrknu na to. pdf klidne taky posli, mail mam v profilu.

to MaBat: S operaky nejak kamarad nejsem, proto se ptam na uz nejake hotove reseni, at uz DIY nebo komercni vyrobek. Ten miniDSP vypada zajimave, moznosti nastaveni, ovladani.. Hlavne ale co zvuk, slysel jsi to? To uz by pak byla asi pouzitelna i dig. varianta beringheru. Jenze tu zkousel T.T. a na slovanetu psal ze zvukove nebrat. Tak nevim jak na tom bude tohle reseni.
Kdyz uz bych zustal u analogu, tak mnou zminovany CX3400 by mel vse potrebne zvladat taky, ne? Cely vikend jsem v praci, moc jsem nestihal tak ze jsem se na jeho manual co vse zvlada jeste nedival. Prave nim to resilo uz vice lidi co jsem tak zahledl na slovanetu, proto me prave tento kousek napadl jako prvni, a zaroven komplexni reseni.

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

Hotové, ve smyslu připravené ke strčení do zásuvky a nastavení parametrů, asi opravdu jen ty PA crossovery a procesory a v tom ti neporadím. Modul miniDSP 2x4 jsem vlastnil, 2x8 vlastním. Sdělování poslechových dojmů už beru s velkou rezervou. Klíčem k úspěchu IMHO není konkrétní modul, ale způsob, jakým se použije, a zda se použije správně. Pokud to není vyloženě šumící, brumící krám, je podle mě celkem jedno, co se pro tvoji potřebu použije. Snad jen u digitálních výhybek je pro ekvalizaci spodku lepší vybírat ty s nižší vzorkovací frakvencí.

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

Mrkni na tohle. Někde je doma mám, ani nevím kolik. Pokud by ti to vyhovovalo, našel bych i excelový soubor pro výpočet komponentů jednotlivých částí filtru. Jde to zapojit i se symetrickými vstupy. Manuál je zde

(upravil mechanik 27. 7. 2011 23:28)

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

marcin, mne to spojenie "pasivny bi-amping" pripadá divné, bi-amping je bi-amping, potom je poloaktiv a aktiv.

Xhibit, ja by som sa na to vykašlal, zachovaj to v originálnom stave, ked tak tam daj vzduchovú cievku a skús podobne vylepšiť výhybku, tahať tam OZ tiež neni dobré hlavne ked takto budeš riešiť delenie na oboch stranách, dolnú aj hornú prepusť, potom si zase zanášaš skreslenie, záleží na kvalite OZ, môže to viac šumieť a ked to chceš doplniť o nejake kompenzácie tak tam tých OZ bude ešte viac a bude sa s tým pracovať možno horšie než v pasive... vela ludí to tvrdí

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

mechanik napsal:

tahať tam OZ tiež neni dobré hlavne ked takto budeš riešiť delenie na oboch stranách, dolnú aj hornú prepusť, potom si zase zanášaš skreslenie

Nic takového ale nevyplývá z toho, co napsal úvodem.

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

to MethMan: Odkaz na manual je bohuzel nefunkcni. Taky by to mohla byt jedna z variant,ale asi neposoudim kvalitativni uroven..

to mechanik: Samozrejme ty skvosty JBL neminim nijak doku***. Staci odpojit jeden drat od terminalu, dalsi od +basaku na vyhybce a dat to na terminal. Lehce vratitelna uprava behem chvilky do puvodniho stavu. Menit civku ve vyhybce, nevim.. Ma to 12" basaky, a prave dle meho by aktiv na basy mohl byt to prave. Stejne uz mam kotel operaku v preampu, aspon zkusit me to laka..

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

odkazy na delta audio --> schematic fungují.

Manuál je druhý odkaz

Je to PCB 8x10 cm oboustranná. Kdysi se dělal na to dělalo několik group buys na diyaudio. Klidně ti jí půjčím, kdyby jsi si chtěl vyrobit klon, nebo si jí natahat v eaglu sám a mít nějakou kontrolu.
Kvalita? Je to souslednost OZ buffer - filter - OZ buffer - filter - ... Žádná esoterika. Tak jak je vyrobená naprostá většina analogových aktivních výhybek na světě. Udělal to poměrně rozumný kluk, který v té době měl už něco za sebou. Jsou tam asi všechny druhy filtrů co by jsi mohl potřebovat.

