Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Smetiště » Tahání UTP spolu s cyky (230V)

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 26]

Téma: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

Chtěl bych se zeptat jestli může mít vliv (popř. jaký) když strčím UTP kabel spolu do drážky s cyky kabelem? popř. existujou na to normy jak má být slaboproud daleko od silnoproudu? - viz UTP / CYKY  smile

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

vies, co znamena to U?

Web

(upravil chyna.cz 4. 1. 2010 17:58)

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

já tahal asi 50m UTP kabel mezi dvěma PC z toho byl asi 10 metrů v šachtě mezi jinýma elektro kabelama ve stoupačkách (panelák) a ničemu to nevadilo.
krom toho je UTP stíněný ne?

předběhl jsi mě redy

Web

(upravil Lojzek 4. 1. 2010 18:02)

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

nevím co zna¨mená ,,U'' smile

už jsem to našel smile
   Unshielded Twisted Pair
   Nestíněná kroucená dvojlinka

tak dobře - asi to vadit bude když je to nestíněné do  jaké vzdálenosti to může vadit když to půjde spolu? co se může stát?

chyno našel jsem že je to nesťínené ... ? big_smile

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

aha, tak vybrat stíněnou variantu a je to, myslím, že se značí JYTY

Web

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

nene stíněná je STP smile

Shielded Twisted Pair
Stíněný kroucený pár

http://www.zkratky.cz/STP/6873    smile

Co když ale bude ta nestíněná? co se může stát?

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

z vlastní zkušeností říkám NIC

Web

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

chyno, díky smile

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

No ono taky záleží, kolik v těch silových poteče. Jestli to je ke sporáku, či pračce a nebo na tom bude lampička.

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

je vhodné použiť minimálne STP alebo FTP kábel(obidva sú tienené). UTP je dnes vhodné leda tak na pripojenie kompu k zásuvke. okrem toho stojí rovnako. ničmenej neťahal by silové a signálové vodiče v 1 husom krku... je problém dať 2?

Web

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

Tahal jsem 100m přívody síťovýho káblu se silnoproudem a fakčilo to uplně stejně jako když jsem to podruhý zařezával 30 cm od silnoproudu.

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

Urcite to bolo rovnako? ono fungovat to funguje, len rychlosti prenosu su naprd, alebo sa casto opakuje prenos. Norma doporucuje to tak NEpouzivat.

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

k čemu potřeba jet rychlostí 100Mb/s ?

Web

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

Blbá otázka, zdá se mi. I těch 100Mb/s se mi zdá pomalý, když tahám giga sem giga tam.

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

Lojzek: Tak to ti jako projektant elektro napíšu naprosto přesně, že existuje ČSN EN 50174-2, která definuje odstupovou vzdálenost 200mm mezi nestíněným datovým a nestíněným napájecím kabelem.

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

Cat5e síce dovoľuje aj UTP do 100m ale odporúča minimálne FTP - fóliovaný. STP má tienené každý pár zvlášť.

Web

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

Měřil jsem to pouze testerem. Při souběžným vedení klesá přenosovka, ale pokud vede třeba jenom 10 metrů souběžně, tak si troufám tvrdit, že to na přenosový rychlosti nezanechá nějáký velký stopy.

To s tím silnoproudem bylo tahaný stoupačkou v paneláku, jeden husí krk silovej přívod a hned u něj nalepenej druhej husí krk plnej datovejch káblů a na přenosovce se to nepodepsalo. Dýlka na který jsem to měřil byla cca 40 metrů, z toho cca 15-20 metrů vedlo způsobem výše popsaným. Přenosová rychlost pořád cca 100megabit na 100Mb síťových prvcích.

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

Nejde o přenosovou rychlost, ale o riziko průniku nebezpečného napětí. Stačí když se vlivem přetížení rozteče izolace a spečou se ty dva kabely dohromady. ČSN hovoří jednoznačně. Když na to nemáš zkoušky tak ty kabely netahej.

(upravil Lojzek 5. 1. 2010 16:21)

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

Dunkeracku řekl jsi přesně to co jsem chtěl smile ale díky všem za skušenosti smile  ( vedení je dělané u nás na firmě v kanceláři a poteče tam asi to co sežerou 2 PC a jedna tiskárna určitě znáte pořekadlo ,,kovářová kobyla chodí bosa'' )
Ještě bych měl dotaz na dunkeracka když je ten projektant jaký může být maximální počet zásuvek na vedení? ( klasika 16A 2.5Cu CYKY )
ještě dotaz - jsi jenom projektant nebo děláš i revize?

(upravil BigDrobek 5. 1. 2010 17:03)

Re: Tahání UTP spolu s cyky (230V)

Dunkeráčku 50 mám a projektant to tak naprojektoval, nevím kde máš problém. Jednoznačně mi bylo řečeno, dělat podle projektu a tak bylo učiněno. Jednoznačně napiču udělal i ovládání zářivek ve třídách, rožínali se tabulovky a potom řady první, druhá.. Místo aby se rožílany světla u okna a dál od oken, tak se rožínaj napříč. A spousty dalších nesmyslů, takže bych se pozdržel nadávání na realizaci, když projekt hovoří jasnou řečí.
V tom paneláku se rozteče izolace vodiče, potom izolace husího krku, ale daleko pravděpodobnější je, že to vyhoří celý, protože je tam na 16 bytů přípojka 3+1*16mm^2 v hlíně. A mám pocit že ta norma byla schválená potom co ten panelák postavili a na opravy starých rozvodů se v některých případech některý normy nevztahují, ovšem nejsem projektant, takže si nepamatuju přesně který, ale šlo by to dohledat.
Dohadovat se samozřejmě nebudu, pravdu s novým rozvodem máš určitě Ty /z praktickýho hlediska než se rozteče izolace kabelu, už by desetkrát měl být vyhozenej jistící obvod, samozřejmě může selhat všechno, ale to i ty rozvody v tom paneláku, který už dávno nevyhovujou/.

Edit: Lojzku jestli se dobře pamatuju tak na jeden obvod je 10 zásuvek /dvojzásuvka se počítá jako jeden kus/. Pračka, bojler, šporák a podobný zařízení maj mít samostatnej přívod.

Příspěvky [1 až 20 z 26]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Smetiště » Tahání UTP spolu s cyky (230V)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£