Téma: 24dB/ oktávu

Zdravím
Prosím vás, co říkáte na http://www.svetelektro.com/clanky/vyhyb … u-221.html ?
Je to dobrý nápad pro mou beymu 12LX60 v 60l  ?? nevidíte na vyhybce nějake chyby nebo nezkoušel někdo stavět a byl nespokojen ? seženu všechny díly pro stavbu ? na kolik tak zhruba přijde ten 4rkovej potenciometr ?
Děkuji za odpovědi
AiX!

Re: 24dB/ oktávu

Zdar,

    Zapojení vypadá celkem dobře. Něco podobného použil p. Kraus v jednom z posledních čísel AR-ka. Byla to rovněž aktivní filtrace se strmostí 24dB/Okt  s možnou kompenzací nejnižších kmitočtů a subsonikem. Obvodově velice podobné. Součástky seženeš bez problémů akorát bych asi neloužil ty operáky TL ale spíš NE mají o něco nižší šum. Na druhou stranu pro PA stačí TL nad hlavu a nemusí se předělávat deska. Cenu odhaduju tak na 300,- deska + součástky. (nejdražší budou poťáky) na těch bych nešetřil. Mi osobně se osvědčily plastové sice jsou celkem drahé, ale vydrží.
   každopádně by se vyplatilo postavit jeden kus a odměřit a shlédnou frekvenční přenosové funkce, jestli umí to co o ní píšou slovenští bratři.

Re: 24dB/ oktávu

tak presne tu mam postavenu k mojmu subu (zhodou nahod prave 12LX60) a nemozem posudit lebo nemam s cim porovnavat a tiez ju nemam na com premerat. S predošlým subom sa mi nepozdavalo delenie lebo sub hral pocutelne (kvoli hrbu lacneho reproduktora)do 200Hz tak som pomenil kondiky a bolo to vcelku OK. Potom prisla beyma a povodne suciastky isli naspat. Keby niekto mohol porovnat trebars so subjuniorom z Aldaxu, bolo by super.

Re: 24dB/ oktávu

No ono nedá tolik práce si to změřit i doma. Mi neříkejte že nemáte doma multimetr a nělaký generátor sinu na kompu.

Re: 24dB/ oktávu

Zdravím, já tuto výhybku měl, používal a dokonce i odměřil. Byla to moje semestrální práce. Podle mého názoru je strmost zbytečně velká. Dělící frekvence by v krajních polohách potenciometru odpovídaly, ale strmosti bohužel už ne. Alespoň pro max. děličku. Tam jsem odečetl z charakterististiky pouhých 6dB/oct. Jinak subsonický filtr jako horní propust druhého řádu, je málo. Jakoby tam vůbec nebyl. Kompenzace poklesu citlivosti reproduktoru na 40Hz, opět zbytečnost, zisk 2dB. Jediné, co fungovalo spolehlivě je přepínání fáze.
Samozřejmě by šlo tyto obvody různě doladit, ale myslím si, že jako aktivní výhybka stačí bohatě 2.řád.