Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Ostatní technika » Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 26]

Téma: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

Zdravím. O víkendu se stala taková zajímavá věc. Počítač běžel několik hodin v kuse a najednou se vypnul. Postupným zkoušeným úplně všech komponent jsem přišel na to, že je problém (překvapivě) ve zdroji. Testoval jsem tento zdroj na 2 různých konfiguracích (P2-400MHz a Athlon XP 1700+)
Postupným testováním pod různou zátěží jsem přišel na toto:
1)Bez jakékoliv zátěže naběhne téměř vždy
2)Při zátěži se ani moc nezahřívá
Při pokus o zapnutí se také občas zablokuje (ventilátor ve zdroji se dvakrát otočí a konec) a již nejde znovu (bez odpojení a znovupřipojení napájení) zapnout. Jak už jsem napsal, tak žádná součástka se nijak extrémně nezahřívá. Myslel jsem, že se jedná o zkrat a to ať už ve zdroji či v nějaké jiné komponentě, ale bohužel jsem (zatím) na nic takového nepřišel. Co se výstupního napětí týče tak zdroj dodává napětí v rámci tolerance a to až na 12V větev, tam jsem po zapnutí naměřil  11,5 V, ale to by také mělo být v rámci tolerance. Zatím jsem spravil 2 PC zdroje ale tam se daly vadné součástky jednoduše diagnostikovat a vyměnit. Opravdu si s ním nevím rady, nemá někdo prosím nějaký tip, který by mi mohl pomoct při opravě?

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

LOL, zase si se předved jako odborník na PC. big_smile
Pro příště - stačí propojit zelenej a černej kablík.

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

To můžou způsobovat klidně povysychané kondíky... typuju je tak na 90%. Zjistíš je něcím co umí měřit kapacity příslušné velikosti... nečekané, že? lol

(upravil little 26. 6. 2007 21:29)

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

2Iridescent: Tak teď si ze sebe udělal totálního idiota, debile. Opravdu si myslíš, že jsem tohle nezkoušel? Zkoušel jsem na něm i autorádio, tudíž bylo propojení země s 5V-zeleným naprostou nutností. cool

2Sejny: Díky za tip, no vidíš, to mě ani nenapadlo, že by za cca. 5 let mohli kondíky vyschnout. smile

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

tak sory no, ale jak si zdůrazňoval žes to testoval na dvou PC, tak z toho to vypadalo že nevíš.

(upravil little 26. 6. 2007 21:35)

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

No dobře, stane se, ale pro příště: Nejsem žádná lama! Co se VYT týče, jsem na tom minimálně natolik dobře jako ty, dokonce možná i lépe. smile

2Sejny: Když o tom ale tak přemýšlím tak kondíky TEAPO a CapXon přece nepatří mezi šmejdy, nebo snad ano?

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

Tak to dopadá když kupujete nevkalitní zboží smile

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

Fortron by nemněl zrovna patřit mezi shit zdroje...já mám doma 500W ve svým kompu a bratr 400W a držej zatím pěkně...před tím jsem mněl nějaký Eurocase a tam mně po asi 3-4 měsících buchnul nějakej kondík a bylo vymalováno smile

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

Co je v tom Fortronu za kondy? Taky uvažuju o zdroji této značky,ale rád bych to viděl taky zevnitř.Pokut tam jsou Xunda,Hitano atd tak je to stejnej šmejd jako ostatní smile

Web

(upravil little 27. 6. 2007 9:48)

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

Hitano ani Xunda tam není. Co jsem se tak zběžně díval tak jsou tam v drtivé většině použity kondy značky Teapo. Jako filtráky jsou tam použity 2xHECy 680mF a sem tam je tam i nějaký Jamicon. Docela mě zarazil nějaký zajímavý úkaz který je přítomný uvnitř toho zdroje, jedná se o nějaké trafíčko přimontované ke kastli toho zdroje. Že by nějaký odrušovací filtr?

EDIT: Takhle přesně ten zdroj vypadá zevnitř: http://www.xbitlabs.com/images/other/fsp-psu/p2s.jpg

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

Ondra Ch= http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=47578
Tady si to pročti a možná budeš moudřejší wink

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

little - neopravíš to, pokud je to FSP300-60BT a modely odvozené, tak jenom výměna kundíků rozhodně nepomůže, podívej se na tišťák do míst, kde je konektor napájení 220V, na desce by měl být vysoký tlustý odpor na tišťáku označení R34 - zkus, jesti se z něj loupe barva, pokud ano, hoď to rovnou do elektroodpadu a kup nový, pokud ne stejně to zahoď smile S Fortrony pracuji cca 7let, jsou to dobré zdroje, které nemají poddimenzované součástky a chlazení, pokud to odejde nevezme to s sebou desku nebo hdd, poruchovost se dlouhodobě pohybuje mezi 5-7%, jejich cena je trochu vyšší, ale pořád únosná. Pro šťouraly jsou v tom kondíky TEAPO, Fuhjyyu, ty poslední jmenované jsou šmejdy a i když jsou na 105°C, tak rychle vysychají a pokud si myslíte, že seženete dneska zdroje se značkovými kvalitními kondy typu Nippon, tak se opravdu pletete, výpočetka je jedna obrovská spotřebka konstruovaná na to, aby přežila dobu zákonné záruky. Konkrétně zdroje se opravovat moc nevyplatí.

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

Tak nejlépe to vystihnul Jarous co se týká všech vlastností. Nicméně pokud se kondy vymění včas tak ten zdroj šlape jako hodinky i když má úplně debilně navržený tišťák. Zrovna tenhle typ. Fuhyyu jsou naprosté humus kondy které rády vytékají a tím elektrolytem rády rozežírají co je okolo. Pravidelně je nahrazuju Nipponama LXZ a pohoda.

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

Třeba v sortách S12, M12 od Seasonicu jsou Nippony... viděl jsem je i v jednom výkonném OCZ(snad 720W)

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

Fakt? To zní zajímavě smile Už jsem myslel že kromě serverových zdrojů se to nedělá.

Nedávno jsem z jednoho starého poctivého zdroje na 486 vytáhl 4x Nichicon 1200uF/250V to je mazec! Dneska je tam od 180 do 470uF nomame...

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

Ano jsou, ale taky ten zdroj stojí tři a půl klacku sad Ve střední třídě kolem sedmi stovek se to nevyskytuje.

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

Jednoho krásného dne se z mého zdroje ozvalo "puf", počítač zatuhnul a zjistil jsem, že ve zdroji (Eurocase) odešel filtrační elyt. Značka toho elytu ani nešla přečíst, čína jak vyšitá. Samozřejmě nahoře neměl naříznutí, takže vylítla guma a "vychcal" se pod sebe..
Po vyčištění desky a osazení Jamiconem 4700uF/25V na 105°C šlape jak hodinky. Ty kondy jsou u zdrojů suverénně nejčastější závada...

Web

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

Já mám seasonic S12 430W a ten má všude KY od nipponu

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

Teapo je taky pěknej hnus, skoro totéž jako Fuhiyu.

Web

Re: Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

>dj-bobr

Tys do spínaného zdroje nacpal obyčejný (ne-lowESR) kondík??? Možná tě podezřívám zbytečně já jen že nevím kdo v ČR distribuuje lowESR kondy od Jamiconu tak předpokládám žes tam narval normální.

Příspěvky [1 až 20 z 26]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Ostatní technika » Pokažený zdroj od PC (Fortron 300W)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£