Téma: Oddělení kanálů

Zdravim, mám jeden takový problémek.

Udělaj jsem si rozbočovač signálu. http://home.zcu.cz/~mirulu/rozbocovac.png
Takovou krabičku se šesti cinchema, dva vstup a 4 výstup pro rozdvojení signálu do subu a do normálního zesu. Problém je ale v tom, že když mam zapojený cinche v subu (klidně může být vypnutej), tak po puštění zvuku do jednoho satelitu se ozývá utlumeně i z druhého satelitu. To samé i naopak. Po vytažení cinchů od subu to přestane dělat. Proto se chci zeptat, co s tim? Je možný, že slučovač signálu v senioru mi to nějak pouští zpět do normálního zesu? Nic jinýho to bejt nemůže

Díky

Web

(upravil sinclair 8. 11. 2008 22:38)

Re: Oddělení kanálů

Zapoj senior jen jedním cinchem, to pasivní sloučení to dělat asi může. Budeš muset použít jiný výstup z receiveru, takhle to provozovat nejde. Pokud je ale senior zapnutý, dělat by to myslím nemělo. Možná do té krabičky budeš muset nabastlit jeden operák, který Ti to oddělí.

Web

Re: Oddělení kanálů

Jinej vstup těžko, mam na tom Lmka. Jeden cinch do senioru, za předpokladu, že jsou ve stereu nízké frekvence v obou kanálech stejné, což asi většinou je viď smile

Web

Re: Oddělení kanálů

Ideální by bylo vytvoření sub out výstupu, neboli mono line out ze zesilovače. No, ale jak smile

Web

(upravil wwsly 11. 11. 2008 22:56)

Re: Oddělení kanálů

Stačí např 1 dvojitý OZ. První jako sčítací a druhý jako oddělovací a mezi ně např DP 1-3. řádu.

edit http://www.postimg.cc/gxmtVy9.jpg

Web

Re: Oddělení kanálů

Sčítat pře odpory - fuj smile Chce to ještě jeden dvoják před to jako sledovače

Re: Oddělení kanálů

pročpak ne?

Web

(upravil Frank 11. 11. 2008 23:21)

Re: Oddělení kanálů

Přeslechy? I když co já vim smile Ono se ten mínus vstup chová jako jakási virtuální zem, co? smile

Re: Oddělení kanálů

jo přesně virtuální zem,psal o tom sinclaire i kazzatel,že je to v poho

Web

Re: Oddělení kanálů

počítám tedy, že takto to v seniorovi neni, tam je to jenom přes odpory, proto to ovlivňování. Vypadá to celkem jednoduše smile
Ještě napájení k tomu a je vymalováno. Nebo by bylo něco lepčejšího?

Web

Re: Oddělení kanálů

kdyby ti to sem postnul nekdo jiny,tak by si potom skočil hnedka.......

Web

Re: Oddělení kanálů

Hele nic proti tobě nemam. Takovýmhle věcem moc nerozumim, tak se snažim jako každej nomrální člověk sbírat informace

Web

(upravil Gavin Milarrr 12. 11. 2008 9:47)

Re: Oddělení kanálů

Potrebujes dosahnout vysoky, nejlepe nekonecny impedance na vstupu. Nejjednodussi fungujici zpusob je pouzit dva operaky jako sledovace, kterejma oddelis signal ke scitani od prubeznyho (vysoka impedance vstupu nezatizi ev. signal s malou urovni) a za nima klasickej scitaci zesilovac. Doporucuju pouzit ctyrnasobnej OZ, pak ti tam zbyde jeste jeden obvod na dolni propust (A=1). Tak, a bastli (ale nejdriv pocitej smile).

EDIT: a snaz se pocitat ten scitaci zesilovac s co mozna nejmensima hodnotama odporu, za tema oddelovacema si to muzes dovolit a na obvykle osazovanejch (radove stovky kOhm, nekde i vic) se ti bude indukovat silenej bordel. Kdyz to budes chtit mit jo pekny, misto obycejnejch oddelovacu muzes osadit oddelovace s bootstrapem, coz ma tu vyhodu, ze se ti pres ne nedostane ss napeti.

EDIT2: a jestli to chces jo rychly, udelej to cely v tranzistorech. Ale proboha NE podle Tatrkorekci smile

(upravil wwsly 12. 11. 2008 14:22)

Re: Oddělení kanálů

Mirulu, chápu tě. Já to tak mám udělané a nějaký přeslech není uchem poznat. Nevýhoda toho sčítání je ale projevuje se pokud bys měl výce vstupů, ne u 2!!
Pokud chceš napiš fm (-3db), kolik máš na vstupu a kolik chceš na výstupu a já ti to spočítám.
Jak pravil kazzatel zde na foru tak varianta s oddělovacíma zesilovačema je naprosto zbytečná. Sinclaire v článku o aktivních subwooferech psal o klasickém odporovém sčítání taky.
Navíc se tu pořád řeší "kvalita " OZ a přitom pokud použiješ 4 násobný OZ tak moc na výběr nemáš... Vyzkoušej co ti radím a uvidíš.
Každopádně použití odporů s malými hodnotami je základ. Navíc není problém sehnat kondy s RM 5 a kapacitou 2,2u.

Web

Re: Oddělení kanálů

Jeste jednou a jasne: bez impedancniho oddeleni budou preslechy VZDYCKY, a cim vetsi odpory pro secteni pouzijes, tim vic to bude sumet, chrastit etc. Proti ctyrnasobnymu operaku, pokud to nema bejt hi-end (ale potom bych to delal celotranzistorove) nemel nic v roce 1991 ani Kazzatel (cit. J. Belza). Asi jsem misto "doporucuju"  mel napsat "muzes".

wwsly: budes se divit, jak moc to je poznat, a zkus si to pustit na skopek, jak moc to je navic nelinearni. A nic nikomu nepocitej, takhle z mirulua nikdy bastlir nebude, jen se nauci kopirovat. Dej mu vzorec (nebo vzorce), odkaz ho na literaturu, to je spravnej didaktickej postup.

Re: Oddělení kanálů

Jak sem napsal výše. Mám to tak postavené a vyhovujemi to a bežně se  to tak i dělá.

Web

Re: Oddělení kanálů

Jo, ze se neco nejak bezne dela, neznamena, ze se to tak dela spravne. Pro druhou podminku plati totez. Q. E. D. smile

(upravil wwsly 12. 11. 2008 17:35)

Re: Oddělení kanálů

To taky netvrdím,že co se dělá je vždy to nejlepší. To co sem tu postnul je,ale o mnoho lepší než to co je nahoře na obrázku.
EDIT Jo a jak si to myslel s tou nelinearitou??

Web

Re: Oddělení kanálů

myslim ten preslech... je vyraznejsi na vyssich frekvencich. Jo a ono je vsechno lepsi nez takova dratarina smile