Téma: Bassreflex - velikost

Zdravím, stavím bednu s Eminence BETA-12A 8 ohm, objem jsem zvolil na 90 litrů, zesilovač mám postavený můstkový mono 300W/8ohm a výhybku jsem si také navrhl. Poté jsem si navrhl bassreflexy, jaké do té bedny umístím, tak jsem spočítal zhruba 2* 10 cm průměr a 20 cm délka (chci tam 2 kvůli designu) jenomže když si uvědomuji jaké to jsou hovada, bude to vůbec hrát? Nebo lepší zvolit užší a kratší BR? s výpočtem bassreflexu nemám problém, jenom nevím jak to bude vypadat v praxi, jestli to tam dokáže udělat vůbec akustický tlak. Děkuji za odpovědi

Re: Bassreflex - velikost

Čím menší celková plocha BR, tím dříve dojde k turbulencím a tím k likvidaci jeho funkce. 2x10 cm při 90lt je odhadem tak akorát. Podívej se na rychlost proudění v nátrubku. Kdysi jsem počítal při jakých rychlostech je proudění laminární. Jestli si pamatuju dobře, u 10cm průměru by jsi neměl překročit 8-10 m/sec.

Re: Bassreflex - velikost

Přes co to spočítám? Ten repro má poměrně velkou citlivost, ale malou výchylku, tak aby tam právě byl ten tlak v BR, zkoušel jsem simulovat v různý programech a křivka byla téměř dokonalá, ale v praxi netuším jak to může hrát

Re: Bassreflex - velikost

V simulačním programu v záložce rear port air velocity.

(upravil djblacktiger 23. 2. 2011 21:49)

Re: Bassreflex - velikost

a ještě jedna otázečka- když BR budou v 90° k repru, nebude to vadeit, že ne? Repro bude vepředu a br na levé straně, co jsem četl, pochopil jsem, že by to nemělo být na škodu, ale pro jistotu se poradím, jinak zkusím se mrknout do těch programů na to rear port air velocity

EDIT: ve WINISD jsem to nenašel, nebudu to hrotit, jenom mě zajímalo jestli to bude hrát, tak jak by mělo podle výpočtů

Re: Bassreflex - velikost

....ale je to tam, len sa lepšie pozri. V tej tabuľke kde je frek.charka, group delay, SPL atď.

Re: Bassreflex - velikost

Btw. 90lt/45hz je pěkně blbý ladění se zatížitelností asi 70W než překročíš Xmax. K čemu to má sloužit? Podívej se na stránky eminence máš tam návrhy ozvučnic a účely použití.

(upravil djblacktiger 24. 2. 2011 11:52)

Re: Bassreflex - velikost

má to být subwoofer, na ty stránky se ještě mrknu, ale u repra je napsáno že ho lze použít do BR až 140L, tak poraďte někdo jak to bude hrát lépe, jsem amatér, tohle jsou čistě výpočty a v praxi vůbec netuším jak to bude nebo nebude hrát

P.S. tohle je z toho měření http://2i.cz/2i/t/06ee94be6d.jpg

EDIT: Tak jsem zkoušel koukat na ty stránky a nic co o tom repru co nevím jsem nenašel, je tam napsané to rozmezí a doporučení velikosti bedny, což splňuji. Na kolik bych to tedy měl ladit? V praxi mám téměř nulové zkušenosti s "lepšími repro" kutil jsem vždycky s noname - pokus/omyl a občas jsem to trefil výborně, občas to zase nehrálo wink. Tak když poradíte budu vděčný