(upravil Xhibit 30. 7. 2011 7:10)

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

Tak nevim kde je problem, odkaz jako takovy funguje, jak jsem to zkousel prvne nacetlo s me poskozene pdf o par kb, ted se nacte asi 200kb a konec, nezobrazim nic (zkouseno na jinem pripojeni, jiny pc). Uz jsem o tom neco pocetl, asi by to slo. Vyhoda ze si osadim kvalitativne co chci.. Kolik mas tedy tech desek? Vyrabet novou oboustranou by se me asi moc nechtelo.


Pripadne dalsi, rychla varianta bez bastleni,a to komercni vyrobek.

Nejlevnejsi a sporne diskutovany behringer: http://kytary.cz/behringer-cx-2310/HN085747/
Nebo snad lepsi znacka a varianta, DBX: http://kytary.cz/dbx-223/HN115065/
Pripadne jeste opevovaný ale drazsi RANE http://www.audiotek.cz/product-30758-rane-ac-22s

Nema nekdo s vyse uvedenymi pristroji zkusenost? Jeste se zeptam, v moji situaci, potrebuji aby mel ten crossover delay? Ze zminovanych ho ma jen RANE, navic i nejakou automatickou kompenzaci faze.

(upravil MaBat 30. 7. 2011 8:32)

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

Xhibit napsal:

Jeste se zeptam, v moji situaci, potrebuji aby mel ten crossover delay? Ze zminovanych ho ma jen RANE, navic i nejakou automatickou kompenzaci faze.

Nepotřebuješ, zato by se hodilo nastavení Q. Fáze odděleně regulovatelná tě nijak zajímat nemusí - nepoužívej delay a stačí, když se dostaneš na stejnou křivku amplitudově, fázově už to bude sedět. Opakuju, potřebuješ se dostat na stejný přenos, jako tam máš teď (tedy pokud to nechceš dok****, jak píšeš). Nejde jen tak vzít štelovací výhybku a nastavit tam "300 Hz", tak to nefunguje. Ten basák je teď nějakým způsobem odfiltrovaný a přenos na jeho svorkách pravděpodobně nevypadá přesně jako z učebnice - je daný průběhem el. impedance basáku v dané ozvučnici a použitými součástkami (vynecháme-li výstupní impedanci zesilovače), a tento přenos musíš zachovat. A to se musí nejdřív změřit. Udělej to a budeš vědět víc - třeba bude nakonec dobře možné použít i jednoduchou učebnicovou propust, záleží, co naměříš.

Jiná věc je zpoždění přes tu aktivní veksli - předpokládám, že se dá brát jako zanedbatelné, ale nemusí tomu tak vždycky být. To je dobré zkontrolovat - u digitálních už by to asi mohlo zasáhnout do filtru tak, že by se na to muselo reagovat. Zpožďovat horní větve není jak bez toho, aniž bys je prohnal zas něčím dalším...

S tím, co ti nabízí MethMan, bys měl v ruce všechno potřebný.

(upravil Xhibit 30. 7. 2011 8:49)

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

Je me jasne ze se potrebuji dostat idealne na stejny prenos jako je tam ted. Tak ze asi "debilni" otazka, co mam teda presne zmerit? Jak to tak chapu mela by tam jit teoreticky stejna uroven od 0-300Hz, od kterych by to dle strmosti vyhybky melo jit dolu. Jak ale pises bude asi i v tomto rozmezi kolisat.

Co sem tak cetl recenzi a popis RANE, pise se tam: "stačí zmínit, že implementované filtry jsou s průběhem Linkwitz-Riley a strmostí 24 dB na oktávu, tedy na analog v podstatě maximum, čeho lze dosáhnout, poskytující dokonalou ochranu reproduktorům před přetížením nepatřičnými frekvencemi."

Díky vysoké strmosti vyhybky by neměli vznikat fazove posuny, docetl jsem se zas jinde. Vzhledem k tomu ze tomuhle nijak obzvlast nerozumim bych prave predpokladal ze na te vyhybce nastavim 300hz, srovnam urovne a hotovo. Jak ale pises to asi nestaci.

