Téma: smysl stínění?

Všude možně čtu, jak maj bejt signálový vodiče do, z i v zesilovači všelijak stíněný, ale furt mi nějak uniká smysl odstínit káble, co vedou do zesilovače, když pak signál přivedu na plošnák, kde sou ty cesty nijak nestíněný (maximálně lakovaný) a třeba jen milimetr vedle sebe...
Vysvětlil by mi někdo, v čem je háček?

(upravil sinclair 9. 6. 2007 18:11)

Re: smysl stínění?

Háček je v délce a působení cizích elektromagnetických a elektrostatických polí.
A na desce mohou být vedle sebe vedeny milimetr od sebe signálový vodič a GND, což jej pomáhá jakoby stínit.... Na plošáku a uvnitř /většinou kovového, že/ přístroje je to pár desítek cm, když už ne cm samotné.

Web

Re: smysl stínění?

Takže když mám rozlitou zem, tak se nějakýho moc rušení bát nemusim? Dýlku sopoje mám ale asi 25cm... Je to v preampu na přepínání vstupů, kratší to udělat ani nejde.

Re: smysl stínění?

Rozlitá jak kde, v každém případě vstupní cesty je třeba prostřídat s GND. S dostatečnou mezerou, krz kapacitu  a přeslechy.

Web

Re: smysl stínění?

Alebo dať obojstranný púlošák a jednu celú stranu využiť ako tienenie. Urobil som na skúšku s TDA2030 a odrazu vysielanie mobilov nepočuť...

Web

Re: smysl stínění?

Díky, tohle sem potřeboval vědět... Takže když pudu mít v zesíku pár spojovacích kabelů, tak teda stačí obyč nestíněný OK? A když stavím zesilovač do auta, mám nějak stínit spínanej zdroj od zbytku, nebo to je zbytečný?

Re: smysl stínění?

Bóže, dej tam stíněný...