Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Bezpečnost práce, aneb jak se neusmažit..

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [3]

Téma: Bezpečnost práce, aneb jak se neusmažit..

Řekl bych, že toto téma by mohlo být stěžejní, ne-li životně důležité zejména pro začátečníky, neboť ve výkonových modulech zesilovačů často tečou elektrony které by z vás během milisekundy udělali mrtvého začátečníka..

Já osobně se chystám se vyladit svůj lampový zesilovač Tesla Music 130 a nebezpečí proudu jsem si vědom, proto bych chtěl poprosit o záchranu mého života nejlépe radou na co si dát pozor, jak měřit, jak se co nejlépe připravit (ne na smrt, ale na měření.. smile.

Mám k dispozici servisní manuál, klasickej žlutej multimetr s černým a červeným kabelem (nevím co je kladný a záporný pól), budu postupovat podle návodu, který je celkem jasný, až na to, že nemám tónový generátor.. Neexistuje počítačový SW, který by jeho funkci nahradil?

Mám opravdu provádět měření na zapnutém zesilovači? A co nastavování trimrů? Mám je nastavovat pod proudem, nebo mám vypnout, nastavit, zapnout? Jak nastavit multimetr? Na hodnotu vyšší, než jakou očekávám že změřím? A co zátěž? Předepsán je bezindukční rezistor, ten ale nemám a na netu jsem našel, že nějakou tu stovku stojí, nejde ho nějak nahradit?

manuál + schéma:
http://img337.imageshack.us/i/music130p1zh6.jpg/
http://img467.imageshack.us/i/music130p2qv8.jpg/
http://img135.imageshack.us/i/music130bch3.jpg/

PS: nenašel jste někdo měřící body 18´a 22´?

Re: Bezpečnost práce, aneb jak se neusmažit..

1. generátor ano, např. WinISD kromě simulace reprosoustav generuje sinusový signál s nastavitelnou úrovní i frekvencí

2. na vypnutém zesu toho moc nenastavíš. Konkrétně pracovní body koncových lamp nutno měřit za chodu a to po asi hodině provozu (stabilizaci teploty). Na vlastních pinech pro měření jsou desítky milivolt, na trimrech cca -35V. Takže dokud Ti nesjedou sondy nebo si nesáhneš jinam, nemusíš se bát.

3. Precizní nastavování, pro které potřebuješ precizní zátěž, snad ani není nutné (maximálně na nastavení magivoka na správnou indikaci limitace a nastavení protizkratovky). Když se smíříš s chybou anebo když to budeš nastavovat třeba na 200 Hz, stačí normální odpor.

Jinak lze "bezindukční" odpor aproximovat PARALELNÍM spojením většího počtu normálních rezistorů. Při 10 kusech stejných odporů získáš 10x nižší odpor a 10x nižší parazitní indukčnost.

Web

(upravil GeorgyBoy 4. 6. 2010 15:34)

Re: Bezpečnost práce, aneb jak se neusmažit..

Při práci s elektronkami pod napětím taky není na škodu mít vhodnou obuv, podlahu, pracovní stůl a židli, taky je důležité kontrolovat izolaci u měřících šňůr a hrotů. Možná mne kombinace těchto ochranných prvků pomohla při náhodném dotyku 500V z baterie 220uF kondíků v zesilovači před cca 2 lety. Zápach spáleného potu je nepopsatelný:-)

Příspěvky [3]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Bezpečnost práce, aneb jak se neusmažit..

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£