Téma: ARN-226-05/04 uzavřená ozvučnice tlumení, rozměry, atd.

Dobrý den,
koupil jsem si basový reproduktor TVM ARN 226-05/04. Chci jej dát do bedny uzavřené, která je postavena z 15 mm dřevotřísky. Subwoofer bude připojen do zesilovače, který bude mimo bednu. Bednu jsem si postavil už předem a neodhadl jsem její velikost, postavil jsem ji o objemu asi 46l. Vnější strany mají délku 57 x 22,5 x 33 cm. Můj dotaz zní: Nebude příliš silná stojatá vlna, která by mohla ovlivňovat membránu reproduktoru? Popř. Na jaké rozměry bednu sříznout? Jaké vlastnosti má mít látka, kterou budou stěny oblepeny? Má být jemná nebo může to může být třeba tkaná textílie o tloušťce 1 cm, taková hutná? Za každou radu díky moc smile

Re: ARN-226-05/04 uzavřená ozvučnice tlumení, rozměry, atd.

15mm drevotrieska je málo... bude to rezonovať. Drevotrieska je ok na začiatok no nieje extra.
Ale je to strašne tenké. Aspoň zdvoj steny

Web

Re: ARN-226-05/04 uzavřená ozvučnice tlumení, rozměry, atd.

1. "stojatá vlna" je 345/0.57/2 Hz. Bude dost mimo pracovní pásmo SW, a proto na tom moc nesejde. Stěny nemusíš oblepovat ničím, ale jestli chceš něco dovnitř dát - klidně, ale nepřežeň to, spíš míň.
Bedna je mizerná, ale stěny nezdvojuj, spíš je křížem vyztuž. Objem bedny si urči nějakým simulačním programem. Není třeba být přehnaně přesný +/-20% asi ničemu vadit nebude.

Re: ARN-226-05/04 uzavřená ozvučnice tlumení, rozměry, atd.

Dobře, takže není nezbytně nutný bednu zmenšovat?  Ještě jeden dotaz, do jaké stěny by bylo nejlepší umísti reproduktor, uveďte to prosím podle rozměrů. Rád bych ji umístil třeba do vrchní podstavy (strana o rozměrech 22,5 x 33cm) je to to nejvhodnější řešení?

Re: ARN-226-05/04 uzavřená ozvučnice tlumení, rozměry, atd.

Právě jsem navrhl dvě bedny, které by se dali z této bedny vyrobit a to bedny o rozměrech při zachování poměrů napsaných na tomto webu:

0,62:1:1,62 = 20,46 x 33 x 53,46 cm = 36 l

0,8:1:1,25 = 26,4 x 33 x 41,25 cm = 35,9 l

Poraďte mi prosím do jaké strany mám reproduktor o průměru 22,6 cm umístit. Prosím napište všichni, kteří se v tom alespoň trochu vyznáte. Mám vše nachystané na to reproduktor dostavět.

Předem díky moc! smile

Re: ARN-226-05/04 uzavřená ozvučnice tlumení, rozměry, atd.

V tomhle případě vůbec nemusíš hledět na poměry. Postav si bednu tak, aby se ti vešla na vhodné místo a měla objem do 35l čistých. Nemusíš to stavět až tak přesně. Nějaký ten litr je úplně šumafuk. Jestli je to 34 nebo 36 je fakt jedno.

Re: ARN-226-05/04 uzavřená ozvučnice tlumení, rozměry, atd.

Teď mi nešlo ani příliš o objem, ale o to, že nevím, do které strany mám reproduktor zasadit. Co myslíš babakusi, kam bys ho zasadil ty?

(upravil babakus 27. 12. 2010 15:08)

Re: ARN-226-05/04 uzavřená ozvučnice tlumení, rozměry, atd.

Ono je to fakt jedno. Dej si ho jak ti to bude vyhovovat. Já jsem například u tohoto projektu https://www.audioweb.cz/vase/babakus1-02.jpg počítal s tím, že bude mezi stolem a zdí, tak jsem dal repráky do nejužší strany.

Jinak k tomu tlumení. Sežeň si vatelín, případně to můžou být klidně pletené svetry. Každopádně to musí být "vzdušný" materiál.

Re: ARN-226-05/04 uzavřená ozvučnice tlumení, rozměry, atd.

Myslel jsem, že to třeba bude hrát v každé straně trochu jinak nebo tak, určitě tam musí být nějaký rozdíl, ne? Co kdyby třeba od toho reproduktoru ke stěně to bylo příliš blízko?

Re: ARN-226-05/04 uzavřená ozvučnice tlumení, rozměry, atd.

Nebude to hrát jinak. Tomu reproduktoru je prakticky jak je tvarovaná bedna. Samosebou při velmi složitých tvarech by tam nějaký vliv byl. Dej si ten reprák na stěnu, na které ti to bude vyhovovat vůči umístění v místnosti.

Re: ARN-226-05/04 uzavřená ozvučnice tlumení, rozměry, atd.

Dobře, budu ti věřit smile Máš ještě nějaký rady, který by se mi při první konstrukci mohly hodit? smile