Téma: Úpravy/tuning zesilovačů

Rád bych se poptal místních expertů, jak se dívají na eventuelní možnost vylepšení hotového zesilovače nebo recievru z lacinějšího cenového ranku. Má cenu se tím vůbec zabývat? Jaké části se dají snáze/hůře vylepšit? A lze vůbec něco, co je postavený jako spotřební elektronika, vylepšit tak, aby byl rozdíl znatelný? (vím že to asi nejde generalizovat)
Napadá mě třeba sekce napájení/filtrační kapacity atd.

(upravil dawsoo 1. 5. 2009 18:01)

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

Záleží na tom co je uvnitř...moje zkušenost říká že s diskrétně řešenýma věcma čistě na stereo se dá něco rozumně smysluplně dělat (zdroje-kompenzace-signálovka-bypass korekcí a pod. takže posunout to trošku zaznamenatelně dál) s věcma osazenejma IO na konci si myslim že už moc ne, tam zbejvá jen zdroj a drobnosti v signálovce,investice do takovejch přístrojů je díky limitům jednochipů (různý STK,TDA a pod) na konci imho jen další mrhání penězma.receivery ať stereo nebo DK jsou na tom ve stejný cenovce vždy ve všech ohledech neporovnatelně hůře než čistokrevný stereo či vícekanál zesíky. K tomuhle ti 100% řekne asi víc třeba sinclair.... Já jsem upravoval jen pár kousků stereo integráčů-koncáků-preampů CDP či zvukovek a byly to povětšinou jen vybraný věci kde jsem viděl rezervy a byl tam alespoň nějakej rozumnej kvalitnější základ dobře ... u ostatních jsem raději rovnou řekl ne nemá to význam s tím trávit čas a utrácet za součástky a raději radil vyhodit-prodat-vyměnit.

Edit:
Raději řekni co konkrétně by tě zajímalo?

Není co dodávat...

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

samozrejmě vylepšení je možné . ( odborník na to je Mr. Sinclair )

Zmínil si se o tuningu zdroje, navýšení filtračních kapacit, to je dobrá myšlenka, ale přínáší to sebou i spoustu dalších věcí: navýšení kapacit ve zdroji znamená větší nabíjecí proud ( usměňovač musí být schopen proud snést, má transformátor dostatečný výkon aby stačil baterii kondenzátorů nabíjet ?), větší náraz do sítě ( od určitého výkonu zesilovačů a velikosti filtračních kapacit nutný softstart ).

Dejme tomu že máme vylepšený zdroj, schopný dodat více proudu ve špičkách - to sebou přináší další komplikace - při opravdovém zatížení vydrží to koncový stupeň ? Dobrá kvalita součástek je nedílnou součástí spolehlivého provozu v "extrémních podmínkách" . např. budou  koncové tranzistory dobře chlazeny? co SOA ? - nebudou tranzistory přetěžovány ?
Je toho mnohem víc, co se musí zohlednit, není to jen tuning zdroje a vstupů apod., bohužel tuning zesilovačů je dosti drahé know-how, které ti nikdo jentak neprozradí. Pokud nahrazuješ součástku součástkou kvalitnější , tak musíš vědět co děláš a  proč to děláš.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

1) Zvýšení filtračních kapacit zdroje
2) Usměrňovací můstek
3) Snížení odporu mezi trafem-filtračními kondenzátory
4) Snížení odporu mezi filtračními kondenzátory-koncovými stupni
5) Snížení odporu mezi koncovými stupni a reproduktory
6) Výměna IO (či tranzistorů + přenastavení SOA)
7) Vstupní signálová část-výměna OZ
8) Vstupní signálová část-výměna elytů za fóliáky
...
...a spousta dalších úprav, které dokáží ze stávajícího přístroje vytvořit něco zcela jiného.

Bohužel, jednoduchý návod typu "tohle vyndej, dej tam místo toho tadyhleto" tady nefungují a je to u každého přístroje individuální. Není to záležitost pěti minut. V případě, že to myslíš vážně, je to na pěkných pár hodin zkoušení, testování, měření. Jinak tím tuningem napácháš víc škod než užitku.

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

Malíčkovi : zřejmě si myslíš, že v konstukčních kancelářích výrobců sedí samí idioti....:lol:

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

little napsal:

...a spousta dalších úprav, které dokáží ze stávajícího přístroje vytvořit něco zcela jiného.

Ano, tomu věřím. Někteří celkem snadno dokáží zesilovač přeměnit v zeslabovač, vařič, opékač topinek, kovový pevný podpalovač obydlí, elektrošoktester, výrobník umělého dýmu či netříděný elektrotechnický odpad.

Web

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

Poznám jeden tuning pre neodborníkov. Predám a kúpim niečo lepšie.

