Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

... podle předlohy si na jedné straně desky označíš a následně vyvrtáš dírky skrz desku, dírkami v desce protáhneš drátek - např. vývod odporu, na který napíchneš obě předlohy a drátek zahneš ...

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

A jó takhle. No ale to zahnutí drátku se mi osvítí do desky? Nebo spíš zahnout na straně, kterou nebudu osvěcovat. Nadruhou stranu se mi propichování předloh nelíbí. Notabene abych desku provrtal budu muset z ní strhnout tu chrannou fólii, pak hrozí zamaštění, osvícení a poškození fotocitlivé vrstvy. No... no budu muset vymyslet nějaký postup.
Kamarád, který dělal oboustranný plošáky, popisoval sice pracný ale dobrý postup. Pověděl mu jej známý, který dělal u grafiků na tiskárnách, jak sesazovat předlohy aby byly přesně. Asi se jej na to zeptám.

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Návod je sice na domácí lepty, ale princip je stejný. http://www.nigellawton009.com/Etching_f … sion_5.htm

Web

(upravil danda 4. 5. 2011 19:13)

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Drátek prostrčíš, sesadíš, přilepíš MIMO obrazec izolepou, drátek vyndáš.Jinak se to na drátku bude houpat a nebude to připláclý k desce=neostré spoje.
Domácí osvětlení v časech jednotek minut DPS nic neříká, svíti-li sluníčko, počkej na večer, to je jiná.
Při vrtání maximální opatrnost, vrtat na novinách, NEPOŠKRÁBAT! Mastnota od ČISTÝCH rukou nevadí.

Než začneš se sesazovánim, dej si proti světlu obě matrice, zda to vůbec sedí, aby ses vyhnul zklamání ze sice pečlivé práce ale matric na hovno..

Při vyvolávání používej pomalejší vývojku a pomáhej si jemným štětcem, desku průběžně obracej. Na dno misky si dej nějaké noviny, aby se o dno nepoškrábala. Mimo desku si ještě udělej úhlopříčně dvě dírky cca 2 mm, jimi protáhni LAKOVANÝ Cu drátek cca 1mm jako držáček pro manipulaci.
Stejný postup pro leptání. Jen je vhodné si dát ještě na dno něco jako distance  (používám drát 2,5mm2 s plast. izolací), aby deska neležela na dně, pak spodní strana se leptá mnohem déle a to té vrchní nedělá dobře..

Web

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

danda díkes, tak teď je mi to už jasné. Díky za stručný ale srozumitelný postup. Už teda chápu, jak to kluci s tím drátkem mysleli.

Jinak co se týče rozměrů té desky, určitě udělal o chlup větší než finální rozměr, že? Abych teda měl kam přilepit ty fólie a vyvrtat díry pro tu manipulaci.

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Používej vždy desku o cca 10 mm na každou stranu větší, než bude čistý rozměr hotové desky. Emulze od různých výrobců bývají u kraje nedefinovatelné, někdy tlustší, jindy tenčí. Totéž platí i pro desku, kterou bys třeba stříhal na pákových nůžkách- emulze je tvrdá a křehká a v okolí střihu popraská

Web

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Zase po nějaké době obnovuji toto téma.

Mám dotaz. Do jakých rozměrů je Kohout schopen vyrobit DPS? Potřeboval bych vyleptat desku rozměrů jako dvě A4 na ležato zasebou, spíš míň ale jedna A4 bude málo.

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

v čem je problém mu zavolat, napsat ?

Web

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

No dyť, už od pondělí jsem se chtěl zkontaktovat a zatím bez úspěchu. Tak jsem to zkusil ještě tu no.

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Kohoutovi měli min. týden dovolenou a příští týden mají zase... Napiš jim mail.

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

http://s4.postimg.cc/3xo3nm08p/5170_dsc00924.jpg http://s4.postimg.cc/d6q9xq94p/5170_dsc00923.jpg

Ako sa vam toto paci ?

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

ale jo páčí.
Jak to funguje? jak dlouho osvvětluješ ? Co tam máš UV ? Musíš to trošku rozvéds

Web

(upravil vodojem 20. 7. 2011 14:05)

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

no to zistim dnes lebo vcera som to len poskladal a padol na postel ako kamen big_smile len som tu dal foto a cakal na nejaku kritiku tongue
no a su tam 3 UV ziarivky 230V/15W este by som chcel okolo toho akvarka dat alobal myslim ze by to bolo lepsie

EDIT: no tak uz tam je aj ten alobal a najviac sa mi osvedcila dlzka svietenia 8 minut no a kvalitu neviem ako urcit prid sa pozret na ten kusok co mam doma a uvidis aj kvalitu big_smile

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

pouzivam UV SMD ledky a neviem si vynachvalit. Ziadne nebezpecne svetlo ako z ortutoviek. Jas sa da krasne regulovat pomocou prudu. Nikdy som nepouzil dvojitu foliu, nepresvetluje predlohu..... musim iba pochvylit. Ci uz foto pozitivnu alebo foto negativnu masku. Vsetko bolo OK. Ak by bol zaujem, dam sem fotky, ale nie som casto na fore, tak sa ozvite na maduda.radoslav@gmail.com

dosahujem aj cesticky iba s hrubkou 0,5mm uplne 100%. Tensie som zatial nepotreboval, ale myslim, ze by nebol problem ani s tym.

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

A co by ste řekli na tyto led http://www.dealextreme.com/p/5mm-uv-led … -pack-2398 mám doma starý skaner hp:-D tak bych to tam narouboval. ledky jsem myslel že bych dal tak po 2cm. Ale nejdřív bych vyzkoušel aby se na skle překryli (body led) nebo max jim zabrousit hlavičky a tim zvýšir vyzařovací uhel.

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Lidi, v tiskárnách - myslim tim ve fabrikách - se dřív svítily kovolisty stejně, jako se svítí DPS a předlohy se dělaly jak na průhledné fólie, tak na pauzáky. Problém byl stejný - laserovka a pauzák. Prašivina na pauzáku se prosvítila na kovolisty a byl prašivej i tisk. Řešilo se  tak, jak už tady napsal GeorgyBoy, vezme se asi tak 3 cm vysoká krabice s víčkem, víčko se bohatě potře ředidlem - já dávám C6000, předloha na pauzáku se tam dá tiskem k víku a to se přiklopí. Za minutu a půl se to vyndá a je hotovo. Výsledek je stoprocentní a téměř bezpracný. Dělám to tak do dnes, zkuste to a uvidíte že budete spokojení.