Re: Vexle na kovový SEASy

Překvapila mě ta kompenzace vejšky, DPN a poněkud víc součástek. Ale teď mě napadá, ta bedna má rovnou čelní desku že ?
DPN  a RLC vychází lépe než samotná DP a dvě RLC ?

Re: Vexle na kovový SEASy

To víš, že je to rovné. A symetrické návdavkem. Jde tu jen o to, že pokud tlumím L-padem, tak se dopad indukčnosti kmitky trochu potlačí a horní konec se moc nezvedá. Takhle mi ale filtr pracuje přímo do repráku a už to znát je. Navíc, ten člen taky trochu přispívá sfázování. Výhybka vychází rozumně jako L + RLC na hlavní peak a kompenzace, aby se zase nezvedal vršek. Pokud jsi minimalista, tak to druhé RLC si klidně odmysli, to je tam kvůli druhému peaku. Neřekl bych, že učebnicová zapojení výhybek by vyšla jednodušší. Možná, že po pár dnech zkoušení různých zapojení bych vymyslel podobnou výhybku o jednu, dvě součástky jednodušší. A o nějakých 30 Kč levnější, ale proč? Mimochodem, s žádnou nulou se tam nikde nepočítá. Jestli narážíš na to, že jsem do jednoho RLC nenakreslil odpor, ale jen napsal přibližnou hodnotu, tak vem v úvahu, že je to pracovní náčrt, podle kterého intel shání součástky, ne technická dokumentace. Totéž ta cívka bez udaného odporu, já prostě nevím jaká tam bude. Proto se to bude ještě dolaďovat, protože tolerance součástek a blbá sehnatelnost některých s tím může mírně cvičit.

Re: Vexle na kovový SEASy

Té korekce výšek jsem si nevšiml. Moje chyba.
"Nulou" myslím nulu přenosové funkce filtru. A ta tam je.
2,2mH s 80uH a 4,7uF tvoří dolní propust s nulou přenosu druhého řádu. Oproti klasické dolní propusti a samostanému RLC členu to ma jednu výhodu - ušetříš pár součástek, ale několik nectností. Od pólu k nule se to tváří jako dolní propust, ale od nuly to začne růst a pak se to ustálí - dál to je dělič. Navíc se to hrozně blbě navrhuje/ počítá a když se to má přenastavit tak je (tuším - v literatuře se mi teď nechce hrabat, pokud by to někoho zajímalo tak to vyhledám) potřeba změnit všechny součástky DPN - takže to je pracný i v LSP. Pokud by jsi to realizoval jako klasickou dolní propust a RLC, pravděpodobně Ti bude stačit jenom jeden RLC, protože v místě toho druhého peaku bude díky rostoucímu útlumu dolní propusti větší útlum než tam je teď, když je na to místo naladěné RLC. Navíc by jsi se zbavil toho hnusnýho chvostu nad 10k. Do jaký míry to je nebo není slyšet netuším.

To co mě zaujalo byla ta DPN, když jsem si hrál s výhybkou k mým L15tkám, tak jsem to taky zkoušel, ale po několika velmi málo pokusech jsem to zavrhl. S tím, že to je zbytečně moc návrhově náročný a nebyl tam k tomu důvod. Prostě to tam nesedlo.

Re: Vexle na kovový SEASy

Taky jsem to zkoušel, ale nedosáhl jsem tak dobrého výsledku u fáze. Sfázování sice sedlo, ale v užším pásmu. Tohle je modifikace výhybky, kterou zkoušel z naměřených dat simulovat mirulu, já to jen trochu upravil a doplnil tím druhým RLC pro "lepší" pocit. Je možné, že čelní náklon by právě tu fázi řešil. Když jsem viděl, že to pěkně sedí už jsem se v tom nevrtal. Ve filtrařské teorii nejsem tak zběhlý, abych u kdejaké motanice viděl z fleku komplexní přenos, natož jeho kořeny. Taky jsem prověřoval výhybky vyšších řádů, ale tyhle kovový potvory zřejmě s jednoduchou, kultivovanou výhybkou nejdou moc dohromady. Postavíme, uvidíme, uslyšíme. Myslím, že pokud přenos -35dB kolem 8kHz bude dostatečný, tak fakt, že v horní oktávě prakticky neklesá by už tolik vadit nemusel.

(upravil Klon 23. 4. 2009 13:06)

Re: Vexle na kovový SEASy

Aha, ok. Nuly a póly jsou pěkně vidět na frekvenční charakteristice - zlom dolů/eventuálně převýšení a pak zlom dolů = pól, propad a zlom nahoru = nula.
Tak až to bude realizovaný tak postni jak to hraje "o).

Re: Vexle na kovový SEASy

Tak výhybka je odladěná. Oproti tomu už zveřejněnýmu schématu je změna akorát 2,2uF místo 3,3uF paralelně k vejšce a 2R2 místo 1R5 sériově k tej 0,3mH u basáku. Až ty výhybky zkompletuju a dodělam kastli na zesík (1-2týdny) poreferuju jak to hraje.