Re: Xover

Tak ja se vcera nejak unahlil, ale fungovalo to. Dnes po checkovu prispevku jsem to zkousel znovu a spadne to uplne vzdy ve chvili, kdy udelam toto:

a)Vlozim repro
b)otevru repro a vlozim do nej horizontaly a dam OK
c)otevru repro, prepnu na kartu Vertikaly a vlozim do nej vertikaly a dam OK, pak otevru repro a ---- pad programu.

Zjistil jsem, ze problem mas s oknem pro vertikaly, nebot: pokud vkladam krivky a neprepinam karty, jde vlozit vse ok a i repro jde opet otevrit rozkliknutim. Chyba lavky pokud nyni kliknu na kartu vertikal, co se stane? --- pad programu. smile
Pokud kliknu na kartu impedance nebo horizontal program nepada.

V prvnim pripade je to zrejme zalezitost, ze oteviras posledni zobrazovanou kartu, cili: Vertikaly smile

Tak snad ti to pomuze..

Re: Xover

Tak zkuste tohle. Během tweaku je teď možný měnit nastavení ostatních oken.
http://leteckaposta.cz/933729998

Re: Xover

Podle zbezneho zkouknuti jiz zrejme OK, ty tlacitka zvlast na tahani krivek to jsi uhodil hrebicek na hlavicku. Pekny.

(upravil MaBat 28. 3. 2010 18:42)

Re: Xover

No ještě to není stoprocentní, ale bude to zas chvíli trvat, než bude oficiální 2.0.4. Tenhle víkend byl neplánovaně volnější, kdo ví, kdy se k tomu přístě dostanu. Musí to takhle zatím stačit a komu se to nelíbí, ať používá LspCAD smile

- tohle je zatím nejmíň padavá verze, co tu mám: http://leteckaposta.cz/259455796
U mě nepadá vůbec, tak snad u vás bude minimálně. Přidal jsem ještě checkbox na vypnutí celkové fáze.

(upravil MaBat 7. 4. 2010 22:39)

Re: Xover

http://s4.postimg.cc/q20pdxem1/148_image6.jpg

Takhle zatím vypadá import z impulsních dat.
Na návodu k HOLMImpulse, se kterým se to všechno jednoduše pořídí, se pracuje.

(upravil MaBat 8. 4. 2010 11:13)

Re: Xover

Jelikož mi byla reakce na dawsoovu odpověd, raději spolu s ní, ve vlákně o Scan-Speaku promptně smazaná, napíšu to sem, kdo si stačil přečíst ty včerejší kydy, ví, o čem je řeč:

Pro ostatní, který stojí o trochu reality: Jak je to s tím vyzařováním a posloucháním nad 20 kHz - jde mj. o směrové vlastnosti uší s hlavou, jakožto přijímače, a v normálních podmínkách se toho takhle vysoko k bubínku moc nedostane, pokud vůbec něco. Pro 30 kHz by musely být ty vejšky přímo ze strany hlavy, nejlépe rovnou v uších, proto jsem taky napsal to ve #23. A aby se nesnesla další sprška plivání a kydů jen na mojí hlavu: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=46921#46921

K čemu je pak v běžných poslechových podmínkách vejškáč, kterej od 10 kHz vyzařuje jen ve velmi úzkém kuželu před sebe, je nasnadě a už jsem to taky napsal, a může čistě do osy vyzářit třeba 50 kHz. To, že někdo rozliší dvě různý nahrávky, s tímhle opravdu nesouvisí a bohatě k tomu stačí jakejkoli slušnější vejškáč. Je to jen známka toho, že dotyčný vůbec netuší, která doopravdy bije.

To je všecho. Nevidím sebemenší důvod, proč bych tohle nemohl napsat. Je to určené těm, kteří o to stojí, ostatní to číst nemusí.

(upravil MethMan 8. 4. 2010 11:34)

Re: Xover

Směrové vlastnosti boltce jsou jedna věc, druhou je prostý fakt, že akuita ucha na frekvencích nad 15k je velmi mizerná a má ztrátu proti středním frekvencím bežně 20-30dB. V běžném signálu tyto frekvence příliš nízkou úroveň na to, aby hrály nějakou trochu významnou roli. Mám to za prokazatelnou věc, tvrzení o opaku je v nejlepším případě "statisticky nepravděpodobné". "Slepý test doma" je oxymoron. Výhody hi-res formátů a rychlých zesilovačů s velkou výkonovou šířkou pásma jsou v něčem jiném než ve schopnosti bezestrátového přenosu signálu v desítkách kHz. 

#105 - to vypadá velmi dobře a velmi podobně. Nějaké podrobnosti? Už jsi si vybral basák?

