(upravil wwsly 17. 12. 2009 22:26)

Téma: Nabíječka aku do vrtačky

Zdravím pánové,

potřeboval bych pomoct s výběrem schématu pro nabíječku. Baterie je 18V.
Potřebuji to umístit do původní krabičky(takovej soklík), kde není přiliš mnoho místa.
Důvod: Původní nabíječka byla tvořena pouzem trafem, usměrnovačem a kondíkem. Čili při delším nabíjení bylo jen otázkou času, kdy trafo shoří. A tak se i stalo. Abych nezapoměl, v trafu byla tepelka, ale jen chytrej elektrikář ji vydělal, když se spálila a nahradil ji drátem, protože prej tam není potřeba.
Chci opravdu jen něco obyčejného. Přemýšlel jsem nad zdrojem proudu za kterým by byl stabl. napětí. To však neřeší přebíjení.

EDIT baterie 1,3Ah, Nicd.

Web

Re: Nabíječka aku do vrtačky

Jaké to má akumulátory? NiCd...?

Web

Re: Nabíječka aku do vrtačky

JO.

Web

Re: Nabíječka aku do vrtačky

Co to máš za typ aku vrtačky ? To musí být nějaká profi, když to má 3Ah baterku a takové mívají rychonabíječky.

Re: Nabíječka aku do vrtačky

Rychlonabíječku to určitě nemělo smile. A s tou kapacitou jsem se sekl, je to jen 1,3Ah. Typ? Tak to nevím. Můžu se podívat až budu doma.

Web

(upravil Dingo 17. 12. 2009 22:30)

Re: Nabíječka aku do vrtačky

Bude ti satčit pár fotek nabíječky Narex AN90 E-3?

Re: Nabíječka aku do vrtačky

Pokud se z toho bude dát něco zjistit, tak proč ne.

Web

Re: Nabíječka aku do vrtačky

Neviem, či zrovna narex bude vo vnútri taký jednoduchý. Opravoval som nabíjačku k Makite a to čo som našiel vnútri, tak tam sa už dalo hovoriť o výpočtovom výkone tongue
V lacných nabíjačkách býva trafo, v držiaku na batériu žiaden kondík iba 10R odpor do série s článkami+KTC9014 s 1k a 10k odpormi+Ledka. Ja som to vyriešil v práci tak, že som pôvodné trafo zanechal, pred baterku LM317+6R8 ako zdroj prúdu, po 14h mi to vypnú spínačky a hotovo. Odvtedy som papierové články nemenil..

Re: Nabíječka aku do vrtačky

Jo přesně, nabíjet zdrojem proudu, jen je třeba si ohlídat čas.. Nebo pak udělat nějakou automatiku...v AR jsou

Web

Re: Nabíječka aku do vrtačky

Hoši o zdroji proudu jsem se zminoval v prvním příspěvku. Problém je, že bojuju s místem. Původně jsem tam chtěl dát zdroj proudu, relátko a komparátor, ale to se tam nevleze. Chtělo by to zapojení zdroje proudu lm317 podseknutou TL431.

Web

Re: Nabíječka aku do vrtačky

S místem??? LM317+6R8 moc nezaberie, neviem, na čo tam sekať niečo iné, chceš predsa jednoduché, to vylučuje veľký rozmer samo o sebe tongue

Re: Nabíječka aku do vrtačky

Ale problém je s tím časováním. Nemůžu spoléhat na externí časovač /uživatel/.

Web

(upravil stephunk 17. 12. 2009 23:57)

Re: Nabíječka aku do vrtačky

OK, tak LM3906..+SMD číčoviny okolo..
Ups, sorry, možno UC3906..

Re: Nabíječka aku do vrtačky

tady to je:
http://megaupload.cz/SyqoUk1OaGkAADw-Qn … 3-rar.html

Re: Nabíječka aku do vrtačky

Časování u levných rychlonabíječek ani nepotřebuješ . Záleží zda má nabíjená baterka 3 kontakty. U lepších výrobců máš  + a - , ještě  jeden vývod kde je zase + . Je to přes takový váleček co je připevněný na aku packu. Při rychlonabíjení se  baterky zahřívají a po dosažení určité teploty se u toho třetího kontaktu stratí napětí a nabíječka se vypne. Je to vidět na obrázku  co jsem dal Dingo , nabíječka od Narexu.

Re: Nabíječka aku do vrtačky

JoinerNet: Spíš než to napětí se přeruší "kontakt" takhle to přesně funguje v tom akupacku, po dosažení docela vysoké teploty, má ono čidlo nekonenčný odpor.

(upravil zuki 18. 12. 2009 18:42)

Re: Nabíječka aku do vrtačky

L200CV = 5pin IO (cca TO220)  - regulátor napětí s nastavitelným proudem do 2A. V GM 35Kč.

pozn: nemám s ním žádné konkrétní zkušenosti...

Re: Nabíječka aku do vrtačky

U L200CV se dost blbě nastavuje proud. Myslím tím, že při nastavení na třeba 300mA může chodit o +/- 50%.

Web

Re: Nabíječka aku do vrtačky

na to sa vyser. sprav to zo zarovkami.to mas najjednoduchsie a stabilne aj s casovacom...

Web

(upravil zuki 4. 1. 2010 13:54)

Re: Nabíječka aku do vrtačky

smazáno