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

Imho 95% takových tuningů co provedl little jsou vzledově absolutně nepřínosné a zvukově sotva. Bez pořádnýho měřícího aparátu, zkušeností a znalostí toho co upravuju je výsledek sázka do loterie. Výměna operáků za lepší v některých případech může pomoct, ale pokud zrovna operáky nejsou nejslabší článek, je dost zbytečný rvát operáky za 500,-/kus do zesilovače kde na konci mám tda2030. To samý mít u takovýho konce 20G na větev mi příjde zbytečnej luxus a s dostatečně tvrdým trafem pro takovýho švábíka. To mi připadá jak integráč v ohrožení svýho pajclýho života. smile
Ono není tuning jako tuning. Sinclair vezme přístroj, odhalí topologii, přesně ví co kde jak se dá upravit a hlavně kde je strop úpravy. Po dohodě všechno domluvené povyměňuje a donastaví. Nejdůležitější je, že zkusí i stabilitu při plným knedlu do zátěže a případně doladí. Výměnou hokus pokus tady trand tady za ten 10x ultrarychlejší většinou nekončí bez dodatečných úprav a znalostí moc dobře. Myslím, že i little si zkusil, že takový trandy umí vystřelit z ničeho nic.
Pokud nemám techniku, tak do takovejch věcí nehrabu, protože udělám víc škody jak užitku. Pokud nevím přesně co dělám a proč to dělám, radši bych to nechal odborníkům a těžce vydělanou pětistovku obětoval za práci profíka, protože součástky musím koupit tak jak tak a vono poslat do oblak součástky za litr už zamrzí a když se to stane víckrát..
Já užívám poslechu a tuning nechám profesionálům. smile

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

Drobku, už několikrát jsem psal, že mi nejde o vzhled, nýbrž o funkčnost. Zpochyňovat práci ostatních dovedeš pěkně, ale abys předložil něco vlastního, to ne. ANo, v jednom případě jsem si vyzkoušel, že pokud se vymění nějaký tranzistor za úplně jiný typ, tak to skončí menší katastrofou. Dnes už nic takového nedělám, nemá to cenu. Výměnou koncových tranzistorů se stejně vyšší výkon nezíská, možná se zlepší odvod tepla z pouzdra, ale to je asi tak všechno. Zvuk (bohužel) zůstane nedotčen. Momentálně poslouchám na svém novém objevu značky Universum. Nikdo mi tu nebude tvrdit, že pokud provedu určité úpravy, že to není slyšet. Takový člověk je buď nahluchlý pako, nebo provokatér, který nemá nic lepšího na práci.
Myslím, že nebude příliš vadi, když se tu trochu konkrétněji rozepíšu o úpravách, které jsem provedl:

1) Výměna OZ v předzesilovači (NJM2068>OPA2604)
2) Výměna stávajících hybridních IO za výkonnější (STK4044 za STK4050) v obou částech.
3) Snížení odporu mezi transformátorem-zdrojem
4) Snížení odporu mezi zdrojem-koncovými stupni
5) Snížení odporu mezi koncovými stupni-výstupy na reproduktory
6) Výměna relé (3A>16A)
7) Zvýšení filtračních kapacit na čtyřnásobek (2x4,7>4x10mF)
8) Usměňovací můstek (4A>25A)

Rád bych ještě dodal, že pro takto upravený stroj jsem zatím nenašel konkurenci, na druhou stranu je pravda, že jsem porovnával pouze s recievery do 20k Kč.

Chápu, že se tu místním odborníkům nelíbí, že zveřejňuji úpravy, které oni provádějí za těžké peníze, ale nemyslím si, že je to něco náročného.

Mám za sebou již několik takových tuningů za účelem zlepšení zvukové kvality. Majitelé jsou se svými přístroji velice spokojeni. Já se svými samozřejmě také.

Jednu otázku na závěr si neodpustím.
Opravdu si myslíte, že se na výsledném zvuku zesilovače projeví, jak jsou součástky na DPSce "urovnány", nebo jakým materiálem je zesilovač osazen (věčně omílané téma originályxpajcy)?

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

2604 ? To je šváb pěkně nahovno...zvuk jak z " umělý hmoty "... smile...zkoušej dál... smile

(upravil Sendy 1. 5. 2009 13:09)

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

Tywole Little, pěkně ses rozepsal... napiš o tom článek, na tatrwebu by to mohli vydat lol

Ještě zmenši odpor mezi fází a nulákem, třeba tuhou z verzatilky smile Víš, co je to cargo cult ? A víš, co je to chytré vejce ?

