Téma: Vhodná velikost bassreflexu

Dobrý den,postavil jsem si reprobedny a potřeboval bych poradit s velikostí bassreflexu,protože se mi basy někde "ztrácí". Reprobedny jsou třípásmové,středový reproduktor je od basového oddělen šikmo deskou,aby se neovlivňovaly. Velikost ozvučnice basového repr.je asi 25 litrů. Nátrubek je kulatý o průměru 60 mm a dlouhý také 60 mm. Tento jsem zvolil náhodně,protože tomu nerozumím a jsou to moje první bedny. Případně zašlu foto. Předem děkuji za jakoukoli pomoc a informace.

Re: Vhodná velikost bassreflexu

Ještě by třeba bylo vhodné napsat jaké měniče jsi použil.

Re: Vhodná velikost bassreflexu

Jako vyhýbky? Bude to znít divně,ale ty nemám. Středobasové jsou v sérii a výškový je k nim paralelně s tím,že je k výškovému v sérii kondenzátor.

Re: Vhodná velikost bassreflexu

měniče=reproduktory.

Re: Vhodná velikost bassreflexu

Výškový Piezo TW 15,středový ARN100-10/4 a basový ARN165,ale ten už se asi nevyrábí. Všechny jsou 4 Ohmové a všechny z http://www.tipa.eu/

Re: Vhodná velikost bassreflexu

který pak to je arn 165- je jich více typů?

Re: Vhodná velikost bassreflexu

Je to ARN 165-60/04.

Re: Vhodná velikost bassreflexu

nic jiného ti nezbude než naladit na rezonanci repra 45 hz 6cm/9-10 cm délka,podle mne zbytečně velký průměr, klidně by stačil 5,2 cm třeba dexon,co to je ztrácí se mi basy,?

Re: Vhodná velikost bassreflexu

No ty basy budou asi nevýrazné díky zapojení...ARN165+ARN100 v sérii bez vexle a k tomu celýmu paralelně výškáč přes nějaký kondenzátor (bůhvíjaké hodnoty)...to asi fakt nebude žádná sláva...a co se bassreflexu týče, tak pro ARN 165-60 bych asi předsi jen volil raději uzavřenku.

Re: Vhodná velikost bassreflexu

Mám ty bedny vedle stolu,každou asi metr od rohu. V blízkosti beden jdou slyšet basy,ale už třeba metr od nich ne. Klidně si koupím i vyhýbku,ale myslím,že velký vliv má na to ten nátrubek. Žádnou praxi ve stavbě reprobeden nemám,takže si raději nechám poradit. Děkuji,že píšete

Re: Vhodná velikost bassreflexu

Asi nejlepší by bylo si něco otom přečíst: https://www.audioweb.cz/viewforum.php?id=21
A pak můžeš projet i ty další záložky. Ale co bych ti doporučil, tak piezo vyhoď, kup si normální výšku, udělej 2p s ARN165, kup si uni vyhýbku a bude to hrát mnohem líp, než jak to máš teď.

Re: Vhodná velikost bassreflexu

Souhlas...ty ARN100 a ty pieza prodej, kup si nějaké rozumné výšky (třeba od monacoru DT-25N, DT-99, DT-101SK atd.), udělej si normální uzavřenou (nebo třeba i bassreflexovou ozvučnici a uvidíš, že budeš spokojený. Nevím proč chceš za každou cenu bassreflex, když ten reprák se na bassreflexovou ozvučnici nehodí. Když už ale, tak jak psal Benazi, naladit to poblíž 45Hz...u průměru nátrubku 6cm to vychází kolem 12cm délky.

Re: Vhodná velikost bassreflexu

Jak poznám,jaký reprák se hodí na uzavřenou ozvučnici a který na bassreflex? Mám za to,že s tím bassreflexem to má lepší zvuk,hlavně hloubky. A "2p s ARN 165" znamená 2 basáky v jedné bedně? Něco si o tom přečtu a pak se zase ozvu,zatím díky chlapi.

Re: Vhodná velikost bassreflexu

když nahazíš parametry do winISD tak ti vyjede graf, který ti +- řekne, jestli ano nebo ne.
2p znamená dvou pásmo to je v tvým případě středobas+vejška

Web

Re: Vhodná velikost bassreflexu

Z toho grafu jsem nic nepobral,jsem z toho mimo. Seženu si nějakou vyhýbku,nějaký lepší výškáč a předělám to na 2pásmo. Pokud to v uzavřence nebude hrát dobře,díra na nátrubek se dá vyvrtat vždycky. Může být?