Téma: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

Zdravim...  zacal som rozmyslat o svojom vlastnom projekte,
Rozhodol som sa pre zostavu 2.0 v ktorej by mal pôsobiť ARN-230 4/8ohmovy ako basovy a stedobasovy reproduktor...
naplanoval som to zatial s 2-mi ARN-230kami pre jeden kanal
teda
OBRAZOK
.. inak nesmejte sa... je to v skicari
frekvencna charakteristika mi vysla s vyssim SPL... v zapojeni paralern=+-98.. (teda pouzili by sa 2x 8ohmove)
alebo je to chyba simulacie a je jedno ci to zapojim seriovo=+-93 alebo paralerne...
SERIOVO a PARALERNE
datasheet 230
chcel by som vyuzit co najviac vysoku citlivost a teda neznizovat ju velmi na vyhybke... ale neviem sa rozhodnut aky vysokotonac tam dat.. chcem ho delit v obratenej faze tak na 2200hz bud 12 alebo 18 db/oct
no a ARncko delit 12db/oct na tej istej frekvencii (su to len pociatocne hodnoty... ktore sa budu teda menit pri merani...)
... zatial som naladeny na vysku DT-300... i ked ma dost slaby vykon... RMS: 50W... no ale pri takej SPL.. by to malo stacit...
podla jej grafu sa pohybuje niekde na 95db... co by aj mohlo stacit...
ale zas na to paralerne zapojenie to je malo... a paci sa mi ta citlivost dost teda... i ked ani len neviem ci je realna..
nemeral tu uz niekto to ARN-230?... ako je na tom v skutocnosti....
teda ak je ta citlivost dost vysoka tak by v podstate bola DT-300ka dobrou volbou pre toto... ale niesom si isty.. mojou simulaciou...
ďakujem

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

špatně špatně špatně. citlivost ti stoupně v obou zapojeních zhruba stejně, vyhybku nemůžeš takhle předem řešit, ta se řeší až jsou repráky v bedně a ta je změřená a pak podle toho jak to v smulaci vychází nejlíp se to udělá. sloup by mohl být užší kvůli zkosení těch 230.
máš je doma? jestli ne tak na tento projekt zapomeň....

Web

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

no... doma to cele este nemam... ale mam uz dosky a objednane tie arncka 4kusy.. ( i ked maju prist az niekedy po novembri .. koli dostupnosti... zacnu ich vyrabat koncom mesiaca)
zle je konkretne co?... viem som zaciatocnik... ale, nechcem overeny projekt...

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

No neviem ci tak skoro sa tych ARN 230 dockas

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

0000 mám taky nějakej ten pátek objednaný.
Celkem obdivuji tvoji jistotu že to začneš dělat koncem měsíce smile
Já to teda s novými TVM nevidím růžově

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

no ... pockajte... big_smile
citujem nechce sa mi tu vkladat sakovake printscreeny
"Dobrý deň, teraz mi oznámili od dodávateľa, že možno s výrobou zaænú koncom mesiaca.
Ďakujem za pochopenie.
S pozdravom
Tokošová Eva
BS ACOUSTIC s.r.o"

a druha

"Týka sa to celej výroby ARN 230-0000/08 aj 04 a tiež ARN180-0000/8-4Ohm
S pozdravom
Tokošová Eva
BS ACOUSTIC s.r.o"

tak uvidime no big_smile
inak ma niekto nazor na tu zostavu? 2x230+DT-300 ? ...
rad si necham poradit aj lepsie menice  alebo tak nejak... no mne sa to celkom pozdava... este som solidne 2pasmo.. teda solidne .... nestaval.. takze preto by som to rad tatkto..
rozpočet je 120€ ... teda nejakych 3 615sk.. to je nejako 3200kc? alebo tak?..h

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

DT300 v originálním stavu rozhodně není vhodná na nízké dělení. Opravit ten reproduktor svépomocí jde, ale musí se vědět, co člověk dělá a mít k tomu měřící vybavení.
Dvoupásmo s 230kou je utopie, ono i se 180kou. To je daleko větší problém odladit, než třípásmo.
První věc co se musí udělat je ty ARNka pořádně odměřit, zjistit jakou mají skutečnou citlivost, a podle toho se zařídit. Měření provedené u TVM je, slušně řečeno, nedůvěryhodné.
Šlo by udělat celkem pěkné třípásmo s DT80, SP60, a TVM, ale v závislosti na tom, jak moc jsou ty TVMka citlivé a kolik by se jich použilo, by se na střeďák musel připlácnout magnet/magnety, aby se jim zvedla kapánek citlivost. To je otázka necelé jedné, případně dvou stokorun na pár měničů.

