Téma: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

Mnohí z vás určite vedia, že pionier veľa elektriky nenarobí.
Dozadu by LEDky neboli problém, aj s brzdovým svetlom. Jedna otázka znie - Aký postup zvoliť na napájanie LED.
Stačí tých 6V usmerniť, za to dať LM317 alá prúdový zdroj a hotovo? Predpokladám 2ks červených na koncové svetlo a 2-4ks na brzdové.

Otázka 2 - Čo dopredu? Originál svetlo svieti ako "svetluške riť". Bolo by nejaké vhodné LEDkové riešenie? Podotýkam, že to má papiere a chcem s tým behať po verejných komunikáciách, takže aby mi policajti nezobrali rodný list... big_smile

Web

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

http://www.simsonviglu.cz/?sekce=elektr … ;clanek=13

Možno Ti to pomôže.

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

Podle mě bude potom problém s homologací, ale nemám to nastudovaný, takže nevim. Na druhou stranu se moc často nestává, že by policajti stavěli takováto vozidla..

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

Je, v tom Pionýru jsem se hrabal jako pionýr....
Nevěřím, že náhrada žárovky vpředu LEDkou udělá víc světla.
Vzadu ano, já bych to raději řešil klasickým graetzem a a stabilizátorem proudu dvěma tranzistory a dvěma odpory pro každou LED, popřípadě doplněné kondíkem, velká potíž pro LM 317 bude s napájecím napětím 6 V (a to ještě kdoví jestli, je potřeba si pohrát s altíkem = vědomost stará 40 let).

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

správna led to bohate presvieti

Web

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

To tvrdé y ve slově "kozý" v nadpisu je slovensky správně?

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

nie, má byť mäkké, vzor páví

Web

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

Páví dych teraz dopredu presvieti každý novší mobil smile Nestačilo by svetlo na bicykel?

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

Rovněž já jsem na tomto stroji odjezdil mládí,my jsme spolu s bratrancem tento produkt obohatili o tyristorové zapalování.
Pak jsme už jen měnili tyristory (KT505),které to nějak dlouhodobě neustály...A nebo zapal.svíčky.No prostě tuning patnáctiletých.
Ale najezdil jsem se na něm fest .Čest jeho památce.

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

Je otázka, zda už není v háji kvalita magnetů v alternátoru (respektive rotačním magnetu) a cívka by měla být vymezena na minimální vzdálenost od toho magnetu, aby tam bylo slušné napětí, jinak to ani svítit nemůže.
Dopředu tak leda výkonné - několikawatové LED s optikou, to pak snad může vyhovět. Ale raději večer moc nejezdit, ty potvory (021) mazaly i sedmdesát, to se jezdilo v podstatě na slepo a velké riziko. Ale říkejte to 16 letým klukům... Přežil jsem to a bylo to fajn.

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

Z môjho som vysypal 85km/h smile Síce dole kopcom, ale... smile No 16 som mal pomerne dávno, každopádne to zadné spravím LED-kové aj s brzdovým a potom uvidím, či to predné nebude lepšie. A hlavne to celé prekáblujem a skontrolujem polohu cievok, to mi nenapadlo, ani som na to moc nemyslel...

Web

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

DeadMAN: To bylo podle původního tachometru? Z vlastní dávné praxe s plecháčem byl rozdíl "rychlosti" dvou vedle sebe jedoucích pionýrů klidně i 20km/h. Já jel svých 50km/h a bratránek 70km/h. Navíc já rychlost udával jako aritmetický průměr rozkmitu indikačního členu, tedy ručičky tachometru. U někoho klidně od zarážky do zarážky.

Ten plecháč byl dobrý v tom, že mě v kraťasích nefoukalo na nohy. Ale jak zafoukal protivítr, tak se řadilo 1-2 a víc ani boha. Taky zatáčky se nesměly moc klopit, neboť plechy škrtaly o zem. Jednou jsem si škrtnul o kanál a letěl jsem do příkopu. Tedy byl to stroj tak akorát pro důchodce na ryby.

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

Bolo to podľa kamarátovho Simsona, ktorý išiel niečo medzi 80-85 (tachometrických) a ja som ho predbiehal smile Ja mám 21 Sport, teda bez predných plechov. Momentálne je už napolovicu zložený, farbil som vidlice, plechy a v priebehu budúceho týždňa bude snáď už jazdyschopný...

Web

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

farbil ako ? ...

Ja momentálne štetcom základnú farbu kovo-sivu.
A na to závodnu červenú a navrch sprejový lak

Web

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

Obrúsené na kov, na to základná farba v spreji a na to autolak škoda v spreji.

Web

(upravil Pedro 19. 4. 2011 15:25)

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

aj si ten kov odmastil a robil to niekde kde neni prach ?
ja to robim v dost prasnej miestnosti no nemám na vyber

BTW nemáš prednu vidlicu ? na vyse?

Web

Re: Jawa 50 - pionier/fekál/fichtel

Perchlórom a farbim na dvore.

Web