(upravil MaBat 8. 4. 2010 12:11)

Re: Xover

#105 - ne, to jsou data od Geddese, čili přímo jeho WG (víc nevím, poslal to spolu s měřením 12TBX100). Bude s čím porovnávat...

Bohužel jsem si doma v momentální situaci nedokázal obhájit (resp. dostatečně vysvětlit smile )výdaje za TBX, takže - přinejmenším dočasně - zůstávám u původního plánu, a to DL-II 2512. Kdo zná, chápe, kdo ne, nemá smysl vysvětlovat. Ale už je to na spadnutí, mám připravené vše, jen nařezat pěnu a slepit bednu.

Apropos, materiál na jeden kus pěny mi pravděpodobně zbyde, kdybys chtěl. Je to černý BULPREN S28190, 30 PPI z EuroFoamu.

Re: Xover

MaBat napsal:

... K čemu je pak v běžných poslechových podmínkách vejškáč, kterej od 10 kHz vyzařuje jen ve velmi úzkém kuželu před sebe, je nasnadě a už jsem to taky napsal, a může čistě do osy vyzářit třeba 50 kHz.  ....

Tuším, že VB kdesi psal, že prakticky veškerý "domácí poslech" nad 10kHz je v difuzním poli...

Web

(upravil MaBat 8. 4. 2010 12:51)

Re: Xover

No, tím spíš je takovej reprák nad 10 kHz nepoužitelnej - výkon, kterej taková mrcha vyzáří, bude nepatrej a většina z toho se beztak ztratí v materiálech místnosti. Při běžném poslechu z toho k uchu nejdojde prakticky nic. I to se ale asi může líbit, jsou určitě lidi, kterým málo vejšek vyhovuje.

Nakonec takovej konstantně směrující WG s 1" driverem vyzáří energie v porovnáním s běžnou kalotou nahoře tolik (v pásmu řekněme 8 - 15 kHz), že se to musí nahoře trochu ("pře")tlumit, aby to znělo ve výsledku přirozeně, jelikož reprodukční "standard" je bohužel stále jinej.

Re: Xover

Pěnu beru pokud zbyde. Klidně i menší, ale použitelný kus.

Re: Xover

Nejako mi to stále padá. Pri pokuse uložiť schému aj s charkami to celé padne. Po ôsmom pokuse som to vzdal. Ináč funguje to veľmi dobre a počíta to lepšie ako LSP Cad. Veľmi sa mi páči aj zobrazenie fázy a naozaj to bude šetriť obrovské množstvo práce. A nejako som zatiaľ neprišiel na to ako transportovať impulzky rovno do Xover-u. Mám tento problém len ja?

(upravil MaBat 11. 4. 2010 20:58)

Re: Xover

Několik tipů:

- vstupní soubor musí obsahovat tři čísla na řádku ([Hz], [dB/ohm], [deg]), oddělená pouze tzv. bílými znaky (mezera nebo tabelátor), nic jiného
- je potřeba, aby každý měnič dostal stejnou množinu polár, resp. jejich úhlů - úhel musí být zadán jako poslední číslo v názvu souboru
- pokud to padá, zkuste data k měničům natáhnout dřív, než uzavřete obvod, zkuste mít i zavřená okna grafů

Jinak nevím, příležitostně na tom po chvílích dělám, ale prostě není šance to všechno odzkoušet ve smyslu různých způsobů, jak to donutit spadnout. Jestli to padá pořád dokola, zkusil bych dělat něco jinak...

Import impulsních charakteristik zatím není oficiálně zdokumentovaný, "zpřístupněný".

Jestli jste někdo vypozoroval jakýkoli nestandardní chování, tak mi to samozřejmě napište. Jinak "přesnost" výpočtu ovlivňuje vizuálně především počet bodů ve frekvenci, pro který se to počítá. Já tam mám logaritmicky odkrokovaných standardně asi 400 bodů, což už většinou stačí, pro víc je to IMHO už jen pomalejší. Přes 500 nemá smysl jít určitě, při pásmu 20 - 20k (i tak jde jen o vysokojakostní kompenzace na vejškách). Jak to má nastavený Johansson nevím. Samotný výpočty nepředpokládám, že by se daly dělat významně jinak, používá to oboje stejně jednoduchý modely.

Re: Xover

Tú presnosť som si overoval porovnaním simulácií hotového a odmeraného zapojenia v LSPCade(verzia 5.25) a v Xoveri.  Zrejme aj ten problém so simuláciou fázy sa zmenšil.  Zobrazená simulovaná fáza s Xoveru vyzerá takmer ako originál zmeraná. A ešte jedna drobnosť. Pri funkcii "tweak" mi zmizne okno s príslušným zobrazením a nevidím tak prejav zmeny hodnoty súčiastok v grafe.

