Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [17]

(upravil millano 4. 2. 2011 0:53)

Téma: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

Zdravím,

navrhnul jsem uni napájecí zdroj +-16V, vzhledem k tomu, že jsem osadil regulovatelné stabilizátory LM 317/337, je možné si napětí měnit změnnou rezistoru mezi pinnem adjust a zemí.
Použit je  6VA transformátorem INDEL 2*18V  ( označení v EZK "TSZZ6" ), zdroj má kompaktní rozměry  113 * 63 mm. Lze sním napájet i Actidamp po zvednutí napětí na +-19V.

udělal jsem více DPS, než sám potřebuji, pokud by mněl někdo zájem, prodám za 150,- / kus ( 70 um plátování mědí, stříbřeno ), po dohodě jsem schopen dodat i osazený zdroj

http://s19.postimg.cc/wskpzgwz3/1477_dsc03394.jpg http://s19.postimg.cc/3rgdq2cj3/1477_dsc03396.jpg http://s19.postimg.cc/4v0i20x67/1477_dsc03395.jpg http://s19.postimg.cc/id7eeb9bj/1477_dsc03400.jpg http://s19.postimg.cc/7ew4w4kq7/1477_pajeni.jpg

- svorky na primáru trafa jsou pouze pro účel oživení, při osazení do přístroje či krabičky se vodiče zapájí přímo do DPS,Indikační led mají mít průměr 3mm, v prototypu je osazena 5mm.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

(upravil sinclair 7. 1. 2011 21:53)

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

Jen připomínám, že takový zdroj je možné použít pro napájení Actidampu Mk.III a Mk.II. Actidamp Mk.IV má vlastní zdroj a stabilizátory přímo na desce.
Tfujtajksl Jamicony, byť na 105°C. Vyhoď ten hnus a dej tam KONDENZÁTORY.

Web

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

nejen millano i jiné firmy ho používají.

https://i.postimg.cc/Vrmvqd5N/1908729.jpg

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

mam doma v zásobě nippony 2G2/35V SMG , připravené do těchto zdrojů.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

(upravil sinclair 8. 1. 2011 11:25)

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

Benazi, to že ten hnus používají i jiné firmy neznamená, že to není hnus. No a jestli je ten fekál v tom McCormacku v měniči, tak to už tedy nemám co dodat...
Je to daleko horší, než je dneska třeba Samwha, dokonce i některé typy Nantongů /CD a CDX řada/ mají menší svody, menší ztrátové činitele a toleranci kapacity do plusu. Kup si dneska Jamicon a naměříš 85-90% kapacity. Je to okrádání zákazníků hnusem, který nemá nikde použití, mimo bastlmodulů od EZK, na kterých stejně není co zkazit.

Web

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

Jaký to dá proud?Je to omezeno těma stáblama?Potřebuju něco solidnějšího na Dispre+Aktiv....

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

Myslím, že 1.5A, s patřičným chlazením se dá dostat někam ke 2. Otázka je, zda-li už i tyto stabilizátory nejsou napadeny pajcířstvím, protože některé kusy nevydržely ani tu ampéru...

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

Ve zdroji je 6VA trafo, tento zdroj je tedy schopen dodat do zátěže 2* 160 - 180 mA.  Samozřejmě není problém, abych zdroj upravil pro konkrétní aplikaci např. se silnějším trafem ( to stejně hodlám udělat, navíc přidám několik vylepšení, které navýší užitnou hodnotu zdroje )

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

Trafo bych dal svoje.Mám tu takový šikovný toroidek...Mě šlo spíš o proud samotného zdroje.Sem koukal žwe stáble jsou na 1,5A což je v poho,víc to moje "udělátko" žrát nebude...

