(upravil Valky 25. 7. 2010 14:24)

Téma: kontrola FRD a ZMA

Dobrý den, chystám se navrhnout výhybku, ale nevím jestli jsem správně vytvořil FRD, ZMA soubory k P18RNX a 29TFFW. Mohl by se na ně někdo zkušenější podívat, děkuji.

http://uloz.to/5404099/p18rnx-29tffw.zip

Edit: Ještě by mě zajímala jedna věc. V LspCADu je posuv v Z ose, když hloubkový reproduktor má střed membrány posunut o 18 mm směrem do reproboxu mám 18mm zadat do dZ u hloubkového nebo výškového repro?

(upravil marcin 4. 8. 2010 21:49)

Re: kontrola FRD a ZMA

Ak si ich naimportuješ do LspCAD-u, tak uvidíš, že oba zma súbory máš zlé (vykreslí nesprávnu krivku). Chyba je v rôznom počte desatinných miest pre daný stľpec.

dZ môžeš zadať pre výškový, pre basový aj pre oba reproduktory naraz. Je to relatívna vzdialenosť, čiže od referenčného bodu, ktorý si môžeš určiť kde chceš. Príklad: ak je 18 mm vzdialenosť povedzme od miesta reproduktora, ktoré je zároveň v jednej rovine s prednou stenou ozvučnice a výškový reproduktor má stred tiež v tejto rovine, môžeš zadať 18mm pre basový a 0mm pre výškový, alebo -18mm pre výškový a 0 pre basový.

Tie dáta sú z charakteristík uvádzaných výrobcom a merané v konkrétnych podmienkach. Tvoja predná stena bedne bude mať iné rozmery a podľa toho sa aj zmenia frekvenčné charakteristiky. Preto tvoja pracne vyrovnaná simulácia bude v realite úplne iná (o fáze ani nehovorím).

Re: kontrola FRD a ZMA

ZMA jsem si opravil děkuji za upozornění. To že tvar přední desky ovlivňuje charakteristiku vím, zkoušel jsem si to simulovat v Edge. Jen jsem teda nevěděl, že se tím mění fáze. To je pro mě trochu zrada, protože s charakteristikami od Seasu jsem si je pěkně srovnal. smile