Téma: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Pokud někdo děláte plošáky fotocestou, tak čím je nasvěcujete? Jde o to, že už mě nebaví pořád čekat až vyleze sluníčko a pak čekat strašně dlouho než se to osvítí. Stačí použít obyč UV lampy(zářivky), horská slunce, popřípadě rtuťové výbojky s odstraněnou vrstvou luminoforu?

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Meotarem sme to dělali, a perfekt smile

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Já používám nějaké staré horské sluníčko, za pár minut je vše hotové. Myslím, že tady moc chybu udělat nemůžeš, použij cokoliv co vyzařuje dostatečně v UV oblasti.

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Výbojka RVLX125W s odkleplou baňkou cca 15cm nad deskou. Doba osvitu: většinou 10 sekund a někdy až 30 sekund, to pokud je deska velká a musí se pod lampou posouvat.

(upravil check 27. 6. 2007 22:03)

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Nejlepší máš tu rtuťovou výbojku, ve svěráku rozbiješ vrchní baňku (ta právě UV filtruje).
Udělej si na to nějakou plechovou bedýnku, hořák dej doprostřed kulovýho reflektoru (naběračka z ikei). Pokud si fajnšmekr tak seženeš 1 fresnelku (čtecí lupa nebo z meotaru - pozor tam sou dvě slepeny) umístíš jí těsně nad dps a hořák hezky do ohniska (to si vygoogli). Ještě by se to dalo vylepšit kondenzorem, ale to ti nevysvětlim.
Rtuťová vyzařuje UVčka velké množství, takže to chce dobře utěsnit; nezapomenout, že to něco hřeje a že to ušpiněním praskne (mejt lihem). Když před ní dáš obyčejný sklo, tak se prt stane. Metalhalogenidová by taky šla.
Budeš potřebovat předřadník, zapalovač pro konkrétní typ a správně bys tam měl mít i kompenzační kondenzátor. 50 nebo 75W musí bohatě stačit, seženeš to  v každym obchodu s potřebama pro akvaristiku, některých elektro obchodech nebo případně jistota je janca.cz nebo osvetleniplzen.cz. Nekupuj zapalovače Wossloh Schwabe, bručej kurvy.
Sodík, halogen nebo obyč vlákno jsou nevhodné. Xenon vůbec neuvažuju.

Web

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Super! Jsem hned předpokládal že nejlepší bude rtuťová výbojka. Díky

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Jen bych dodal.... s tou rtuťovkou bez baně nesviť zbytečně dlouho, při jejím chodu totiž vzniká ozon a ten není zrovna zdraví prospěšný. Větrat! Větrat!

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

A já bych dodal nešahat vůbec nikdy na výbojky, protože se na nich smaží mastnota z lidskéh těla a pak praskaj. Sice to tu check psal ale já to teď myslím obecně.

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

na ortutovu nepotrebujes zapalovac,staci tlmivka,velmi dobra je skrinka z PC na osvetlovanie,potom hodim fotky mojho osvetlovaca....

Web

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Nevím.. já i když je středně slunečnej den a slunko mi zdrhne za mrak tak počkám 5 minut a mám osvícený.. Když se mi nezdá slunko nebo chčije a potřebuju něco udělat mám doma výbojku, tam to kopnu na 4 minuty po rozžhavení a desky jak víno..

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Jo, RVL125 a RVLX125 jsou k nezaplacení. Já sice mám RVL250, ale pokud neděláte extra velké plachty, stačí ta stopětadváca. Ani jedna ze rtuťovek nepotřebuje zapalovač a dokonce jej nepotřebují ani ty slabší sodíkovky řady SHC, tuším, že SHC70W a SHC80W jej také neměly, jen tlumivku. Tyristorové/elektronické/ zapalovače patří až k RVLX400 a od SHC110W výše. Kdyby bylo zle a v Technických službách ve Vašem městě Vám chlapi od VO nechtěli věnovat starší špulku, tak se dá improvizovat i třemi 36-40W tlumivkami k zářivkám paralelně, případně primárem síťového trafa o výkonu okolo 300VA, zapojeným jako tlumivka /v sérii s výbojkou/.
Mimochodem-kdo z Vás má přebytečné horské sluníčko MIKROLUX? Potřeboval bych do něj ty dvě keramické infra-tyče.

