Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Ostatní technika » Zdroj rádia

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 34]

Téma: Zdroj rádia

ve zdroji rádia Blaupunkt byl vadný tranzistor BFY40. Ve schematu u trafa vpravo dole, V301. Zkoušel jsem osadit KF506,507, KFY34, i 2N3019, ale všechny se za pár sekund velmi hřejí i s chladičem. Zajímal by mne názor zkušeného, jestli je možné trimrem R306 ve schematu nastavit pracovní bod tohoto tanzistoru. Ostatní součástky se zdají OK.

http://s4.postimg.cc/727ybvvsp/5052_zdroj_konec.jpg http://s4.postimg.cc/axfxs74c9/5052_zdroj.jpg

Re: Zdroj rádia

Niekde máš veľký odber prúdu, ktorý preteká cez V301. Trimrom sa nastavuje prúd pretekajúci zenerkou. Na emitore V301 by malo byť okolo 9V, plus mínus nejaké tie stovky milivoltov. Hľadaj chybu Ďalej. Trand si len tak neodíde.

Web

(upravil Rony 7. 2. 2010 17:55)

Re: Zdroj rádia

Díky, měřil jsem napětí mezi body 35 a 33 a je tam 58V, což je dobře. Sek. trafa je 2x 29V proti tomu středu. Ohmický odpor sek.vinutí sedí. Naměřil jsem tato napětí.
V301   E39V  B40V,  C56,5V.
V302   E8,5V  B9,3V  C35V.
Vývody ze zdroje 49 a 36 což je napětí 40V pro NF předzesilovač a 15V předvolbu, jsem měl odpojeny a stále se hřál, i když ne tolik.
Měřil jsem napětí na tom trimru R306 proti +  a na R305 je 29V a na Bázi V302 proti -  je 9,3V a to jsem myslel, že je bázové napětí pro V302. Myslel jsem, že ta zenerka je v serii s R304 a tvoří napětí na Emitoru V302.

http://s4.postimg.cc/h0xic3um1/5052_vyoez.jpg

(upravil Bobeš1 8. 2. 2010 22:22)

Re: Zdroj rádia

Je to jednoduchý dvoutranzistorový stabilizátor napětí. Trimrem se nastavuje výstupní napětí ze zdroje. Proud zenerkou je určen odporem R-304, emitor V 302 se o něj pouze opírá jako o referenci. Při poklesu napětí na výstupu (např. zatížením), se přes dělič R 305,6,7 přenese pokles na bázi V 302 a ten se přivře a dovolí přes R 302 vzestup napětí na bázi V 301 a ten se pootevře a vyrovná úbytek napětí na výstupu stabilizátoru. Tolik funkce! Jinak na tom v 301 je napětí CE 17,5V a to je i při např. 100 mA ztráta 1,75 W což ho ohřeje. Zhruba 43 mA teče přes R 308 do ZD 15. To se musí trochu hřát i po odpojení vývodů ze zdroje. I v tom případě je na něm ztráta přes 3/4 W, která ho ohřívá. Snad stačí!

Kurpelm: tvé vysvětlení je úplně špatně, řekl bych, že jsi "naprosto mimo mísu". Čau!

Pokud chceš snížit tepelné zatížení toho tranzistoru dej do série s jeho kolektorem odpor 47 ohmů/1W a bude po problému s přehříváním. Ten odpor mezi CB V 302 (pardon je to V 301-spletl jsem se) nech zapojen před tímto odlehčovacím odporem (ne ke kolektoru) - zhoršil by jsi si stabilitu výst. napětí.

Re: Zdroj rádia

Sypem si popol na hlavu.

Web

Re: Zdroj rádia

Díky za cenné informace. Vyzkouším a dám zprávu.

Re: Zdroj rádia

Bobeš1 napsal:

Ten odpor mezi CB V 302 nech zapojen před tímto odlehčovacím odporem (ne ke kolektoru) - zhoršil by jsi si stabilitu výst. napětí.

Nemělo by to být V301?
Chápu to tak, že nový odpor se zařadí mezi bod 35 a spoj C V301+R302, tedy do serie s CE V301.

