Téma: otáčky u gramce NC440

ahojte všeci... rozhodl jsem se trošku vytunit ncčko, už to mám v nové castli a vypadá to fakt dobře, zdroj sem udělal nový s lepší stabilizací a hlavně externí, takže opravdu slabě slyšitelný brum už je minulostí:). teď do toho dělám měření otáček pomocí displaye+atmega, vím že to má sice stroboskop, ale do budoucna plánuju i automatickou korekci otáček.. a přecejenom gramec s lcd jen tak někdo nemá.... chtěl jsem se ale zeptat nějakého odborníka na jednu věc.... Měřím otáčky s přesností na dvě desetinné místa a všiml jsem si že na začátku lp nastavím 33.33 ale ke konci se otáčky zvýší třeba na 33.65...  je mi jasné čím to je způsobeno, ale zajímá mě jestli výrobci lp počítají s tím že kruhová rychlost se mírně změní s přiblížením přenosky ke středu... diky za jakokoliv odpověď

Re: otáčky u gramce NC440

Cože !?
Čím ty otáčky měříš ?

Web

Re: otáčky u gramce NC440

uhlová rýchlosť sa nemení, a dosky sú vyrábané pri konštantnej uhlovej rýchlosti big_smile obvodová je samozrejme iná, ale takto má byť smile

Web

Re: otáčky u gramce NC440

pod talíř jsem dal ir detektor a měřím dobu každé otáčky procakem.. je to celkem solidni vychytavka

To redyuri: vim že v idealnim pripade by se uhlova nemela menit, ale meni se diky odporu jehly. když je na začátku lp tak je motorek namahany o něco vice než když je jehla skoro nakonci. víš jak.... ten rozdíl je uplně malinký ale je big_smile podle mě to není skoro ani poznat, ale když už to chcu mit uplně vyfarane tak to chci podchytit

Re: otáčky u gramce NC440

Hlavně měřit něco "jednou za otáčku" není vhodné, když to trvá tak dlouho. Pokud nemáš kvalitní IRC, zapomeň na nějaké měření. Co tak vliv ohřevu ložiska a motoru? smile Zkusil jsi přenosku přemístit opakovaně po sobě na začátek a konec desky ?

Web

Re: otáčky u gramce NC440

Samozrejme, že dôjde k diferencii otáčok, keď je snímací hrot na kraji LP a na jej úplnom "konci". U NC 440 nie sú tieto rozdiely nejako veľké, ale sú. A pokiaľ chceš riadiť otáčky NC 440-ky v spätnej väzbe, nebude to taká lahoda. A ako píše Sendy, 33,33 impulzu za minútu Ti nebude stačiť na takú presnú reguláciu ako píšeš. To by potom bolo vhodnejšie snímať cez nejaký fotočlen značky na spodku taniera, ktoré slúžia pre nastavovanie otáčok. Tie máš totiž úplne presne definované k sieťovej frekvencii a k menovitým otáčkam taniera.

Re: otáčky u gramce NC440

Kolik dělají otáčky při zvednuté přenosce ?

Regulace od talíře není snadná, musí být relativně pomalá, navíc kvalitní čidlo k talíři není jednoduché.

Web

Re: otáčky u gramce NC440

Řešení čidla by třeba bylo možné obdobným způsobem jako ABS u auta - děrovaná kulisa a štěrbinová optozávora.Relativní pomalost regulace by snad mohla trošku kompenzovat i setrvačnost hmoty talíře.

Re: otáčky u gramce NC440

Ano, jde to udělat jako podobné čidlo, ale musí to být dost mechanicky přesné, nesmí to házet atd. Něco jako třeba čidlo z některých DD motorů v gramofonech... což je prakticky blbě realizovatelné.

Setrvačná hmota a pružný mezi pohon je snad to nejhorší, co se dá regulovat (kromě dopravního zpoždění a atomového reaktoru smile), to by taky bylo vhodné mít i jedno čidlo přímo na motoru a pouze doregulovávat otáčky motoru podle aktuálního skluzu.

Web

(upravil chalupec 8. 2. 2009 16:06)

Re: otáčky u gramce NC440

no máte pravdu, takhle jsem nad tím neuvažoval... nemyslím si že to je tak nepřesné, procesor je řizeny krystalem a dobu trvání zatím odměřuju pomoci procedury delay, ale chci to udělat přes zabudovaný timer ať se zvýší přesnost. Ano měřil jsem při zvednuté i položené přenosce.. motor toho gramce je silný jak kráva, ale i tak položená přenoska na začátku lp zpomalí otáčení. Jinak ten ir detektor je doplněný o komparátor, takže impuls je přesně zajištěný. No co se týče zpětné vazby tak to je zatim ve hvězdách, vím že to nebude snadné ale pokusím se o to. Regulovat to každou 1,8sec si myslím bohatě stačí ne ? Nechtěl jsem používat vytištěné kostičky na spodní straně talíře kvůli větší složitosti získávání výsledné rychlosti otáčení. Každopádně díky za nápad umístit detektor přímo na motorek aspoň tak získám víc vzorků.