Web

(upravil Gavin Milarrr 1. 5. 2009 13:43)

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

A nesmis zapomenout na reprodvoulinku, s tou to hraje vzdycky lip smile

EDIT: Sendy, taky sis vsimnul, ze Little posledni dobou blbne podobnym stylem jako Tatrmann? smile

(upravil Sendy 1. 5. 2009 14:09)

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

No a ne ? Já zkoušel provázek a hrálo to pěkně blbě, nebylo to vůbec slyšet smile Ještě testnu monolinku, ale mám jen stereo zesík a to je prý nekompatibilní.

Edit : jo, rétorika trochu podobná a mix&mišmaš znalosti obdobný, možná má ale šanci z toho vyrůst. Jestli ta littlovitost není něco jako odvozená SI jednotka, poměr mezi znalostmi a sebedůvěrou. Ne nadarmo jsou ve stejné uživatelské skupině, jenom ta skupina je značně banánovitá smile

Web

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

kazzzatel: Nahovno? Ještě nedávno to byla špička. Dnes je nej operákem NE5532? smile

Sendy: Provázek není se zesilovačem kompatibilní. Luhačovice radí použít startovací kabely. Reproduktor má pak údajně "tah vocpodu" cool .

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

Na operáky se zatím vykašli, to je moc složité. Co tak průzkum, jestli líp hrají relátka na liché ampéry nebo na sudé ampéry ? smile

Web

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

Toť otázka. smile Myslím, že důležitější než jejich sudost či lichost je jejich barva. Ty původní byly černé, měly takový nepřijemně temný zvuk. Jakmile jsem je vyměnil za průhledné, zvuk byl najednou čistě průzračný. Není ten tuning úžasný? smile

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

Jo, opravdový tuning. Nechceš se vrhnout na lékařství ? Ten jednoduchý několikabodový postup se dá taky aplikovat. Já koukal onehdá na operaci mozku v jednom dokumentu - přátelé, nic na tom neni !!! Skalpel se dá běžně koupit, chce to takový velký hustý mikroskop a trochu cviku. Dneska jsem to trénoval na vepřové kotletě, bez problému na tři tahy skalpelem vyřežu z kotlety čtvereček, nahradím čverečkem z druhé kotlety a nikdo to v trojobalu nepoznal. V pondělí si koupím nějakou tenkou nit a naučím se šít. Když to nepůjde, koupím sponkovačku. Příští pátek bych chtěl udělat pár operací naostro, tak kdyby se někdo hlásil, vytuním mu pár mozkových závitů, určitě si stěžovat nebude smile.

Web

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

Little jsi blbec a blbcem už v nf elektronice bohužel zůstaneš, protože o ní víš téměř hovno. Dokázals pouze odpapouškovat něco, co jsi vyčetl tu či onde, ale nemáš absolutní páru o tom, co a proč děláš.
Na základě tohodle papouškování jsi téměř nenávratně zkurvil už jeden poměrně dobrý zesilovač dost slušné hodnoty, který jsem já po tobě musel v hodině dvanácté zachraňovat, jinak by byl zralej do kontejneru.
Příklad tuningu pana littla /budu ti to připomínat až dokud odsud nevypadneš/ :

http://sweb.cz/servisdok/tuning.jpg
   
To, že ty děláš nějaký úpravy v zesilovači, osazeném podprůměrnýma hybridama neznamená, že to bude opravdu přínosná věc.
Co kurva chceš tunit na blbým kvazikomplementáru, bez možnosti nastavení klidového proudu, možnosti změnit buzení, vyvážení vstupního diferáku apod.??? Jestli ty máš dojem, že se na tom tvém přístroji něco zvukově změnilo, tak si ho klidně měj, ale nevnucuj tyhle své ničím nepodložené domněnky ostatním. Nemáš totiž možnost vůbec nic měřit, takže víš naprostý prd co děláš a co se v tom přístroji děje. Nemáš totiž možnost ani změřit blbý DF /a ani to neumíš/ po výměně těch relátek /které se mimochodem mohlo změnit tak maximálně o 5, když budu optimista/, takže co komu chceš radit ???
Jo, zapomněl jsem ti poradit, abys tlumivky na výstupech těch hybridů převinul nejméně trojkou drátem, to bude taky slyšet...
Hovno totiž zůstane pořád hovnem a bude smrdět, i když bude ležet na zlatém podnose, víš?

