(upravil hanzhou 27. 6. 2011 23:25)

Téma: vypocet bassreflexu

Zdravim, uz asi 4 dny dumam a ladim subbass typu W-BIN. Narval jsem do nej toto
http://eshop.prodance.cz/DetailPage.asp?DPG=83008
Ozvucnice je vlastni vejmysl, aby rozmerove zapadali do sebe subbassove stredove(horny) a pak vyskove repro(drivery se zvukovodem)

na celo ozvucnice jsem umistil dva BR. Potrebuji ted nejak ale vedet delku.Propocitaval jsem si ji skrze scrypt tady na strankach v TSparamatrech. Ale nevim zda do Fb dosadit rezonancni frekvenci repro a nebo to co me vyslo dole ve vypoctu stojate vlny.
Necemu jakz takz rozumim, ale vzhledem k tomu, ze jsem v tomhle novacek, tak kdyby byl nekdo ochotny postupne radit byl bych za to moc rad smile

Ted me jde hlavne o ten BR.

A taky me tak napadlo, jestli nebude delat neplechu, ze BR bude dejme tomu primovyzarujci, ale horny maji asi 1m delku, jestli tam nebude frekvencni ozvena, nebo jak to nazvat smile

ADD: A dotaz, proc je tam prikon 600/1200? ma to jen jednu civku, takze dost nechapu.

Re: vypocet bassreflexu

Na ozvěnu by si potřeboval zvukovod dlouhý 30 m.
600 W je výsledek 2 hodinového testu při zatížení růžovým šumem.
1200 W to je předpoklad, že při trochu normálnějším zatížení by reproduktor mohlo vydržet dvojnásobek (o 3 dB víc).
viz.: http://www.bcspeakers.com/PDF/PRD/18PS76.pdf

Re: vypocet bassreflexu

dekuji a jak je to tedy jeste s tou Fb tady v te tabuklce pro vypocet delky BS? Ma to byt Fs reproduktoru a nebo Fs kterou chci dostat z toho natrubku?

Re: vypocet bassreflexu

Když jsou dva basreflexy, tak se frekvence počítá přibližně jako by byl jeden zhruba o dvojnásobné ploše (t.j. průměr cca 1,41 x větší). Přesnější výpočet by šel odvodit z Lukeše "Věrný zvuk" str. 251 - 253, nebo někde najít na webu. Kmitočet basreflexu se volí na spodním okraji pásma, buďto cca shodně s rezonančním kmitočtem reproduktoru nebo spíš o něco výš.

Re: vypocet bassreflexu

Je potřeba odstranit několik omylů.
Fs berme jen jako jakési fiktivní číslo, které slouží pro výpočet Fb, čili rezonance reproduktoru v daném objemu bedny a především pro navržení naladění BR pro vyrovnanou kmitočtovou charakteristiku u klasické BR ozvučnice.
W bin se obvykle nestaví s BR, ztrácí se kvalita zvuku. Je ale pravda, že se tím může zvýšit výstupní hlasitost na některých kmitočtech (na druhých se sníží), zvyšuje to ovšem nároky na reprák (Xmax). A není to švanda, BR se musí na potřebných kmitočtech s výstupem z křídel sečíst a ne odečíst (dostat do protifáze). Čili buď hodně počítat (vlnová délka při daných kmitočtech kontra délka trasy z křídel), nebo experimentovat. A měřit (uši jsou na nic!).

Re: vypocet bassreflexu

Mno abych pravdu rekl, tak se povetsinou spise setkavam s tim, ze W-biny jsou dokonce i s 3ks BR. Zatim jsem zacatecnik i kdyz uz sem tam neco umim, takze pilne budu studovat z toho co se od Vas dovim. Me to uz napadlo, ze by mozna bylo lepsi udelat bez BR. Zatim je po 4-5dnech (asi 26h prace :-/ ) hotova jedna ozvucnice. Tak s merenim pockam(zatim jen usnim, vcera uz jsem mrknul do sekce kde je toho dost o mereni, tak nastuduji) na druhej kus a to bez BR. Zkusim i udelat BR podle podobneho planku z ktereho sjem trosicku vychazel a pak co me vyslo tady pri teoretickem mereni 8cm delky.
Xmax to ma 7mm, coz je nic moc pro horn, to uznavam a jsem si toho vedom. ale zatim se jedna o takovej experiment a experiment za 15t, se me delat nechce smile