Web

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Zítra zaběhnu na Technické služby a malinko je oberu.

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

No spíše než tam rvát tu RVL250tku tak bych radši rozložil do plochy víc 125tek

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

250ku dáš výš a osvítíš větší plochu stejnou intenzitou, jako kdybys tam měl dvě 125ky. To se komplikuje o dvě tlumivky, dva sokly a vzájemné překrytí. Jak známo, UV není vidět, takže se při použití dvou výbojek můžeš jen domnívat, jak to vlastně máš rozloženo....

Web

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

http://www.mcu.cz/modules/news/article. … toryid=313 Myslím že tady je vše slušně vysvětleno.

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

To je taky možné... pár 250tek bych doma taky vyhrabal... a je fakt, že moje současná lampa umožňující nasvítit plochu 16*24cm přestává stačit tak asi začnu pokusovat. Moc se mi líbila osvitka udělaná z nějakých spešl zářivkových trubic... okamžitý start a perfektní rovnoměrnost.

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Dobrý večer,
použiji toto staré téma, byť mám jiný problém.

Mám sice lampu na osvit fotocuprextitů s 125W výbojkou ale používám dvě předlohy, které na sebe nalepím a pak osvítím. Problém je že u větších desek je problém ty dvě předlohy na sebe přesně nalepit. Takže se to podsvítí a nevyleptá se pěkně ostrý obrazec. Cesty jsou rozstřepené nebo se vůbec nevyleptají. Musím to pak nožíkem pracně doškrabovat a znovu leptat v chloridu.

Rozhodl jsem se proto, větší (120X120mm a víc) desky udělat u p. Kohouta. Chci se tedy zeptat, když si necháváte dělat desky, zádáváte i nějakou povrchovou úpravu (nepájivou masku, hal apod.)?

Uvažuji nad tím, že bych si nechal desky jen vyleptat. Odvrtání a zbytek bych si udělal sám. Vím, že je to spíš, jak se rozhodnu ale když už to tam budu zadávat, tak co se už vyplatí?

Poslední dotaz, máte s touto firmou dobré zkušenosti? Jsou ty desky od nich použitelné? Myslím bez vlasových trhlin, neotřepených cest a tak.

Děkuji za odpověď.

(upravil Joski 5. 1. 2011 23:12)

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

U pana Kohouta jsem si nechal dělat již mnoho desek, chodím si pro ně osobně a vždy byly bez nejmenšího problému. Vrtání si taky dělám sám, myslím, že to zvládnu přesněji - pan Kohout to taky dělá ručně na stojanovce. Jinak domluva s ním, či jeho paní (pracují společně), je vynikající. Povrchovou úpravu ovšem nedělá žádnou, jen pájivý lak. Mně to nevadí, ale pokud chceš načinčanou desku, tak to asi budeš muset zkusit někde jinde.

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

Nepoužívej dvě předlohy, ale průhlednou fólii, ne na pauzák a tiskni na laserovce. Sám to tak dělám párkrát do roka a nikdy nebyl problém s podsvícením. Předlohu vždy přitisknu k plošáku pomocí skleněné tabulky. Jdou tak udělat i větší plošáky než 120x120

(upravil vodojem 6. 1. 2011 12:04)

Re: výroba DPS fotocestou -> čím osvítit?

keby som pouzil sestrinu UV lampu na gelove nechty ? big_smile

tato http://aukro.sk/item1397093159-simply-l … ml#gallery z bokov to nejak olepim aby tam nesvietilo a bude to dobre ? a ako dlho asi mam svietit ak ano ? big_smile