Téma: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

Chci si koupit nějaký stupnovitý vrták, česky řečeno stromeček.

Nejlépe 4-26mm,krok 2mm - ale potřeboval bych aby jeden stupeň měl prořez alespon 5mm.

Nepotřebuji nic profi za 2 litry - pouze pro občasné použití /cca 2x do měsíce/ - do hliníku, plechu, nerezu.

Nemáte někdo s nějakou/značkou/ (ať blbou či dobrou) zkušenost?

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

Velice kvalitní jsou bezesporu Würth. Jsou drahý (myslím že stával kolem 4000), ale vydrží.
Ale seženeš i levnější okolo 1000,-. Většinou však moc nevydrží a mají dost velké vybrání materiálu, takže se snadno lámou a mají tendenci nakopávat při ručním vrtání.

Jenže zatím mi prošlo rukama asi 5 různých výrobců a všechny měli prořez 4mm, což nejspíš bude nějaká norma. Můžeš si vybrat různé výrobce i velikosti. Zadej do vyhledávaše stupňovitý vrták a uvidíš co jich najde.

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

Rád bych se vešel do litru. Nachází mi to různé od 400-200kč, značky jako Proteco a Bosch...

Vrtak se bude na sloupovce.

(upravil dokken 14. 11. 2009 11:43)

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

v podstatě je buřt co koupíš, vše okolo litru je v poho ALE !!!
je nutný používat nějakej olej, úplně da best je řeznej olej, v nouzi stačí WD40.
Jako bejvalej Wurťák jsem předváděl vrtání do 100mm nerez trubky s 5mm stěnou tímhle vrtákem v akušce....

(upravil PavelTl 14. 11. 2009 12:29)

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

Zrovna teď mám na stole tyhle http://nastrojepasekaol.webnode.cz/prod … va-vyroba.
Do sloupovky budou v pohodě, jen jim doporučuji předvrtat nějakou 2-3mm díru, protože obzvláště špička je celkem křehká díky svému provedení. Bohužel mají prořez 4mm.
Do nerezu vem určitě provedení HSS E.  Mazat a chladit je snad samozřejmost.

Ale na občasný použití budou určitě stačit i levnější.

Edit: Tenhle má 6-30mm, odstupňován po 2 mm, stupně vysoké 4mm
        Wuerth má 4-30mm, odstupňován po 2mm, stupně vysoké 4mm, menší vybrání drážek
        pak tu mám ještě jeden bez krabičky ve stejném provedení jako nástoje paseka, jen s jinou barvou kovu
        víc jsem jich už nenašel.

(upravil Brúdr 14. 11. 2009 17:57)

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

Mohu jenom doporučit stupňovitý vrták od "Nástroje Paseka". Používám dva, jeden je 6mm - 30mm, druhý 5mm - 31mm (oba označení HSS30), odstupňování po 2mm, ale prořez je také pouze 4mm. Naprostá spokojenost, díry jsou přesné i při vrtání v ruční vrtačce. Toto chassis jsem tím vrtal - ruční vrtačkou. Žádná díra neujela!

http://s4.postimg.cc/w6kv59np5/1407_vyroba_komba_5w_se_013.jpg

(upravil NNNTomas 14. 11. 2009 19:34)

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

Už se jen rozhodnout, jestli odstupňování po 2 nebo 3 mm, se bude hodit/asi jak kdy/ smile)

Ta "Paseka" asi bude lepší než třeba toto: http://eshop.svarovani.cz/naradi-ostatn … lechu.html ? big_smile

(upravil PavelTl 14. 11. 2009 21:29)

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

No já se vždycky když mi v krámu něco podobného nabídnou jen směju že to chci na práci a ne na zahození.
I když pár děr to taky udělá, ale tyhle levný věci obvykle přijdou draho.

No já mám jeden sudej (6-30) a druhej lichej (5-31), tím to mám vyřešený. Ale je výhoda že mám v práci a mohu si je normálně půjčit nebo udělat po práci co je potřeba.

Edit: Bohužel nákup levnýho nářadí se rozmáhá. Ale rád chodím nákupčímu pro nový nářadí ještě ten den co mi levný šmejd donese.

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

No právě, dyt tolikhle stojí lepší 12mm vrták smile

Zkusim ty od Paseky. Za dva kvůli odstupňování se mi utrácet nechce, asi vezmu spíš ten lichý...

Díky.

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

Když oželíš mírně kónusovou díru, kup si kuželovej vrták. To se prodává taky moc dobře..
http://www.hawera.cz/img.asp?attid=68736

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

Tyhle vrtáky od 4 do 30mm má v nabídce Bosch, stojí kolem 900Kč a vydrží. Do železného plechu je třeba jej mazat řepkovým olejem, do duralu nebo hliníku buď nasucho, nebo s řeznou kapalinou /Hydrol/, v nouzi i syntetickým motorovým olejem. Ten Bosch má tu výhodu /pro někoho nevýhodu/, že má stupně v palcových mírách, takže to pasuje pro XLR, Jacky a kdejakou bižuterii. Prořez 4mm a jako špičku má tzv. navrtávák, takže nikam neuhýbá.
WD40 je na hovno, to je molybdenový sprej na řetězy bicyklů a ne na podobné účely-vím i o čurákách, co WD40 valí do potenciometrů...

Web

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

Co jsem koukal tak nejlevnější Bošácký stojí kolem 3tis, 4-30mm, po 2mm.

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

Ta "Paseka" stojí 1.300,- Kč - 1.500,- Kč a po dvou letech používání fakt spokojenost.

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

Který používáš osobně více sudý nebo lichý stupně? smile

Paseka zatím vítězí.

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

Různé stupňovité vrtáky v metrické i palcové škále prodávají ve velkoobchodech elektro ( např. KaV, Elkas, Argos a pod.), používají se na vrtání děr pro kabelové průchodky ( které se dělají také metrické nebo palcové).

(upravil PavelTl 16. 11. 2009 18:32)

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

Já osobně nejvíce používám sudý vrták, lichý spíše vyjímečně. Pak mám ještě PG (pancéřové závity), jen ten palcový mi chybí. Ale pro domácí použití je ideální ten sudý, naní problém buď udělat tu díru o trochu větší, nebo menší a rozpylovat na potřebnou velikost.

Jo a mazat nejlépe průtokově hydrolí, nebo řezným gelovým sajrajtem na bázi řepkových olejů. Řídké řezné oleje ve spreji se mi moc neosvědčily.

Re: Doporučte stupňovitý vrták - "stromeček"

Víc používám ten sudý. Lichý pouze vyjímečně.