Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Šíření NF signálu přes různé obvody

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [9]

Téma: Šíření NF signálu přes různé obvody

Zdrávas. Při takovém malém domácím bastleníčku jsem dospěl k jedné otázečce. Pokud máme NF audiosignál třeba z PC´, jaké polarity nabývá? Je to například 0 až +775mV nebo se zde projevuje i záporná složka? Vrtá mi to hlavou protože pokud se napájí třeba součtový OZ symetricky a pak se signál nažene třeba do audioprocesoru který je napájen pouze nesymetricky tak výsledný signál je ořezaný. Nebo je to jedno v audiotechnice zdali napájím OZ symetricky nebo nesymetricky? Děkuju

Re: Šíření NF signálu přes různé obvody

Audiosignál stejně jako každý jiný střídavý průběh nabývá kladné i záporné hodnoty. To že má vstupní úroveň 0-775mV je údaj o velikosti strídavého napětí, takže ve špičkách tam bude i více než +1/-1V vrcholově. Pak záleží jaké snese přebuzení, klidně to může být i více.
Pokud napájíte jakýkoliv obvod symetricky je to logické, ale ani při nesymetrickém napájení se nic neztrácí. Přenášíte střídavý signál, takže musíte zajistit aby se zesilovaly obě periody.
Dělá se to většinou tak že se do vstupu zařízení přivede polovina napájecího napětí, obvykle odporovým děličem a na toto napětí se pak přes kondenzátor namoduluje vstupní signál. Při napájecím napětí 10V tedy pak nezpracováváte signál +1/-1V, ale 6/4V a tak se zesílý celý průběh signálu a na konci se pak z něj oddělí kondenzátorem stejnosměrná složka a na výstupu už je zas jen střídavý průběh +1/-1V.
Pro vlastní signál je tedy jedno jestli napájíte OZ symetricky +5/-5V, nebo nesymetricky +10V, pro střídavou složku máte vždy obvod napájen +5/-5V, jednou je středem potenciál 0V a podruhé 5V. Bohužel musíte vždy zajistit aby signál pracoval s polovinou napájecího napětí, jinak může být ve špičkách nesymetricky ořezán. A tady je ten kámen úrazu, sice ušetříte na zdroji, ale pak každá část obvodu musí mít vlastní pomocný zdroj, čímž se obvod stává složitějším. Proto se většinou pokud to povolují možnosti používá symetrické napájení, kdy je složitost zdroje daní za jednoduchost obvodu.

Re: Šíření NF signálu přes různé obvody

Ahoj,
není to sice audiopříspěvěk, ale také se peru s problematikou symetrické nesymetrické napájení u nf zesilovače. Na vstupu zesilovače je stejnosměrný signál, TTL, frekvenci od desítek až po stovky Hz a na výstupu bych potřeboval sřídavou složku +Vs/-Vs. Řešení problému GND/2Vs není nic platné protože výstupní kondenzátor dělá neplechu, co se týče fázových posuvů. Nezná te někdo nf driver nebo zesilovač, který by řešil tento problém? Slyšel jsem, že s TDA2030A se dají dělat divy, zatím jsem ale neúspěšný.
Děkuji

Re: Šíření NF signálu přes různé obvody

optoizolátor a nebo třeba vazební trafo na odstranění stenosměrný složky?

Re: Šíření NF signálu přes různé obvody

Vazební trafo s tím asi udělá stejný bordel jako kond.

Mařeno, zkus se prosím vyjádřit konkrétněji, já si to celé umím představit jen částečně, díky.

Web

Re: Šíření NF signálu přes různé obvody

Ahoj,
principielně je to jednoduchy.
Na vstupu mám TTL (0;3,3 V).
A na výstupu potřebuji ve stejné frekvenci střídavý signál (nejlépe asi pilu, ale harmonický nebo obdelník by měl stačit) kolem nuly, cca +18V/-18V a proud kolem 0,5 A
Slouží to pro buzení cívek, kde se vyžaduje změna orientace siločar v závislosti na vstupní frekvencí.
Vlastně takový servodriver, ale mě stačí, aby servo pouze kmitalo na dané frekvenci
Díky moc
Snad jsem napsal všechno důležitý. Případně dopíšu

Re: Šíření NF signálu přes různé obvody

Několik možností řešení:
1) Pokud chceš zachovat DC přenos tak si vyrobíš z TTL 0-3,3V signál +-1,65V (vydělíš 3,3V napájení TTL na polovinu a s jedním operákem to odečteš od signálu).

2) Taktéž můžeš jedním TTL hradlem signál znegovat a mezi přímý a negovaný signál dáš diferenciální zesík (operák) a na jeho výstupu bude při zisku jedna signál +-3,3V a ten použiješ pro zesík... Pokud použiješ dvoustupová hradla tak spojenými druhými vstupy hradel můžeš signál ovládat (ON/OFF) a  v klidu bude v nule.

3)Pokud nepotřebuješ DC slošku, tak dáš jen vazební kondík...

4) vyrobíš (seženeš) DC (pokud nepotředuješ DC tak jen AC) zesík s napájením cca +-24V a je hotovo...

5) ještě je tu možnost s singl napájením 20-24V a použitím negovaného a přímého signálu a konců v můstku ale volil bych spíše variantu 2) + jeden konec.

Re: Šíření NF signálu přes různé obvody

No, mám co zkoušet.  smile smile
Díky moc

Re: Šíření NF signálu přes různé obvody

No jestli chceš zachovat průběh a jen upravit výstupní napětí a bude ti satčit obdélník, co zkusit na to TTLko pověsit komparátor někde kolem 1,5V?
Pokud bude na vstupu log0 máš na výstupu -18V, při log1 pak +18V - zachováš frkvenci, střídu  jen změníš napětí. Na to stačí pár součástek, třebe jeden operák a pár odporů.

Příspěvky [9]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Šíření NF signálu přes různé obvody

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£