Re: vypocet bassreflexu

Naopak, pro horny (čili reprák, pracující v malé uzavřené ozvučnici vytlačující přes dlouhý zvukovod) postačí i 6 mm - viz optimální reprák pro horny PDN 18SB40, popřípadě tam patří zvířecky těžký, jinak nekompromisní PD 1850. Malý prostor mu neumožní, aby se příliš rozkmital, zabrzdí ho to, jen potřebuje kvalitní magnet - vysoké Bl. a krmit signálem, který je upraven (zesílen směrem k hlubokým basům) a honěn silným zesikem. 
Pro BR naopak je lepší co nejdelší Xmax, např.PDN 18BR40. Ta 18PS76 je na tu cenu docela slušná, volba repra je tedy zdařilá.
Repráky v uzavřené ozvučnici znějí obvykle líp a lépe na basech kopou.
Jen výjimečně dobré konstrukce (hornflex) dovedou spojit výhody BR ozvučnice a horny.
Dělat horny je sakra oříšek, já bych sáhl po osvědčeném návodu s na mm přesným plánkem od seriozního autora.

Re: vypocet bassreflexu

treba jednou ten seriozni autor budu i ja big_smile ...ne sranda wink
Dnes jsem zkousel bez zadniho cela, kolk mohu pustit ze zesiku do menice, aniz bych prekrocil Xvar. Zesik ma 1200W na kanal a trosicku za pulkou uz to zacalo sem tam klepat.
Zkouska probehla smesne amatersky big_smile V syntentizatoru jsem si udelal nizkotonove smicky a prez akt.vyhybku naladenou na cca120-140Hz to slo na jeden kanal zesiku a nasledne do menice.
Abych pravdu rekl z tech bassreflexu budu muset zrejme opustit a nebo zmensit objem ozvucnice.

a jinak vsem dekuji, prekvapilo me, ze me tu nikdo "zatim" nehlasi co vymyslim za nesmysli a hlavne za rychle odpovedi

Re: vypocet bassreflexu

Osobně nemám ve zvyku se posmívat, když někdo něco nepíše správně a většina těch zkušenějších také ne. Ani já nemám patent na rozum a občas, ne vzácně, plácnu - napíši nesmysl.
Ono si pamatuji, že každý začátek je těžký. Smyslem této diskuse není machrovat a posmívat se, nýbrž pěstovat v dalších lidech tento koníček (alespoň já si to myslím), třeba z nich jednou budou ti seriózní autoři...
Obvykle ale vyprovokuje k poznámkám, když si někdo na nesmyslu umíněně trvá.
K věci:
K výpočtu BR je potřebné znát objem ozvučnice - to tu ještě nepadlo. Ono ještě navíc bude záležet na vnitřním vytlumení, to může zdánlivě zvětšit objem. Ale já preferuji uzavřenou ozvučnici.
Nakonec i špičková aktivní bedna EAW NT 59 je uzavřená.
Podotýkám, že potenciometr na půlce (je-li při otočení na max 1200 W) představuje při lineárním průběhu dráhy 300 W a při logaritmickém průběhu dráhy jen 17W!

Re: vypocet bassreflexu

takovito pristup je spravny smile
objem ozvucnice vychazi na 157l a tlumena neni.
Existuje nejaky vzorecek pro vypocet vykonu zesilovace vuci pozici potenciometru?

Re: vypocet bassreflexu

Já si jen matně (někdy z období průmky) pamatuji, že na log. potenciometru je v půlce dráhy 1/10 hodnoty odporu. U lin. je to samozřejmě 1/2.  Vzhledem k tomu, že výkon je kvadrát napětí, ti výjde:  na log. je v půlce 1/100 Pmax. ( u lin je to 1/4 Pmax).

A když jsem ( před 30-35r. asi někde v Rožnově nebo poblíž) viděl, jak se dělaly tyhle dráhy pro potenciometry, tak o velké přesnosti průběhu (souběhu) nemám iluze... A možná se velmi podobně dělají i v současnosti, neb výroba musí být levná... aby byl velký zisk. Takže o nějakém matematicky přesném průběhu, se nám může jen zdát...(pokud je to jinak, hned mě opravte).

Schválně si spočti, kolik (výkonu) je rozdíl už jen při 1dB (2dB) odchylce drah (souběhu) u stereo potenciometru... Takže to bylo z praxe. A teď někdo ten vzoreček...

