Téma: Chemické přípravky

Ahoj,
prosím poraďte, kde koupit běžné přípravky do dílny, jako je Diava, Kontox, Kontaktol, Trichloretylen, Čikuli apod.

Zítra mám v plánu vyrazit do drogerie ale co když nepochodím, kde mám pak shánět?

Děkuji za radu.

(upravil bubu1 22. 12. 2010 23:31)

Re: Chemické přípravky

Ahoj
Tak dnešní Diava je celkem na nic,pokud nemáš zásoby po babičce,kontox,kontaktol ap.považuji spíše za svinstvo,triclor běžně nekoupíš,čikuli snad už také né.Vzal bych to po řadě čistý benzín,líh.izopropylalkohol,toluen,aceton.Mazadla WD,slušný olej třeba na zbraně,silikonový olej,glycerín,nějakou vazelínu-silikonovou,vodní,molyko,grafitovou ap.A spoustu lepidel.To je takový základ,pak je spousta drobností a chemikálii podle jednotlivých činností.No a koupíš to spíše v nějaké speciálce,možná lepší drogérii dále hobby obchody-Hornbach ap.Něco v lékarně.

Re: Chemické přípravky

Jasné, potřebuji něco na čištění el. kontaktů a potenciometrů, čili nějaký dobrý odmašťovač. No a pak něco, čím to po tom očištění "nakonzervuji".

Re: Chemické přípravky

Ty si leštíš v dílně nábytek ?

Web

Re: Chemické přípravky

Nene, potřebuji přípravek na čištění el. kontaktů, něco jako ten trichloretylen nebo čikuli, ale dnes sehnatelné. No a pak něco co po tom očištění bude fungovat jako "ochranný film", čili Diava, či vazelína - ale nemám na mysli tu dnešní Diavu na nábytek.

Snad jsem to napsal srozumitelně co vlastně sháním.

BTW: Mohu použít k tomu odmaštění třeba i běžný tech. benzín nebo 96% líh? A na to nakonzervování třeba červenou vazelínu?

(upravil Michelin1 23. 12. 2010 21:18)

Re: Chemické přípravky

Zatím nikdo ze zkušených neporadil, čím čistit poťáky a čím je potom nakonzervovat a namazat, aby chodily stejně"ztucha"jako z fabriky(něco naznačil sinclair) taky jsem žádnou vazelínu ještě nevykoumal.Co se týká Diavy, stará fungovala dost dobře, chrastily mi poťáky u východoněmecké věže a když jsem kápl Diavu, fungovaly několik let, vlastně až do jejího prodeje.

(upravil Sendy 23. 12. 2010 21:35)

Re: Chemické přípravky

Diava je na nábytek, ne na kontakty. Výsledek po cca 2 letech je takovýhle (stator v pozadí je už vyčištěný, kontakty vpředu nesou krásné stopy měděnky):

http://s4.postimg.cc/mf1hlc46x/891_kontaktysaa.jpg

Web

Re: Chemické přípravky

Sendy, já jsem ten poťák nerozebíral, když fungoval, ale stále postrádám nějaké rozumné návrhy na čištění a mazání.Kontox je k ničemu, jak poťáky, tak trimry začnou akorát drhnout, jakoby"skřípat"a stav je ještě horší než předtím. Pomůže jen do doby vyschnutí!

Re: Chemické přípravky

Závisí jaký kontox. Závisí jaký potenciometr, jaké má v sobě plasty atd.... třeba aktivační čistič KAL4 dokázal krásně oživit niklované kontakty, a velmi rychle těkal, ale dokázal rozpustit některé plasty.

Web

Re: Chemické přípravky

Měl jsem namysli vyčištění poťáků u Transiwatta.

Re: Chemické přípravky

Mě se osvědčila na mazání veškeré elektroniky bílá vazelina. Ne ta drahá třeba od Nedisa, ale obyčejná z lékárny. Používají to jako mastový základ. Hodná magistra vám ji za pár kaček urýpne do škatulky.
( ...a jsem zvědavý kdo mě s tímto nápadem pošle do řiti )

Re: Chemické přípravky

Možná nepošle, ale tahle vazelína má nízkou teplotu tání, tak si myslím, že moc vhodná není.

Re: Chemické přípravky

Tip na chemii http://www.drkulichpharma.cz/drkulichpharmacz/0/0/2/32

Re: Chemické přípravky

Tak jsem nakonec koupil tech. benzin na odmaštění a v obchodě vedle Kontaktol. Snad to na vyčištění těch poťáků bude stačit.