Re: Zdroj rádia

Pardon, v čísle tranzistoru jsem se samozřejmě spletl, je to V 301. Ale zapojení chápeš špatně. Odpor R302 zůstane zapojen k bodu 35 a bázi tranzistoru a nový odpor bude zapojen mezi bod 35 a kolektor tranzistoru V301. Při Tvém zapojení by při zátěži kleslo napětí na R302 a proud jím tekoucí by již nestačil na vybuzení báze V301 a tím by kleslo napětí na výstupu-stabilizátor by byl měkký. Přesto to spousta konstruktérů takto zapojuje, potom musí tomuto odporu snižovat hodnotu a ten potom naprázdno značně hřeje. Samozřejmě bude spousta lidí popravdě tvrdit, že v tomto případě je odebíraný proud stálý a toto nevadí. Je to samozřejmě pravda-při proměnné zátěži již je toto zapojení nevýhodné.

V textu jsem opravil, aby to nikoho nepletlo.

(upravil Rony 9. 2. 2010 9:21)

Re: Zdroj rádia

Děkuji za rady. Upravím to tedy takto. Seženu odpor a dám zprávu. Úpravu chápu tak, že o úbytek napětí na R47 se sníží úbytek na CEV301 a tím poklesne zatížení toho přechodu.

http://s4.postimg.cc/m0uyk208p/5052_47ohm.jpg

Re: Zdroj rádia

Odpor 47 ohmů jsem zvolil pro odběr 100- 180 mA. Pro upřesnění by bylo vhodné změřit odběr ze zdroje. Změř odběr předzesilovače v bodě 49.

(upravil Rony 9. 2. 2010 22:33)

Re: Zdroj rádia

Teče tam 20mA. Trvale bez vlivu na hlasitost výstupu. Zkusím zítra změřit proud přímo CE tranzistoru.

(upravil Bobeš1 10. 2. 2010 17:02)

Re: Zdroj rádia

Celkem tam teče asi 80 mA, tak můžeš dát ten nový odpor třeba 100 ohmů/1W. Pak se ten tranzistor bude hřát ještě méně. V originálním zapojení je na něm ztráta asi 1.5W což ho ohřeje i s malým chladičem, který se na tyto tranzistory dává. S tím 100 ohmovým odporem na něm bude ztráta cca 0,9 W což s tímto chladičem lehce vyzáří při nižší teplotě. Jak jsi měřil ty napětí. Na vstupním kondenzátoru máš údaj 58 V a na kolektoru V 301 (což je stejné místo) uvádíš 56,5 V?
Na sekundáru trafa nemůže být jen 29 V (samozřejmě střídavých) vůči středu, ale mělo by tam být asi 41 V střídavě vůči středu. To jsi měřil též nějak špatně. Přeměř a napiš.

(upravil Rony 10. 2. 2010 18:58)

Re: Zdroj rádia

Ten údaj 58V jsem měřil obyčejným BauBau a potom jsem použil Uni11e. Hodnotu 58V jsem pak bezmyšlenkovitě opsal, je to jasná chyba, je to stejné místo. Zrovna tak jsem vydělil 58/2 a měl jsem 29V, opět úlet. Na kondíku je těch 56,5V, výstup z trafa je na těch pojistkách střídavých 44V. Seženu ten odpor a dám zprávu.  smile

(upravil wwsly 10. 2. 2010 20:19)

Re: Zdroj rádia

Bobeši, chceš tu tvrdit, že výrobce byl blbec a trafo použil takové jako tam je z prdele? Když tam přidáš ten odpor, tak zdroj bude ještě měkčí.

Web

(upravil Bobeš1 10. 2. 2010 21:47)

Re: Zdroj rádia

O trafu nebyla řeč. Nevím jak jsi na něj přišel. Bavíme se o ztrátovém výkonu na tranzistoru stabilizátoru napájejícího předzesilovač se stálým odběrem 20 mA. A dále je z toho napájen tuner atd. Odběr je nízký. Trafo na to nemá žádný vliv. Pravda, mohlo by mít nižší napětí, ale nevím co je z toho dále napájeno a 1 odpor vyřeší snížení teploty tranzistoru, která tomu, kdo se ptá na problém vadí. Toť vše. Tvrdost napětí za stabilizátorem při daném odběru to neovlivní.