(upravil MaBat 12. 4. 2010 10:38)

Re: Xover

Jak, zmizne? Okna grafů je potřeba si dát na obrazovce vedle sebe, aby nebyly zakrývány hlavním oknem programu, bohužel Windows nemají do dnešního dne standardně funkci "always on top". Jistě by se s tím dalo něco udělat i programově, to se můžu pokusit. Jestli ovšem mizí ještě nějak jinak, tak to vážně nevím, asi nějaký šotek smile

Tweak, jak je realizovanej, považuju za jednu z hlavních pozitivních vlastností toho programu, už jsem si s tím dost v praxi nahrál a dělá se mi s tím vážně dobře, je možný rychle skákat od hodnoty jedný součástky ke druhý a hned jsou vidět všechny souvislosti, na "doladění" nenahraditelný.

Co ještě chybí a bude, je parametrickej režim tweaku, tj. obdobné hejbání s Q, f, R u RLC, dělící frekvence filtru, apod. Mimo to lze očekávat celkovou i jednotlivou časovou korekci a možnost rychlého přepínání mezi několika schématy. No a samozřejmě "výkonový" cháry a normalizace. Nic dalšího už osobně ke štěstí nepotřebuju...

Jinak co se fáze týká, nevím, jestli tam do toho v LspCadu netahá ještě geometrii, to já nedělám, a je to tak asi nejjistější - kde si to kdo změří, takový to má. Kvalitní a jednoduchej měřící soft je dostupnej, takže proč to komplikovat.

Re: Xover

Je to pěkný, jen jsem měl problém s adresářovou strukturou dat, škoda že nikde není návod . Já mám problém s polárníma mapama, když jí jednou zapnu, už nejde vypnout. Musím schodit celý program a znova ho spustit. Jinak ten tweak jak je udělaný funguje krásně, hezky názorný.

Re: Xover

Že se nejde vrátit zpátky z polární mapy říkají všichni, ale mně se to ještě nikdy nepovedlo, a zkoušel jsem všechno možný...musel by mi to někdo ukázat.

(upravil BV 12. 4. 2010 13:58)

Re: Xover

"když jí jednou zapnu, už nejde vypnout"
Či to nebude tým, že na vypnutie je tlačidlo"Chart"...:-), a nie znovu "polar"

Re: Xover

No jo, máš pravdu, já si vůbec nevšiml, že chart je tlačítko. Pak tedy navrhuji, aby druhé zmáčknutí polar = chart, pokud to jde.

(upravil MaBat 12. 4. 2010 15:07)

Re: Xover

Tak to se přiznám, že mě nenapadlo, díky BV.
Jo, klidně by to tak šlo udělat, ale potom by mělo být logicky druhé zmáčknutí chart = polar a to nevím, co by udělalo big_smile

Jinak kdyby měl někdo problém s importem frd/zma, tak ty soubory se samozřejmě dají bez problémů ručně zeditovat, jsou to obyčejné textové soubory, tj. např. v notepadu smazat (případnou) hlavičku, nebo v čemkoli jako Excel přeformátovat a uložit jako textová data. Další verze už bude umět načíst v podstatě všechno, zatím to ale potřebuje ten čistý formát, popsaný výše (např. z Holmu to jde bez problémů tak navolit, z Arty to snad sežere taky tak jak to je, myslím. Třeba z LEAP to ale přímo nešlo, s LspLabem nevím). Přípona samozřejmě nemusí být frd/zma, může to být všechno txt (ale už nic jiného).

K adresářové struktuře - když spustíte program, jste jakoby v adresáři, odkud jste ho spustili. Když pak načítáte datové soubory, jsou tyto identifikovány jejich relativní cestou vůči tomuto adresáři. Když si poté uložíte .xvr soubor, do něj se zapíšou právě tyto relativní cesty. Takže aby se to správně načetlo i přístě, je potřeba, aby datové soubory zůstaly na svých původních cestách, relativně vzhledem k adresáři programu... Jak jste si jistě všimli, do .xvr souborů se žádná data měničů neukládájí, ty se stále berou z původních frd/zma souborů, které musí na disku zůstat. Snad je to takhle srozumitelné. (Úplně na začátku se vyskytl problém s mezerami v názvu adresáře, ale to by mělo být již ošetřené.)

Jako návod berte tyhle průběžné příspěvky tady. A klidně se na cokoliv ptejte, co se zdá být samozřejmé pro mě, nemusí vůbec napadnout někoho dalšího (a naopak).