Re: vypocet bassreflexu

zuki: Abych nekázal nesmysly s těmi logaritmickými poťáky, kontroloval jsem si průběh podle starého katalogu. Odečetl jsem 12% na polovině, samozřejmě - je to teorie. Zbytek je výpočet. Vida, jak je náročné něco napsat... S těmi dB ho nemuč, souběh potenciometru, obvykle 3 dB, je dvojnásobek výkonu, čili jeden kanál třeba 10 W a druhý 20 W.

Výpočtem skutečného výkonu bych se tak moc nezabýval, ono je těžké říci, že na maximu poťáku mám právě signál, který vytvoří plný výkon zesilovače. I když se lze k tomu přiblížit tak, dám výstupní signál z generátoru kmitočtu na vstup zesiku, potenciometr zesiku dám naplno, pak zapnu generátor a zvyšuji na něm úroveň signálu, až se mi právě rozsvítí klipová LED na zesiku. Jenže to nemusí vydržet reproduktor.

Vše jsem počítal podle primitivních vzorečků (složitější neumím) P = U*U*R. a podle % z celkového signálu. Pozn.: nevím, jak napsat na druhou, nebo odmocninu. Podívám se po tom grafu, ale zuki má pravdu v tom, že je to jen velmi přibližně. Lepší je voltmetr a měřit, na nízkých kmitočtech i ty jednoduché zpravidla moc nelžou. I pro něj vzoreček platí.
Čili výpočet té poloviny na log. dráze poťáku:
U*U = P*R = 1200 . 8 = 9600   U = 98 V
12% z 98 V je 11,75 V
a opět:  P = 11,75*11,75/8 = 17,3W

175 litrů - to je strašně velký stroj a bude hodně těžký, pokud je to to, co bude uzavřená komora repráku. Nechtěl bych to tahat. Nezapomeň, že cestou tam, na akci se vždycky najde dost pomocných rukou, ale nazpátek to budeš nakládat zpravidla sám.

(upravil PB0305 1. 7. 2011 9:17)

Re: vypocet bassreflexu

No snad P=U*U/R. Vím, že to je jen překlep ale raději to oprav.

Re: vypocet bassreflexu

PB0305: to je ten problém, že neumím napsat znaménko odmocniny a potřebuji vzorec ve tvaru, jehož výsledkem je napětí: Čili U = odmocnina (P*R), aneb mých neodmocněných U*U = P*R.

Re: vypocet bassreflexu

treba ti to pomuze http://vydelekzreklam.cz/umite-napsat-n … y.a25.html

(upravil reeb 1. 7. 2011 23:27)

Re: vypocet bassreflexu

Na přesný souběh jedině přepínač z 1% odporů.. nebo modrý ALPS wink

http://s4.postimg.cc/im0ipdt15/262_moskala.jpg

můžu spočítat a vyrobit jakýkoli.

Web

Re: vypocet bassreflexu

Mam dalsi dotazek, jestli tedy mohu, protoze se to uz vubec toho bassreflexu netyka. Podle ohmoveho zakonu se serie scita a paraler deli. A jak je to u prikonu. Tam se to scita a nebo zusta.va konstatni? Jde me primo o to, co to udela, kdyz zapojim 2ks 4ohm repro do serie kdy ma jeden 600RMS a zesik da udajnych 1200W na kanal. To by pak bylo krasne sladene a diky tomu ze vykon zesilovace bude spis papirove a reklamni zalezitosti, byla by tam i rezerva a nemusel by byt takovi strach vuci odpaleni menice

Re: vypocet bassreflexu

Spojením dvou beden 600W/4Ohm získáš vždcky zátěž 1200W, ale záleží jak je zapojíš. Do série je to 8Ohm a paralelně 2Ohm.

Jenže ono je to trochu jinak.
Zesík s popisem 1200W/4Ohm protlačí to 4Ohm zátěže maximálně 1200W (v závislosti na nastavení volume). Tím že mu připojíš dvě 4Ohm bedny do série jej pak zatížíš 8Ohm zátěží, do které protlačí jen polovinu výkonu - tedy 600W. Bude to spíš o něco více díky odlehčení zdroje, ale to dost záleží na konstukci zesíku.  Tenhle výkon je do dvou beden, takže na každou připadne 300W.
Ovšem záleží co máš za zesík a co za bedny, respektive jak moc jsou tyhle hodnoty vymyšlené na papíře.