Re: BS Acoustic - CN 03-3-12/4

Pokud plati denkezovo schema i pro 4ohm verzi (urcite jo), tak mas velmi zjednodusenou praci, protoze misto Lpadu ti staci pouze vymenovat ty odpory za vetsi. Na ladeni vyhbky by to nemelo mit prilis vliv. Zakladni prepoklad ovsem je, ze ta paralelni kombinace basaku ma 4 ohm tedy je to par osmiohmovych kousku.

(upravil MiKas004 20. 3. 2009 18:54)

Re: BS Acoustic - CN 03-3-12/4

Bylo to jen otázkou času, kdy si toho někdo všimne. Zpočátku jsem plácal nesmysly, protože jsem ani netušil která bije. Ale po obdržení několika dobrých rad a nekonečném studování tohoto fóra jsem se docela zorientoval. V diskuzi o reprobednách jsem mylně uvedl 6614. Ano, správně je 6618. Zapojené jsou paralelně a to dává výslednou impedanci 4 ohmy, což pasuje ke zbytku repro a k výhybce. Sutečně jsou ale tyto basáky WESTRA KW-200-1338 ( jsou k vidění zde :  http://www.hellsound.de/index1.html)
Za schéma jsem moc vděčný. To jsem potřeboval, ale nevím o kolik ohmů měnit odpory ?
Sundal jsem horní reprák a díky bohu mi ve výhledu na výhybku nebrání příčná výztuha a tak jsem ji před chvílí vyfotil. Jsou tam stejné odpory, které jsou na schématu od Denkeze. Tzn. 3ohmy na středech a 5ohmů na výškách. Pokud se mi povedou sehnat, tak bych dal 4,7ohm na středy a 6,8 na výšky.
Podle L-pad mi to vychází  +1,7ohmů na středy (celkem 4,7ohm), to by mělo udělat -3,1dB a pak 1,8ohmů na výšky (celkem 6,8ohm), to udělá asi -3,2dB.  Otázka je, jak to bude znít. Ale asi lépe než teď a zatím se mi to jeví jako nejlepší řešení. Odpory budu mít až v pondělí, protože nevím, kde je tak narychlo koupit.

Potom chci ještě vyměnit kondik na středech, tak jako jsem to udělal na výškách, ale nevím, který to je (prosím nekamenujte mně:-) )


Tady je fotka té mé (už namontované a zapojené) výhybky.

http://s4.postimg.cc/urhb6hdbt/2601_foto_vyhybky.jpg

Re: BS Acoustic - CN 03-3-12/4

Ten útlm si asi počítal cez link, čo poslal Michal, lenže zle. Nezadáva sa tam zmena odporu, ale jeho celková velkosť. Keď si porovnáš útlm aký máš teraz a po zvýšení odporu na spomínané hodnoty, rozdiel je cca 1,5 dB. Na tento výpočet by som sa velmi nespoliehal, navyše keď odpor máš pred výhybkou. Zmier sa s tým, že tie odpory budeš musieť postupne zvyšovať a sluchom porovnávať. Sériový kondenzátor na stredoch je ten pod odporom 3,9 ohm.

Re: BS Acoustic - CN 03-3-12/4

Seriovy kondenzator na stredech bude ten s vetsi kapacitou. smile

Navrhnul bych ti dve varianty:
a) postupne zvysovani odporu ktere ve vyhbce uz jsou "uchometrickou" metodou
b) Pridani matematickych Lpadu mezi vyhybku (do jejichz vlastnich odporu uz nezasahuj) a menice.

Bud jedno nebo druhe. Oboji ne.

Re: BS Acoustic - CN 03-3-12/4

Michal: Lenže obidva kondenzátory majú kapacitu rovnakú smile
MiKas004: ktorý je ten správny kondenzátor si lahko overíš, keď sa pozrieš na schému výhybky čo poslal Denkez a na stranu plošného spoja tvojej výhybky (čo je s čím pospájané).

Re: BS Acoustic - CN 03-3-12/4

A jo. smile Pak je to jednoduche, bude to jeden z tach 16uF, ve tve 4ohm verzi to bude jina hodnota samozrejme. big_smile

(upravil MiKas004 26. 3. 2009 15:43)

Re: BS Acoustic - CN 03-3-12/4

Myslím si, že jsem to počítal správně. Výhybku jsem zatím upravil přidáním 1,5 Ohmů na středy. Výšky mám zatím v původním stavu, protože jsem zkoušel přidat 1,5 Ohmů i na ně, ale je to moc. Chce to utlumit jen decentně. Zkusím 0,5 Ohmů, ale zatím nemám součástky.