Výkonový stupeň je napájen z jiného sekundáru!

(upravil Rony 10. 2. 2010 21:50)

Re: Zdroj rádia

Taky mi to vrtá hlavou, je tam ještě další místo, které se hřeje. Je to odpor R341 nahoře za tím gretzákem v horní části trafa, vývody T-U. Mezi body 46 a 47 je 57V a je to napájení koncových zesilovačů. Ta zenerka ZL15 tam sráží napětí na bod 48, což je žárovka 18V/0,1A  indikátoru sterea VKV. Pokud není stereo, tak se ten výkon maří v tom R341, který je navlečen do keramického tělíska a topí jako hrom.
Pro zajímavost přidám část schematu.
http://audioweb.cz/uploads/thumbs/5052_indikator_stereo.jpg
Ještě by bylo dobré přidat část toho schema...
http://audioweb.cz/uploads/thumbs/5052_zdroj_konec.jpg

Re: Zdroj rádia

Odpor hřeje i při stereu - proud teče přes žárovku a část přes zenerku, při monu jde všechen proud přes zenerku. Je to tak udělané, aby žárovka neblikala při větším výkonu v rytmu hudby. Pokud bys to chtěl omezit, použij žárovku 36V/50 mA a vyměň zenerku za typ s napětím 36V. Odpor nech stejný a vyzkoušej plné vybuzení. Pokud by se projevilo poblikávání žárovky  tak odpor o něco zmenši (270, 240, 220 ohmů). Záleží na kolik poklesne napětí při zátěži.

(upravil wwsly 10. 2. 2010 22:04)

Re: Zdroj rádia

Osobně bych řekl, že bude bota jinde. Ten trand topí, protože se asi děje něco až za ním.... ne? Do tedka to fungovalo, tak proč by nemohl dál bez přidání sráženícího odporu..
Kam pokračuje proud z bodu 49? Je tam psáno něco o NF části...

Web

(upravil Rony 13. 2. 2010 8:50)

Re: Zdroj rádia

Myslím si, že to asi tak topilo normálně, protože vedle toho tranzistoru je na desce kondík a nesl stopy tepla, zrovna tak okolí toho topného odporu. Ten tranzistor měl C upadený těsně pod vývodem z pouzdra. Podařil se mi husarský kousek, stejné funkční a zachovalé rádio jsem sehnal na netu a koncem února bude doma. Tak ho kuchnu a porovnám stopy opotřebení a proměřím ho. V tomto mém rádiu už byly měněny koncáky, za původní 4x BD130 jsou osazeny 2x KD503 a 2xKD607. Asi to co bylo po ruce. Jinak typ rádia je Blaupunkt STG2291.
Bod 49 je napájení NF předzesilovače a korecí. Dál je tam vývod 36 což je předvolba UKV.
Zatím to nenechávám hrát dlouho, pár sekund kvůli tomu topícímu tranzistoru. Až to vyladím, tak budu pokračovat dále na ten indikátor, zatím jsem odpojil vývod na té zenerce a je klid.

(upravil wwsly 10. 2. 2010 22:22)

Re: Zdroj rádia

Najdi přípoj k bodu 49 co je za stáblem. Netvrdím, však, že to prostě neochcali a proto to tak hřeje. Ale ten bod najdi.
36 je připojen za stábl přes velké odpory, tam se moc proudu neprotlačí.

Nahod sem schéma s tím předzesem. At víme.

Zenerka paralerně k žárovce by se mohla vyhodit, pokud nedělá stabilizaci pro něco jiného...

Napětí v bodě 50?

"Přívod NF 49" vyfoť pořádně.. prosím Tě.

Web

Příspěvky [1 až 20 z 34]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Ostatní technika » Zdroj rádia

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£