PS: při položené přenosce na začátku nastavený počet otáček 33.33, na konci lp 33.45, volnoběžné bez přenosky 33.5

Re: otáčky u gramce NC440

Chalupec, ja byť tebou sa na to vyfláknem. Pokiaľ chceš aby ti NC 440 chodila s minimálnym rozptylom otáčok, v prvom rade poriadne vyčisti a namaž ložiská motora a taniera. Na mazanie ti doporučujem použiť hodinársky olej.  Skontroluj všetky ellyty v riadiacej elektronike a správne to nastav. Toť vsjo.

Re: otáčky u gramce NC440

To je sice hezká úvaha, ale já myslel, že jde o měření rychlosti talíře a ne o motorek.

Web

Re: otáčky u gramce NC440

chalupec: Kdybys měl zájem, tak tady mám hall senzory ATS665.

Re: otáčky u gramce NC440

OT ale vlastne k veci,na svym NCcku zatim resim jenom vizualni stranku a zatim jsem vyradil ten nesmysl,co se spina pri zapnuti pod talirem,takze vyvody z raminka jdou rovnou do zlacenejch cinchu,ale ted k veci.Jak je to s tim hodinarskym olejem?u myho kousku taky haprovaly otacky,tak jsem zkusil jako spravny vemeno trochu WDcka do loziska a nic moc,tak sem to vycistil a zkusil z nouze silikonovej olej a taky to nebylo nejak ono,porad to podivne kolisalo a pak me napadlo jeste neco:o)pouzil jsem olej na pisty/hral jsem kdysi na trumpetu a tohle je k tomu nezbytnost/,sice byl proslej,ale tradaaa,jedu jak s novym strojem,takze jestli nekomu haprujou otacky,zkusil bych tohle,nez se vrtat v elektrice,to az pak...ale to jen tak na okraj:o)

Re: otáčky u gramce NC440

WD není plnohodnotné mazadlo, celkem dobrý je olej do šících strojů (nazývá se tuším mediciální?). Ale ne ten, co se prodával v malých lahvičkách za komančů, to byl lepící humus).

Re: otáčky u gramce NC440

to: nosferatic a pohrál sis se zapojenim od přenosky? jaxem si koupil to nccko tak sem ho asi 2 tydny pouzival bez uprav... a najednou sem zjistil že jaxi nefunguje stereo, nevim jestli to bylo od výroby nějak zdrátované jinak či co, ale každopadně doporučuju si vzit měřák a vyzkoušet co kam vede wink btw mohl bys to vyfotit jak vypadá tvuj gramec ? o vikendu udelam tez nejake fotky

Re: otáčky u gramce NC440

No,me z toho teda stereo leze,ale je pravda,ze kdyz sem to koupil,tak jeden kanal nehral,ale jak sem se v tom rejpal,tak uz ani nevim jak,ale rozchodil sem to smile jinak fotky urcite udelam,ale az nekdy na jare,jeste to nemam hotovy a neni na tom moc co k videni...kastli sem si sice predelal,ale casem me napadlo jeste neco,tak jak bude trochu teplo,tak to jeste jednou rozeberu a upravim...

Re: otáčky u gramce NC440

Tak trimr na otacky jsem nasel a mam to serizeny presne podle predstav,ale jeste se tam nachazi dva trimry,k cemu vlastne jsou?

Re: otáčky u gramce NC440

Chlape, zožeň si k tomu schému a hneď na to prídeš. Asi si mal šťastie pohol si s trimrom ktorý určuje frekvenciu oscilátora. Tá sa však mení po prepnutí na 33 a 45 rpm. Slúžia na nastavenie otáčok, keď je regulačný potenciometer v strednej polohe. Takže ak máš optimálne nastavenú frekvenciu, trimrami to dostavíš tak aby ti stroboskop  "stál" pri 33 a 45. Pochopiteľne každý pre svoj rozsah.

Re: otáčky u gramce NC440

potenciometr mam na stredu,rychlost konstatni pro obe rychlosti a stroboskop funguje jak ma,tudiz by to melo ted zas nejakou dobu slapat hadam.