Web

(upravil vacropoli 6. 11. 2009 14:48)

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

no jo to jo ani ma nenapadlo ze by sa tatko lacno dalo kupit 3pasmo.. teda reproduktory...
o tej vyske som este nikdy nepocul... dakujem pekne toto ma celkom nasmerovalo....
vyzera to celkom pekne (inak nemusi to byt zrovna high-end.... aj tak si z hladiska mojej nesmiernej lasky k 1PF 067 08 chcem zaobstarat tie...)
s .. no este bude kurna vela casu na premyslanie... hmm... nema niekto uz namerane tie ARN?...
ja to vidim na citlivost kolo 94-95 dB... teda dufam...
najprv myslim ze by som mal kupit iba tie ARN.... a potom kupit ostatne repro... podla citlivosti... co ty na to?
ake delicky odhadujete... zrhuba?... ja myslim ze by bolo vhodne delit niekde 1khz a 4-5khz nech to ide co najviac zatazit.... alebo ... dost by ma zaujimala tvoja/vasa predstava...
____
EDIT: moze sa zmenit aj to ARNcko... v podstate... tu objednavku mozem velmi lahko zrusit.. a je dost casu..
no chcel by som sa drzat co najnizsieho kmitoctu... a co najvecsej citlivosti

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

nasiel som este dalsie vysky od monacoru co by mozno mohli aj sediet..
DT-25N a DT-28N
heh.. to ja len tak strielam.. a mozno trafim big_smile co ta 25n tu som uz aj niekde v projekte myslim v 2p videl

(upravil check 6. 11. 2009 16:23)

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

Ne, DT-25N a DT-28N stojí za prt. Na dvoupásmo s levnejma/osekanejma měničema zapomeň. Citlivost jednoho TVM ARN230/8 bude někde kolem 88,5; tzn. +6dB pri dvou kusech paralelne. Nějaký 4dB se vezmou na kompenzaci bafflestepu, tzn střeďák se zase o tolik posilovat nemusí. Spodní děličku někde kolem 600Hz, horní kousek nad 3kHz. Odhad, musí se to změřit, jinak to nemá cenu.

Web

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

ano ano to je jasne... a co meriaci mikrak?... toto este nemam big_smile... alebo si musim najst niekoho komu dorucim bedne?... to by bolo pre mna trocha narocne...
prip. nejaka lacna nahrada ak sa vobec da o nejakej uvazovat..

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

paralerne to bude lepsie?... zalezi potom ake repro kupim ci 8/4ohmove... teda na praler by som kupil to 8 ohmove... a co kombinacia 4/8/8 OHm... neprekaza? nebolo by lepsie mat rovnake impedancie reproduktorov... koli pridaniu hlastiosti?... alebo staci mat tie 8 ohmove na nejakej presne stanovej ... teda vyssej SPL?

(upravil check 6. 11. 2009 16:42)

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

Paralelně je lepší. Tzn ARNka kup 8Ohmove, střeďák asi spíš čtyřohmový (ale tady je to celkem jedno), vejšku kup jakou jsem říkal, tam je to s impedancí úplně jedno.
Bedny musí někdo minimálně správně změřit a hodit sem výsledky. Tzn. bedny buď někomu, kdo to skutečně umí, doručíš (na Slovensku pár takových lidí je), nebo si je odměříš sám. Měřící mikrofony prodávám za 400Kč (asi 15E) včetně pošty na Slovensko, jestli máš zájem, tak mi pošli na mail adresu.

