Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 39 z 39]

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

Podle mě je to trošku kravina smile

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

Kondenzátorománie..

http://www.aukro.cz/item938242539_vazeb … zesil.html

Web

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

higch end big_smile

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

Já těchto rusů vyhodil bednu... teď vidím, oč jsem lidstvo ochudil lol

Web

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

Když už se tu řeší ty kondy, neřekl by mi někdo, jakou mohou mít životnost kondensátory Nichicon ve zdroji? Nebo repektive, jestli je potřeba se tim už nějak zabývat, pokud jsou staré cca 20 let. Díky

Web

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

záleží od teploty, v akej to pracovalo

Web

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

Nevím jak po dvaceti letech, ale měřil jsem nedávno cca 10ks Nichiconů z let 94-98 ze spínaných zdrojů, mix 85C a 105C a všechny byly v pohodě, kapacita cca 8-10% pod jmenovitou hodnotou.

(upravil Milan 6. 3. 2010 0:34)

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

http://audioweb.cz/uploads/thumbs/1007_img_3129.jpg

http://audioweb.cz/uploads/thumbs/1007_img_3131.jpg

http://audioweb.cz/uploads/thumbs/1007_img_3132.jpg

Jedná se o tyhle kondy. Jsou na 85C, ale nemeril sem napetí jaky maj. Jsou tam 4ks 6800uf a 4ks 22000uf. Mohl bych to taky proměřit nebo bych na to potřeboval nějaký speciální vybavení? Pokud by byly njaký horší už, raději bych je vyměnil.
Zesilovač může být z rozmezí let tak 90-93

Web

(upravil feliz navidad 6. 3. 2010 10:46)

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

Nejjednoduší je změřit impedanci kondenzátoru při síťovém kmitočtu. Chtělo by to trafo s co nejnižším napětím a velkým proudem, ideálně tak 2-3V/20A, Kapacitu vypočteš jako I/(314*U). V nouzi se dá použít takřka jakékoliv trafo o výkonu alespoň 50W a s vinutím schopným dodat pár ampér, do série s kondenzátorem dáš vhodný odpor tak, aby jsi vinutí příliš nepřetežoval. V tomto případě sice změříš kapacitu také, ale nezískáš přesný obraz o stavu např. vnitřních přívodů elektrod. Dobré je rovněž změřit zbytkový proud kondenzátoru. Nemusím snad připomínat, že při měření kondenzátor musí být opojen od obvodu.
EDIT: Měření je vhodné provést tak, aby nebylo ovlivněno vnitřnímí odporem ampérmetru, který bude určitě srovnatelný s impedancí těch 22000uF. Při měření by rovněž neměl být překročen maximální ripple current udávaný v datašítu.

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

nicméně podle pohledu na obrázek se dá mnohé usuzovat - jsou to kondenzátory se šroubovacími vývody - velmi často dělané na vyšší ripple než snapiny a mívají velmi často zvýšenou životnost. vsadím mexický dolar proti fazoli že jim nic nebude až na mírnou ztrátu kapacity což zas u takových kapacit nebude problém.

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

Já si taky myslím, že jim nic nebude, ale evidentně chce mít Milan klid v duši, tak ať si je přeměří...

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

feliz:
Moc díky za popis, ale bohužel nemám na to potřebné věci, abych to změřil. Ano, je to jen pro klid duše, ale mám na paměti, jak někde Sinclair psal, že kondy stárnou i když jsou bez napětí a když sem tak v Ecomu koukal jaký životnosti jsou udávaný u Nipponů použitelnejch do napájení, tak mi 2000-5000hod na těch až 20 let nepřipadalo tak moc.  Byl bych asi klidnější kdybych věděl, že eventuální výměna těch kondů by zesilovač nikam neposunula. Pokud by to skutečně bylo do 10% ůbytku, asi by to nemělo význam. Pokud by to ale bylo jinak a nestála jedna ta flaška něco hroznýho, asi bych to rád provedl. I když rád je asi silné slovo:-)
Tomáš:
To  je sázka, kterou bych i rád přijal. Ztrátu fazole bych přežil a byl bych raději, kdybych věděl jak na tom stroj je. Je ale fakt, že opticky jim nic není a vypadaj dobře. Pár nafouklejch koďanů už sem viděl, ale nikdy to nebyly kousky těchto kvalit a já nemám zkušenosti no to, abych to dokázal odhadnout jestli by se nakouklo i něco takovýho a nebo jestli bych to vůbec mohl poznat jen očima, když by byly špatný. Neměl bys chuť se na to podívat? Tady na tý fotce je to ze shora vidět lépe. Po nějakým nafouknutí ani stopy.

http://audioweb.cz/uploads/thumbs/1007_img_3135.jpg

Web

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

uvědom si jak jsou počítaný ty životnosti - šroubováky mají standardně 5000 nebo 10000 hod při 85 nebo 105 st.
každej proud kterej klesá asi o 1/3 oproti max. ripplu prodlužuje životnost 2x a taktéž každých 10st kterých je nižších než je specifikace taky. pokud jsou 105 st. kondy a mají teplotu 55st. tak je to 2na5tou x větší životnost. To už není tak zlý ne ?.

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

To rozhodně není zlý už pak takhle. A s těma chemickejma procesama stárnutí, který se odehrávaj i bez napětí, o kterým muvil Sinclair si teda nelámat vůbec hlavu?

Web

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

To je daný i čistotou sutovin a technologickou kázní při výrobě, a tyhle koďany nevypadají na komerci, kde bylo nutno počítat kždý cent... tak by mohly bejt OK.

Web

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

Kurňa! to je ale vzorně provedené zemění....

Web

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

Opamp:No stejně bych byl raději, kdyby mi to někdo potvrdil:-)
Ondra: Mě se to právě pohled pod pokličku líbil, ikdy obvodařině vůbec nerozumim navíc to ještě slušně hrálo:-)

Web

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

Tak jsem vyhrabal 22 let starý, jetý Nichicon 10000uF/50V, drátové vývody, 85C. Naměřené hodnoty po naformátování: Kapacita 8900uF, zbytkový proud po 3min 360uA, po 1hod 50uA. Opravdu si myslím, že se nemáš čeho bát.

Re: Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

Já při měření proudem zcela záměrně překračuju dovolený ripple current, abych si udělal obrázek o stavu kondu jako celku a jeho vnitřních přívodů. Už mockrát mi zdánlivě bytelné a s kapacitami okolo 10.000uF  uhořely - to se prostě stát nesmí, buď jak buď. Dobrý kond to musí přežít.

Web

Příspěvky [21 až 39 z 39]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Polypropylénové kondenzátory použité k filtraci napájení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£