(upravil MaBat 30. 7. 2011 9:21)

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

Nastavit úroveň a "300 Hz" je opravdu málo. Teď tam máš filtr 12dB/okt, s tím, že přesný tvar té propusti bude určen vlastní impedancí basáku a "Q", resp. horní koleno bude asi trochu zpozvolněno těmi odpory - nijak zvláš't jsem to nezkoumal. Potřebuješ vyjít z filtru 12dB/okt a být připraven ho mírně dotvarovat, ať už volbou hodnot součástek, jemnou ekvalizací, nebo "shelving" filterem - to už je pak celkem jedno, co bude k dispozici. Mluvíme tedy stále o situaci, kdy nechceš zasahovat do stávajících průběhů filtrů, tak, jak byly vymyšleny autorem bedny.

Pokud ale nevíš, jak změřit napěťový přenos na svorkách basáku, asi bych to spíš svěřil někomu zkušenějšímu. Nemusí to dopadnout dobře a nakonec to na forech schytá ta aktivní veksle, nedejbože operáky, které v tom budou zcela nevinně... smile Nic ve zlém.

- Je to úplně jednoduché, vezmeš třeba Artu, zvukovku, zesilovač a "sondu", kterou napětí ze svorek (adekvátně snížené) přivedeš do vstupu zvukovky. Přesné zapojení a postup už dohledáš, nejlépe v manuálu, jde o prosté měření frekvenční charakteristiky.

(upravil Xhibit 30. 7. 2011 9:25)

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

Chtel bych znat a umet vsechno smile, bohuzel to nejde, casu malo, zajmu dost. Kazdopadne diky za vysvetleni, ted uz je me jasne co myslis tim doladenim.

Co se tyce mereni, predpokladam nejaky soft a zvukovku do pc? (to by byly dalsi vydaje za ext. zvukovku, mam jen NTB, integrovana bude asi nepouzitelna). S timto jsem jeste nikdy nic nezkousel, bezne pouzivam jen osciloskop a generator. Tak ze pokud by byl nekdo ochoten me to zmerit, jen to uvitam. Nicmene moc nepredpokladam ze se najde nekdo znaly a ochotny v blizkosti meho bydliste :|.

EDIT: Aha, uz jsi doplnil i ten soft. No asi nebude jine cesty nez to zkusit. Problemem ovsem asi bude ta zvukovka..

(upravil MaBat 30. 7. 2011 9:38)

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

Tu integrovanou bych na tohle rozhodně neodepisoval a nakonec to můžeš udělat i generátorem a osciloskopem (přes zesilovač), akorát to bude trvat kapku dýl...

- Pokud dohledáš T-S parametry použitého basáku a napíšeš parametry ozvučnice (objem, nátrubek), lze ten přenos přibližně nasimulovat. Pak by stačilo v simulátoru obvodů připravit stejný přenos pro aktivní výhybku i bez dalšího měření a možná by ses ani moc nesekl. Jestli to dohledáš, napiš to sem a přibližnej stávající přenos dostaneš. Ale opravdu by neměl být problém to změřit. Stejně to pak bude chtít všechno měřit i průběžně a pro kontrolu.

(upravil Xhibit 30. 7. 2011 10:27)

Re: JBL Ti5000, předělávka na poloaktiv

Tak ze TS parametry basaku nebyly udajne nikdy zverejneny. Dohledal jsem ale cele mereni i simulace vyhybky, pomuze to? Ke konci diskuze, verze bez "G" zde:

http://www.audioheritage.org/vbulletin/ … s-problems

Co se tyce toho mereni urcite ho zkusim rozchodit, je fakt ze o zkresleni zde nepujde takze by to mohlo jit i se zvukovkou v NTB. Nicmene pocinaje dneskem mam pred sebou v kuse snad 9-10 pracovnich dni o 12ti a vice hodinovych smenach, tak ze kdovi kdy se k tomu dostanu.. sad

EDIT: Kdyz se tak ale divam tak nakonec ta verze "G" je spravne (dle skutecneho poctu soucastek ve vyhybce).