Web

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

inak teraz ma tak napadlo .. jeden znamy ma ARN-230 v uzavretej ozvucnici.... 25L...
mozem najskor zmerat Ts-ká na nom... pomoze to nejako? potom by uz len stacilo dať 2x Qtc.. ci ako sa ten parameter vola... alebo je to blbosť? teda aspon odhadnem približnu citlivosť ... heh? mam si pozicat, alebo je to len zbytocne...?
inak mam le integrovanu zvukovku.. ma aj vystup na sluchadla no ak pirpojim ozajsne sluchadla tak celkom presne kreslí, celkom pekne znamena ze asi tak ze sa to v podstate needa ani pocuvat... ja som to zrovna az tak nepochopil ale ked skalibrujem tu zvukovku aby nesla do cervenej zony.. teda do limitu ... tak mi nekresli? alebo mam radsej pouzit zosik... inak aky zosik staci lm386?.... teda 1W

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

Je potřeba změřit frekvenční charakteristiku mikrofonem nejlépe v nekonečné desce. TS parametrům od výrobce se jinak ještě docela věřit dá.
Integrovaná zvukovka by nevadila, ale měřit se musí na zesilovači který není na kraji limitace. Tzn na 1W zesilovač ne. Vždyť TDA2030 stojí 11Kč a těch pár součástek kolem něj taky moc nestojí.
Objem pro dvě ARN230/8 80l bassreflex ladit na 35Hz.

Web

(upravil vacropoli 7. 11. 2009 14:20)

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

80l by nemal byt problem teda dufam... zobral som 4m2 18mm ... na moj prvy navrch by sa spotrebovalo 2,1m2 takze 80 by nemal byt problem...
idem pozret ako zhruba vyzera ta 80L 35hz....
inac tie TSka od TVM su na hovno....
a bez mikraku to nepojde?... teda 1w preto ze staci ozaj mali signal ale ved neni problem.. zohnat aj silnejsi zosik...
ja som teda myslel merat tak ako je v ARTE teda (Limp) v manuali teda cez 100ohm odpor... ... alebo si zaobstarat ten mikrak... ten ale az ked mi pride repro.... teda... niekedy dakedy... nemam ani velmi vhodne podmienky na meranie mikrofonom...
___
EDIT: Fuuu to je pekne nizko big_smile ... take nieco by som ani necakal... sa to taha na 30hz... to by bolo pekne pocut... take nieco...

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

TS parametry změříš bez mikrofonu, ale sluchátkový výstup bych teda netahal, zvlášť když říkáš, že kreslí. Použil bych zesilovač. Říkal jsem ale, že TSka od výrobce jsou změřená celkem dobře.
Frekvenční charakteristiku, skutečnou citlivost ve středním pásmu, zkreslení, směrový charakteristiky ... to vše zjistíš ARN230 takhle ve dvojci je zbytečný ladit nad 35Hz, ten střeďák by takovou hlasitost stejně neutáhnul.

Web

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

na tie ts-ka od TVM sa kazdy stazuje ze su zmerane veelmi zle... ale tak neviem no... nikomu nezaskodi to zmeranie este raz... aspon uvidim ci to je v datasheete dobre.... a ked pridu tie arncka mne ako dlho by som ich mal nechat hrať než sa rozohraju? vlastne aku frekvenciu a kolko wattov pouzit ci free air alebo v bedni a tak
takisto stredy vysky... ak je to potrebne teda
inak "nekonecna doska" je nekonecny objem ale aku plochu okrem reproduktora by mala zaberat... teda povedzme staci tak 10cm okolo reproduktora vsak?
INAK_______
ďakujem ti za rady velmi si mi pomohol dufam ze este trocha pomozes... ked mi dojdu big_smile hehe
no ked to bude vsetko hotove mas u mna.... big_smile uvidime co, rad by som ti nejako pomohol spetne..
diki moc... ozvem sa ak bude nieco nove....

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

Keď chceš, dones tie basáky, zmeriam. Teda keď ich budeš mať...

Web

Re: projekt 2xARN-230 ... aka vyska?

noo ako tak pozeram ... ale ako by sme to teda zmerali lebo Trencin city nieje zrovna autobusom...
no a aftom sa drbať tiež niesom schopny... na to by som nikoho neprehovoril.. odtialto z kosic...
jedine ze by som to poslal... ale tak to uz rovno vsetky repra nie?
inak aky program mi odporucite na simulaciu celeho trojpasma? teda za predpokladu ze vieme tská.. alebo to bez merania nejde?