Web

(upravil dawsoo 1. 5. 2009 17:56)

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

lol Dospělí kluci (Sendy,Leoš,Pavel) moc pěkně napsáno ... takže odpověď zní tunit ano, ale smysluplně asi jen v těchto případech:

Základní předpoklad je KOMPETENTNÍ "tunér-tunič-tunitel" už slovo tunit mi silně smrdí debilitou a amaterismem stejně jako u Aut,a štve mě jak se tyhle zkomoleniny uchycujou všude (raději mam slovo významu modifikace,úpravy,vylepšení) jsme snad v ČR a SK nebo ne?  ... bez toho aby někdo znalej problematiky s příslušným měřícím vybavením nejdřív zhodnotil stroj za to smysl má nebo ne ... jde spíš o vyhozený prachy nebo jde jen o tuzing (pořádnej kapacitator voe a všecko aby bylo drahý=dobrý big_smile ) ...pro většinu z vás kluci upřímně  asi nemá cenu číst dál a plně platí co napsal bubuxin v #7

Pokud i přesto by ste chtěli svý miláčky trošku vylepšit tak bych to sám za sebe viděl nějak takto:


1.Věc je vcelku dobrá ale jsou tam nějaké rezervy... (zhodnotit možnosti ano-ne opět může racionálně jen ten kdo má praxi a zkušenosti což žádnej sopl jednoduše nemá a mít nemůže i když si myslí že ano)
2.Věc je sice nahovno,ale třeba má pěknou krabici a velký trafo a pořídil jsem ji tady nebo na aukru za mrzkej peníz ( no tady je asi jakejkoliv tuning uplně na prd = ale pomůže třeba přestavba/vestavba něčeho uplně jinýho různý moduly a slušný stavebky)
3.Ostatní věci v řetězci jsou na vyšší úrovni než potenciální tuningu-potřebný stroj...ano pokud je to nejslabší článek a splňuje alespoň základ v bodě 1. pokud je tomu jinak nebo naopak tak je to blbina rozdíl bude skoro nepozantelnej ve výsledku a místo týhle investice je lepší prodat a pošetřit na něco lepšího.


Hlavní motto:
Z věci za 10tis "tuning" věc hrající jako za sto nikdy neudělá,je to většinou jen zbožným přáním... a pokud ano náklady jsou dosti vysoký.. jak materiálově tak i časově. smile

Není co dodávat...

(upravil BigDrobek 1. 5. 2009 19:19)

Re: Úpravy/tuning zesilovačů

little napsal:

Opravdu si myslíte, že se na výsledném zvuku zesilovače projeví, jak jsou součástky na DPSce "urovnány", nebo jakým materiálem je zesilovač osazen (věčně omílané téma originályxpajcy)?

Vím, že se nemá kvoutit, ale tohle musím. Little měníš tu trandy jak na běžícím pásu a pak se ptáš jestli má vliv originál/pajc. Určitě má, protože někdy jsou v těch pouzdrech absolutně jiný čipy než jsou nadepsaný na pouzdře, ale to jako profík na tuningy už bys dávno měl vědět a připustit si, že faky jsou velkej celosvětovej problém. Ne jak Fedderman a pár dalších pořád mlet o tom, že faky neexistujou ikdyž je plnej net důkazů, že existujou a dělají se čím dál víc. Automobilka sang yong je taky jenom kopie auta, funkčnost, spolehlivost a bezpečnost tomu autu něják chybí, hlavně že je levný.

Little někdy mi připadáš jako týpek, kterej vezme vejfuk a osmičkou vrtákem ho trochu poladí aby víc řval, protože auto pak bude mít o 50 koní navíc. Nalepíš na něj hodně nálepek aby to bylo kůl a ještě nahodíš spojler. Svojí práci už jsem tu někde postil. Není to nic závratnýho a na další studium týhle větve zájmu teď nejsou prostředky ani čas. Hold změna životní situace. Pravdou jest, že mám ušetřeno na komplet stavebku DPA a čekám jestli se pan Dudek rozhodne pro výrobu a distribuci.
Jinak sám jsem se na opravu zesu necítil, zavolal jsem sinclairovi, zabalil, poslal, za tři dny telefon co všechno s tím udělat, za 10 dní zes doma. Vyměnění celýho osazení konců a zdroje /autozes/ nestálo ani 2000,- což je myslím nádherná cenovka za odvedenou práci. Sám bych koupil polovodiče, nacpal to tam, možná zjistil příčinu proč to nejede a kdyby náhodou ne skončilo by dobrejch pět stovek v popelnici jenom za koncový trandy.

Dawsoo: DPAčko se dá postavit už v hodně pěkným obalu okolo 30 tisíc a myslím, že tuning netřeba a hraje jako stroje z daleko vyšší cenovky. Není to komplet přístroj z kauflandu nebo lidlu, ale je to moc povedenej stroj a za ty prachy se vyplatí postavit. Pokud už bych teda zrovna chtěl "tunit" svůj koncovej stupeň, tak bych to udělal takhle, pokud bych neměl statisíce na rozhazování. Kdybych je měl a DPA by mi nestačilo, potom bych vzal pár stovek tisíc a uplatil pana Dudka nebo někoho jinýho aby mi udělal konstrukci na míru včetně předku a konce..
Je to o prachách a prostě z hovna bič neuplete nikdo a když jo, tak nezapráská.