Téma: Stavba satelitů BC speakers 12"+1"

Ahoj, byl bych rád kdyby někdo zkušenější byl ochoten poradit se stavbou 12"satelitu. Líbí se mi návrh ze stránek BC speakers s osazením 12plb76+DE200+ME45. Na prodancu někdo inzeruje neodymové 12NDL76, tak mě napadlo zda by tyhle bedny šli osadit i tímhle reproduktorem spolu s nějakou odladěnou kombinací (http://www.prodance.cz/protokoly/12ndl76+de200+a7570u.pdf nebo http://www.prodance.cz/protokoly/12ndl7 … +me45.pdf) celý box by tim celkem ubral na váze. Zajímal by mě názor co by bylo výhodnější(spíš kvalitou než financemi) nebo zda by někdo doporučil úplně jiné osazení či typ boxu v této cenové a "zvukové" kategorii.Ptal sem se i na diskuzi Prodance, ale vhodnější to bude asi rozebrat zde. Satelity by byly doprovázeny MT18SUB(BC 18PZB46) a budou určeny pro reprodukovanou hudbu(diskotéku a pod.). Takže předem dík za Vaše postřehy a názory.

(upravil moula 4. 6. 2009 19:30)

Re: Stavba satelitů BC speakers 12"+1"

Nenapsal jsi, jestli to bude pevná instalace nebo mobilní aparatura, ale já bych asi raději volil NDLka. 1" drivery B&C mají sympatický zvukový projev, třeba DE25 nebo tedy novější DE250 je skvělá, když nebudeš chtít hrát do dálky a hodně nahlas, určitě vyhoví. Pro klub o 200 lidech je to pěkné řešení. Když bys chtěl hrát více do dálky a větší akce (dejme tomu 500 lidí venku), přestane ti taková kombinace stačit, tam už bude ak. výkon tvého kompaktu limitující, ale to jistě víš. Tedy v závislosti na požadavku na ak. tlak a pokrytí, pro příklad: Evu a Vaška bys s tím v pohodě uhrál i pro 600 nebo více dychtivých důchodců, koncert Sepultury pro podobný počet posluchačů už nikoliv.

edit: teď jsem si vzpomněl, jedno B&C DE25 jsem odpálil asi před dvěma lety v kompaktech 2*15"+1" (špatná aplikace takového driveru, má tam být 2"), shořelo v půlce koncertu, docela jsem zuřil, no moje chyba, neměl jsem ho tolik mučit, ještě, že neodešla i druhá strana. To je to, o čem píšu výše. Jinak vydrží docela dost.

Re: Stavba satelitů BC speakers 12"+1"

časem bych to chtěl na pevnou instalaci do průměrného sálu(max 200lidí), ale zatim na mobilní akce menších rozměrů(spíš dovnitř než ven, a když ven tak jen na akce kde bude zvuk jen doprovodný "produkt":-))na zvučení živé hudby to nemam, nemam k tomu ani vybavení. Byl bych rád kdyby se ty satelity dali použít i bez subů na soukromé oslavy, ale neni to podmínka a ty ndl budou prý méně basovat, ale neměl by to být tak markantní rozdíl. Taky jsem uvažoval jaký zvolit zvukovod a driver. Nevim jak je na tom ten de250, ale de 200 je prý náchylnější na odpálení(tedy někde sem to vyčetl:-)....v téhle cenové relaci je spousta možností, je dost těžký se rozhodnout, kor když tomu člověk zas tak moc nerozumí.

Re: Stavba satelitů BC speakers 12"+1"

Zatížitelnost 200/250 je podobná, jen 200 má o něco menší citlivost, proto bude ke stejnému 12" o něco méně zatlumena a příkon do ní bude o kousíček větší, než do 250 ve stejné aplikaci. Budeš-li to používat občas jako fullrange, bude na tom plb o něco lépe tam dole, nebo můžeš popřemýšlet i o NW76. Já uhraji kompaktem s 12" jen dětskou diskotéku pro 40 dětí do 8 let  - je to opravdu potichu smile  Při vyšších nárocích na basy z kompaktů bys musel popřemýšlet o sestavě 15"+1" (třeba kappalite+de250).  Každopádně jdeš docela dobrou cestou, za málo peněz a něco práce hodně muziky.

Re: Stavba satelitů BC speakers 12"+1"

Tak teď už v tom mam zmatek uplnej smile patřim mezi ty co se nedokážou rozhodnout mezi dvouma variantama, natož když jich je tolik, a to sem do toho nezatah volbu ozvučnice smile alespoň v tom bych rád zůstal u původní volby ze stránek bc abych to nekomplikoval. Samostatně sem ten satelit myslel spíš na nějakej poslech pro 15 lidí u ohně nebo tak, myslim že to by mohlo zvládnout i to ndlko, a 12"satelit by měl být dostačující v kombinaci s mt18, pokud budou při pevné instalaci povešeny u stropu, přijde mi to jako elegantnější řešení.Mam doma právě ještě dvě 18PZB46ky, prozatim osazený v bedně rovněž ze stránek BC, ale neni to moc dobře postavený a navíc z MDF, čili to je jak 4 pytle cementu, na ty chci postavit MT18Suby. A na menší akce sem přemýšlel ještě o jednom menšim subu(asi 15") abych nemusel tahat ty mt18tky, ale to je hudba budoucnosti, nejdřív chci začít těma satelitama. Předpokládam že výhybky na tom budou cenově víceméně podobně při různém výběru zvukovodů a driverů...