Re: Chemické přípravky

Základem u TW40 je důsledné ss oddělení korekcí od zbytku fóliovými MKT kondíky, jinak při použití elektrolytů korekce plavou na nedefinovaném potenciálu, přes běžce teče ss proud několik uA a poťáky tím pádem chrastí. Nicméně pokud trefíš nastavením pracovních bodů 14V na emitoru vstupního sledovače a 14V na kolektoru tranzistoru korekcí, tak to také chrastit nebude.
Druhá otázka je, zda potenciometry nejsou už tak staré, že se na dráze a sběračích vytvořily vrstvy oxidů, které lze odstranit pouze kompletním rozebráním poťáku a jeho vyčištěním trichlorem. Po vyčištění trichlorem je dobré na dráhu a vnitřní sběrač dát po kapce staré červené Diavy z osmdesátých let, která slušně maže a konzervuje.
K zajištění hladkého a plynulého chodu hřídelí v ložiscích používám hustou silikonovou vazelínu, kterou ložisko i hřídelku namažu. Poťák má potom hladký a rovnoměrný chod. Některé potenciometry, které nemají vevnitř tu krycí fólii namáčím do trichloru celé jak jsou, párkrát protočím, nechám vyschnout na radiátoru, sundám přední štít s ložiskem a namažu ložisko a kápnu Diavu na dráhy. Praktikuju to tak víc, než patnáct let a nestalo se mi, že by Diava /alespoň ta stará, původní/ něco sežrala. Po takové konzervaci nebylo třeba na potenciometr sáhnout nejméně deset let.

Starý, původní Kontox je dobrá věc, jen si je třeba uvědomit, že Kontox 5 /modrý/ jen čistí, ale nemaže a nekonzervuje. Po vyčištění Kontoxem 5 je třeba potenciometr či přepínač prostříknout ještě červeným Kontoxem 10, který pro změnu nečistí, ale maže a konzervuje. Bohužel staré původní Kontoxy už nikde k mání nejsou a různé Kontaktoly a podobné sračky jsou dobré akorát tak na ošetření svorek akumulátoru v autě.
WD40 do žádného elektronického komponentu nepatří, je to molybdenové mazadlo na řetězy bicyklů a poněkud pomalý uvolňovač zarezlých šroubů.
WD40 například dokáže zcela zničit čínské potenciometry, které mají na rozdíl od českých odporovou dráhu jen stříkanou, takže ji WDčko zcela rozpustí,  kdežto Tesly řady TP mají odporovou dráhu vpálenou do pertinaxu.

Web

Re: Chemické přípravky

Ahoj, potenciometry jsem vyčistil pouze technickým benzinem dál jsem s nimi nic nedělal. Výsledek je, že nechrastí. Jinak mě trápí ještě pár maličkostí ohledně toho zesilovače. Popisoval jsem je v tomto vlákně http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=12005 . Kdyby ses mi k nim vyjádřil byl bych rád, aspoň od čeho se odpíchnout. Díky.

(upravil evry 20. 11. 2011 13:16)

Re: Chemické přípravky

Ahoj Kluci,

ohledně přípravku na čištění potenciometrů je tu nějaká naděje.

Já používám přípravek od pana Šedivého (LPA). Je to takový malý výrobce (kutil) z Prahy. Dříve to prodával na burze a měli to i GME. Stojí malá lahvička 35,-kč (takže super cena i na vyzkoušení) Akorát teď již chce odběr 10ks. Mě se nedařilo se sním před rokem spojit a dál jsem to neřešil. Jeho sousedka říkala, že v létě je hodně na chatě, možná teď v zimě bude v Praze. Je to starší pán.
Potenciometry jsem s tím čistil akorát asi... no párkrát. ŘEKL BYCH ŽE TO FUNGUJE DOBŘE. Čistil jsem s tím taky potenciometr klimatizace. Nejdříve jsem kapnul trochu a  školní gumou jsem tu dráhu potíku ogumoval (jako jemně ošmirgloval tou gumou)(Šediví na to dělá takovou gumovou brousící kostku)  a pak znova zakápl. Je to něco jako olejíček.
Jinak dělá další vychytaný vodičky. Skvělej  mi příjde SUPERLET.

http://sedy.vaclav.sweb.cz/

Můžem se domluvit a můžu to zkusit pak u něj vyzvednout. Mám u něj ještě nějaké poj.hroty.

Viz obr:
http://s4.postimg.cc/67ac5c0xl/4612_chem_poipravky_lpa.jpg

Vydal i knížku:
http://s4.postimg.cc/43zwxo14p/4612_kniha_vacediveho.jpg

Zdarec.

Re: Chemické přípravky

Ta knížka ftw big_smile Doufám, že se dá ještě někde sehnat, tu musím mít big_smile

hue hue hue

Web

(upravil evry 20. 11. 2011 20:26)

Re: Chemické přípravky

Ahoj,
  co znamená ftw.

Mám jí přímo od autora.Taky je prodával. Popisuje tam někdy až opravdu bláznivé pokusy.
Některé věci jsou praktické. Vůbec mě nenapadlo mít jako lampičku v dílně usměrněnou 12V halogenku, aby světlo neblikalo a mělo tak konstantní stabilní světlo.V dnešní době by se dali dobře použít LEdky.

Re: Chemické přípravky

Evry:škoda, že chce odebrat 10ks, myslím, že vše by se dalo upotřebit.