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

pokud by si osadil lepší chladiče, tak by to ty LM zvládly, ale pokud na to nepospícháš, tak bych doporučoval vydržet cca 2-3 týdny, upravil bych zdroj pro transformátory 40 a 60VA ( až 2* 1,3A a 2A @ 2*15V ) a upravil zapojení aby byl zdroj lepší variantou pro napájení hi-end komponentů.

mimochodem 2 DPS už jsem prodal, ale 1 mi ještě zbyla, každopádně není problém udělat další.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

millano napsal:

Ve zdroji je 6VA trafo, tento zdroj je tedy schopen dodat do zátěže 2* 160 - 180 mA.  Samozřejmě není problém, abych zdroj upravil pro konkrétní aplikaci např. se silnějším trafem ( to stejně hodlám udělat, navíc přidám několik vylepšení, které navýší užitnou hodnotu zdroje )

Sorry, já to pochopil jako zatížení těch stáblů, omlouvám se.

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

Klidně si počkám na lepší provedení zdroje,nespěchám.Zatím to mám čím napájet a bude chvilku trvat než to skloubím dohromady tak,abych využil kvalitnější napájení.

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

Anti: psal jsi, že trafo máš, proto jsem navrhnul zdroj bez trafa o rozměrech  80* 100mm , takže například do zesilovače 2U pujde namontovat "nastojáka" , zdroj je bohužel opět omezen možnostmi LM317/337 , nicméně pro Hi-Fi použití byl doplněn o kapacitní násobiče, filtrující šum stabilizátorů. Zdroj má robustní chladiče, které by měly zvládnout uchladit stabilizátory i při zatížení 1,5A.

prozatimní náhled na rozmístění součástek: prototyp by měl být osazen do 14 dnů.
http://s19.postimg.cc/6qrvqxbe7/1477_fine2.jpg

Světlo světa spatří i verze s 25VA transformátorem od fy. TALEMA a přibude i verze, ve které bude na DPS umístěn i druhý zdroj jehož výstupní napětí bude volitelné 12 nebo 15V a bude napájen 15VA transformátorem také od fy. Talema.

jak jsem již naznačil v úvodu, zdroj bude možné použít jako kvalitní zdroj pro předzesilovače, crossovery, korekce a dokonce není vyloučeno použití jako regulovatelného laboratorního zdroje ( místo trimru na přesné dostavení napětí se osadí potenciometr na delších přívodech )

Já osobně využiji všechny 3 varianty, 1. bez trafa na DPS, do koncového stupně na napájení korekcí, vstupních obvodů s limitéry a sobsoniky, 2. variantu s transformátorem na DPS do crossoveru  a 3. variantu s pomocným zdrojem 12V do předzesilovače - reciveru pro napájení relátek přepínače vstupů a ventilátorů a řídícího procesoru.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

Ako to vypadá?

(upravil millano 25. 2. 2011 8:40)

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

mám teď starosti s autem, rvu nechutné peníze do jeho opravy, tak se to trošku pozdrželo, ještě musím otestovat fci kapacitního násobiče a udělám DPS.

jako první budu dělat verzi bez transformátoru, která Ti vyhovovala, protože máš  svůj trafák, nebo se tvé záměry změnili ?

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

Nou,trafák je,na tvůj napájecí zdroj si klidně počkám.Stejně,vo co de,alorát tam nebude kus desky na uchycení trafa.

Re: uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

Myslím, že v EZK i tady ve Zlíně v Officialu se dají koupit za poměrně přijatelnou cenu maličké toroidy 10-20VA s napětím 2x18V. Pro větší výkony už by to asi chtělo předstabilizátor třeba s BDX53/54, aby LMka tolik neprotopily.
Pokud by se použil toroid INDEL, tak ty mají vyvedené oba sekundáry zvlášť a pak by bylo možné použít dva usměrňovače /vlastně dva celé kompletní zdroje/ a jako stabilizátor použít LM350. Ten si nechá líbit neuvěřitelné věci.
Milanův zdroj s EI trafem 6VA byl původně konstruován pro mě, resp. pro napájení Actidampu III a deska má takové rozměry, kdy po vystřižení dvou dolních rožků u výstupu se celá deska i s trafem vejde do adaptérové krabičky KPZ10.

Web

Příspěvky [17]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » uni zdroj +- 16V ( 1,2 - 25V ) / 6VA + výkonnější verze

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£