A ještě na jednu věc jsem přišel. Mám dvě identické výhybky CN 03-3-12/04. Každá má jinou barvu kostřiček cívek a kondíků a na jedné je na středech odpor 3 Ohmů a na druhé 4 Ohmy. Tak teď nevím, jestli jsou i cívky stejné nebo ne sad Na pohled jsou. Mají stejné průměry i dráty, tak budu věřit, že je to v pořádku.

Jinak pro informaci - origoš výhybky mají tyto součástky :
výšky : 5 ohmů + 10uF
středy : 3 ohmy + 2x 33uF (na druhé výhybce jsou 4 ohmy)
basy : 33uF
+ nějaké cívky - hodnoty tam nejsou uvedeny


Všem díky moc za pomoc !

Re: BS Acoustic - CN 03-3-12/4

No, ono je nejlepší si součástky proměřit, ale chápu že 800 za základní RLC metr může být pro někoho hodně, zvlášť, pokud jde o jednorázovou věc...

Re: BS Acoustic - CN 03-3-12/4

Ja myslím, že si to počítal nesprávne. Predpokladám, že do kalkulátora si zadal impedanciu 4 ohm a sériový odpor 1,7 ohm. Vtedy ti vyhodí útlm 3,1 dB ako si písal. Ale to je zlý postup, ešte raz si prečítaj čo som napísal.
Keď už chceš zadávať zmenu odporu, resp. hodnotu ďalšieho predradeného odporu, nemôžeš uvažovať o impedancii 4 ohm. Zjednodušene povedané máš tam 4 ohm reproduktor s výhybkou, zapojený sériovo s odporom 3 ohm. Výsledná impedancia bude určite viac ako 4 ohm, ktoré si zadával do kalkulátora.

S tými výhybkami máš pravdu. Keď som zisťoval, ktorý kondenzátor je sériový pre stredovú časť, narazil som na tri rôzne varianty tejto výhybky s rôznymi hodnotami odporov. Výrobca sa ani neunúva zmeniť typové označenie.

(upravil MiKas004 26. 3. 2009 21:10)

Re: BS Acoustic - CN 03-3-12/4

S tím výpočtem máš pravdu. Nesedí mi to. Každopádně, dnes jsem koupil odpory a napájel.
Na výšky jsem dal místo původního 5 ohmu nové 2R2+3R3 a na středy místo původního 3 ohmu nové 2R2+2R2.
Je to na h.vno. Středy se ztratily úplně a výšky jsou zastřené. Zítra budu mít další pokus smile
Výšku dám tak jak byla a už na to nebudu sahat a střed dám 4 ohmy, tak jak byl na jedné z výhybek.
Holt metoda pokus omyl je v mé situaci jediná schůdná.

Přikládám foto druhé, ale už přeosazené výhybky + ono repro WESTRA.

http://s4.postimg.cc/gima25o6x/2601_pict3843.jpg http://s4.postimg.cc/93wy9s2bd/2601_pict3847.jpg

Re: BS Acoustic - CN 03-3-12/4

tak si myslím, že jsem to nakonec po dlouhé řadě pokusů nějak doladil.
4,6 ohm na středech a 4,8 na výškách.

Re: BS Acoustic - CN 03-3-12/4

Ešte vymeň ten sériový kondenzátor na stredoch.

Re: BS Acoustic - CN 03-3-12/4

tak to na 100% udělám ! Jen teď nejsou chechtáky - smile je před výplatou smile

Re: BS Acoustic - CN 03-3-12/4

Zdravím vespolek,
jsem tu novej, toto forko jsem "vygooglil" pač sem hledal nějaké info o vyhýbce BS Acoustic CN 03-3-12/8, který jsem si koupil někdy v říjnu minulého roku a až teď montoval do svých zánovních beden osazených TVM reprákama. Vše by šlo celkem v poho akorát až sem namontoval jednu vyhýbku a jak montoval druhou tak mě něco nesedělo smile ... a aby ne ... divný ale prostě na jedné vyhýbce byly dva kondíky 6,8uF (paralelně) u výstupu na bassy a druhé jen jeden sad. Tak jsem začal pátrat jak to tedy má být ve skutečnosti a našel toto fórko, kde podle fotky MiKas004 v postu výše je na 4ohmové vyhýbce jeden 33uF což mě uplně zmátlo (ale jasně jiná impedance) smile. Chtěl jsem se teda poprosit jestli tuto vyhýbku někdo nemá a nebo někdo nevíte jak to teda má být správně. Navíc jsem teda asi uplně natvrdlej ale myslel jsem že ty kondiky jsou normiko elyty na což zase nedokážu vyčíst polaritu ... mno mám v tom trocha chaos smile ... za každou radu moc díky.