Re: Stavba satelitů BC speakers 12"+1"

No tak na tebou zamýšlené upotřebení bude jistě stačit 12", je to elegantnější, vyjde mnohem menší ozvučnice. U ohně jim s tím ustřelíš palice, když na to přijde smile a pro menší výkony můžeš basy trochu přidat na ekvalizéru nebo na pultu. Lepší než MDF a dřevotříska je/může být laťovka a OSB (menší hmotnost), a ještě daleko lepší jsou překližky, překližkový multiplex (odolnější, pevnější,doporučuji) nebo gabon. Jestli budeš brát reproduktory z Prodancu, mají komponenty na výhybky (za přijatelné ceny), do série s 12" pro tento výkon už zakup cívku ze silnějšího drátu, ostatní cívky stačí ze slabšího, kvalitní kondenzátory mají taky, rezistory raději trochu předimenzovat (jen tam, kde je to potřeba, samozřejmě), jsou levné, příp. dělají i výhybky na zakázku tuším.
S takovým satelitem s 12" v basreflexu nebude problém v návaznosti na MT18SUB, vyjde to hezky.
Taky záleží, čím je chceš budit, pokud ještě nemáš zesilovač, třeba by tě vyšly cenově zajímavě i aktivní reprosoustavy, je to méně práce, jen zajít do obchodu a zaplatit. Nu dobrá, už žádné další alternativy.

Re: Stavba satelitů BC speakers 12"+1"

Ozvučnice budu stavět z překližky, v tom mam jasno:-)v plánku je 19mm ale bylo mi řečeno že stačí 15mm, tak to trochu přepočítam. Výhybku bych si rád nechal postavit u Prodance na míru, proto bych taky rád vybíral z některé odměřené kombinace osazení z jejich stránek. Jinak čim bych to chtěl živit zatim uplně jasno nemám, ale nějaký přerdběžný plán by byl. S penězma je to bída, na nějaký doporučení sem začal přemýšlet o staršim Peavey PV2600, měl by být relativně kvalitní, prozatim by tahnul ty satelity a až bych přestavěl ty suby tak bych ho chtěl používat na ně a k satelitum dokoupit nejspíš nějaké QSC(např GX5, ale názory na něj se dost různí) případně něco z řady RMX.

Re: Stavba satelitů BC speakers 12"+1"

na poslech pro 15 lidí u ohně???na to ti stačí i to co mám já!to jest hodně ekonomická sestava 2x kopie Em121 s Ciare COD12+BC DE10/ME10 a k tomu 2xSub15 od BC s 15PS100,QSC2450 na suby a Tapco j-800 na ty satelity + vyhybka DBX 223xl. A i tohle je pro cca 50-100lidí v menším prostoru(baru,klubíku) úplně pro moje účely dostačující (a to by to sneslo ještě 2ks těch basů k tomu).POŘÁD LEPŠÍ NEŽ OHNIŠROT atd.Na basy ber min. řadu RMX na satelity ti stačí GX5 popř. Tapco....

Re: Stavba satelitů BC speakers 12"+1"

No nám třeba u ohně stačí kazeták,pokud to nemá být tanec s vlky. 12"+1" se subama na disco stačí,ale kdybys časem udělal ještě jedny satelity a dal je z druhé strany naproti,tak to bude znít příjeměji než z jedné strany.Hlavně pověsit vysoko a dosti sklopit dolú.

(upravil jardapeši 24. 6. 2009 13:06)

Re: Stavba satelitů BC speakers 12"+1"

Jo a nemáte někdo náhodou zkušenost s DBX 166XL (viz. http://www.shop4djs.com/obchod/dbx-1/dbx-166-xl.html ) ??Chtěl bych to k té mojí sestavě (co mám tady vypsanou výše),ale nvm jestli to využiji,ale limiter by se hodil,ale pořád těm pojmům jako je kompresor, nezávislý expander/gate nerozumím.Jestli to nebudou vyhozené peníze...
Díky předem...

Re: Stavba satelitů BC speakers 12"+1"

Vynikajuci kompresor, pouzivam ho na komprimavanie mic v študiu. Ja by som skor bol opatrny s volume a limiter nepotrebujes. Inak k takejto zostave sa dava limiter az za vyhybku osobitne na satelity a osobitne Sub. Tie zosilnovace limitery myslím maju cize podla mna zbytocne.

(upravil jardapeši 24. 6. 2009 14:08)

Re: Stavba satelitů BC speakers 12"+1"

Mě šlo taky o to jesli to nějak umí ten zvuk prokreslit,zvýraznit atd,ale jinak Ok a dík.Mimochodem jsem byl v sobotu na Cosmic Tripu v Usti a měli tam zvuk od výrobce Noisecontrolaudio!A smekám před nima!!!!!!!!!Dlouho jsem nic neslyšel,ani RCf max EAW,fakt lxsní čistej zvuk a ty basy oooh!zvučily to týpci od Viceaudio!Díky chlapy!!!
www.noisecontrolaudio.co.uk
www.viceaudio.com
http://www.dancemania.cz/fotoreporty/co … -air.html#

Re: Stavba satelitů BC speakers 12"+1"

166 je obyčejný kompresor, za ty prachy ujde. Je to přístroj na úpravu dynamiky signálu (+gate na obou kanálech, vcelku použitelný), ne na prokreslení nebo zvýraznění zvuku. Když nevíš, jestli to využiješ, tak si ho radši nepořizuj, nebo si nejprve ujasni, co vlastně od přístroje žádáš.. Zvuk musí být prokreslený už ze zdroje a celý řetězec by měl být schopen ho "prokresleně" reprodukovat, v ideálním stavu... Tohle přece žádný kompresor nezachrání.