Téma: Ještě jednou isobarik

Prosím opět o radu.Mám boxy s isobarik push pull zapojením,reproduktory v serii.Zjistil jsem,že pro správnou funkci musím mít propojené vždy stejné póly,takže na výstup k zesu mi taky vycházejí stejné.Zajímá mě,který z nich mám považovat za +.Ten,při kterém leze membrána vrchního repra dolů(standardně),nebo se při tomto zapojení považuje za kladnou výchylku pohyb membrány dozadu(navrch)?

Re: Ještě jednou isobarik

To je úplne jedno, do reproduktora neleze jednosmerný prúd. +- je tam preto, aby si ich vedel správne zapojiť teda aby boli vo fáze, tak ako si napísal. Ale ak to chceš vedieť, tak ak pripojíš kladný pól 1,5 V článku na + reproduktora a - na -, membrána sa vychýli dopredu.

V tomto prípade budeš musieť vyskúšať obe fázy subu ako celku voči hlavným bedniam a zvoliť tú, pri ktorej bude lepší prechod okolo deliacej frekvencie sub - hlavné bedne.

Re: Ještě jednou isobarik

Právě o to fázování s hlavníma bednama  mi šlo.O té polaritě jsem přemýšlel z toho důvodu,že mě napadlo,co je teď aktivní plocha membrány když jsou reproduktory lícem proti sobě v uzavřené ozvučnici.Tak by kladná výchylka měla být ta co je jakoby ven,což znamená rubem nahoru.

Re: Ještě jednou isobarik

Keď budeš do subu púšťať jednosmerný prúd, tak v prípade bandpassu 4. rádu bude kladným pólom bedne mínusová svorka reproduktora vyžarujúceho do priestoru ozvučnice s bassreflexom.

V prípade bandpassu 6. rádu bude platiť to isté pre reproduktor vyžarujúci do ozvučnice s vyššie ladeným bassrefexom.

V praxi je ti to na nič, teba nezaujíma nejaké + a - v rámci pohybu membrány, ale sfázovanie s hlavnými bedňami, ktoré je závislé aj od umiestnenia subu v priestore.