Téma: ladění BR

Zdravím Vás pánové, opět se na vás obracím se svými otázkami protože už jsem bezradnej, ještě před tím než sem ony své otázky vypíšu mi dovolte vyslovit slova chvály na toto forum! Vždy mi tu dobře poradíte,

mám doma 4 kousky 12NDL76 a k nim dvě bedny. bedny byly původně stavěné pro Beymy 12MI100 dle vašich rad a dopadlo to tak, že mám tedy dvě jednašedesátilitrové bedny (do každé dva kousky) a po odečtení samotných objemů reproduktorů (což u těch 12MI100 je 5,5l na reprák) to vychází 25l objemu bedny na jeden reprák. můj problém je ten, zda li mám řešit to, že ty BC-čka jistě zabírají menší prostor, tudíž budou mít více prostoru v bedně a nikde jsem se u výrobce nedočetl kolik to je.
Dál si nejsem tak ůplně jistej kam to naladit počítám někde mezi 90 až 105 Hz, ale tápu!!!!!
A ještě je tu jedna možnost, že céle ty ozvučnice je možné o 17l zvětšit. Bylo li by to těm BC-čkám milejší, udělám to, nebyl by to problém.

Podotýkám, že ty bedny bodou satelity k takovýmu malýmu vesnickýmu PA systému a jednou pojedou s patnáctipalcovejma basovkama v horně a jindy zas s osmnástkama přímovyzařujícíma a dělení je předpokládaný někde kolem 120Hz

A druhej velkej problém mi je naladění Emi Delta 12A. Mám 30-ti litrový monitory a v nich byl nějakej otrhanej reprák a selenium DT 150, tak jsem se rozhodl to nahradit těma Deltama, dokonce v nich je ušitá výhybka pro tuhle deltu podle Huberta.
  A ted mi nastává stejnej problém jako u těch předešlejch, mám 30-ti litrovou bednu, z ní musím odečíst samotnej reprák (výrobce opět neuvádí) a nějaké bassreflexy, tím se jak předpokládám dostanu na nějakej objem a můžu ladit, ale zase kam a proč? Zkoušel jsem ladit někde na 65 Hz. (pro zajímavost v tom případě my nátrubky zabíraly v bedně skoro dva litry) ale taky to de v tom prográmku nacvakat tak, že ten Br může bejt jen malá díra do bedny, proč se to tak nemůže udělat (předpokládám že je v tom nějakej háček, jinak by se to asi dělalo)

Poraďte mi prosím pánové, moc díky

Vojta

Re: ladění BR

vem jakýkoliv 12" reprák u kterýho znáš objem a prostě ho dosaď..ty rozdíly nejsou tak velký (pokud nepoužiješ hadex s mini magnetem a 12LX60 tam už to ten litr ulítnout může) dále pak čistý objem a ladění- simulační softy nepočítají vždycky 100% správně, takže pokud to chceš mít ech got tak by jsi to stejně musel změřit.
BR se ladí podle použití bedny a schopností repáku.

Web

Re: ladění BR

12NDL76 zabírá asi 3,5 l z objemu bedny, pro tvůj účel bude vhodné vmontovat dva BR o průměru 78mm a délce 50mm nebo čtyři o průměru 66mm a délce 100mm. Obojí prodává za pár korun Dexon za pár korun, proto ty rozměry. Ty o průměru 78mm se musí zkrátit , pokud se vejdou 4ks 66mm ,tak je namontuješ v dodávané délce. 12NDL76 tohle ladění vyhovuje a bedna má měkčí zvuk, doporučuji oříznout okolo 100Hz /LR 24dB/okt. Ladění bedny je okolo 65Hz,
S tou Deltou v monitoru bych si moc hlavu nedělal, stejně to hrát moc basů ve 30ti litrech nebude, takže bych vyřízl jen dva otvory o ploše cca 25cm2 , třeba trojúhelníky v rozích.

Obě bedny doporučuji vytlumit vatelínem.

Re: ladění BR

Souhlasím s Petrem V., ještě k deltám 12, mám ji v cca 25 litrové uzavřené ozvučnici i v cca 35 litrové basreflexové (odposlechy), mimochodem taky s DT150, velké basy nevyrazíš ani z jednoho řešení, když do nich chtěj kopák, no, něco z toho vyleze, ale... Na zpěv je příjemná ta v uzavřence, víc basuje ta v basreflexu, ale zase má basy takové vyblitější, možná by pomohlo dát tam kus hadru nebo jinak zatlumit, ale nezkoušel jsem to. Překvapilo mě, že za tak málo peněz jde udělat přijatelný a vcelku citlivý odposlech, čekal jsem to horší.
Můžeš si s tím i trochu vyhrát, poslechnout, příp. jemně doladit délku a tlumení dle ucha a osobních preferencí.

Re: ladění BR

Ja muzu pridat par poznamek jak ladit obecne BR bednu:
- podle Qts mensi nez cca 0,7, ze repro je vubec do BR vhodne
- podle max. vychylky nemela by se prekracovat v uvazovanem pasmu kde se bedna hodla pouzivat
- podle rychlosti proudeni vzduchu v natrubku max. do 20 m/s (proto se neda do bedny udelat jen mala dirka, v male dirce by bylo vysoke proudeni a prdelo by to)
- podle group delay, ktere ma byt pokud mozno nizke, Hubert pouziva soucin frekvence a group delay, ze ma byt mensi nez 400

Kdo chce at ti sem prida dalsi body.

Jinak ja jsem spokojeny se simulaci ve winISD - po premereni bedny simulovane s BR naladenym na 44Hz, byla opravdu naledena na 44Hz (misto minima mezi impedancnimi vrcholy).

Co se tyla ladeni 12NDL76 osobne bych to videl ladit max 75Hz, protoze pri vyssim ladeni uz vyrazne poroste prave group delay... ale tady v praci nemam winISD, tak to nemuzu simulovat presne.

A dalsi co bych videl trochu jako problem je to, ze ty 12NDL76 proste basy nehrajou a ve spojeni s primyma 18"ckama delenyma na 120Hz to bude v pohode, ale hornovy basy se obvykle deli niz, tak to muze byt problem.