(upravil orhore 23. 1. 2023 8:50)

Re: Actidamp

j_paseka napsal:

Jako 500? Ten člověk snad upad z jahody na znak.

Pak je tu možnost 10x levnější čínská napodobenina: https://www.hadex.cz/c523-2sk170-n-fet- … 92-2sk163/
To asi stejně nemá cenu.
reeb má originály na svém webu, tak mu napiš: https://reebaudio.webnode.sk/products/p … ry-2sk170/

Re: Actidamp

Tie tranzistory sa na vstupe pouzivaju z dovodu sumu alebo zvukoveho charakteru fetov? Skusal tam niekto pouzit tie take IC v ktorom je 100 paralelnych tranzistorov pre nizky sum? (Teraz neviem konkretny nazov ic) pouziva sa to tusim na vstup MC preampov

Re: Actidamp

Jde o sum, jfet je pro MM nejlepsi. 2SK170 uz nemam. A trh je zaplaven padelky.

Web

Re: Actidamp

Jen doplním jde o to jaká je vst impedance ,na MM jsou na tom nejlépe Jfety a na MC naopak Bipoláry. Vše lze vyčíst pohodlně v dobrém datashetu jde o proudový vs napěťový šum.

Možné náhrady:
2SK117 (mírně horší než 2sk170)
2SK363 (lepší než 2sk170)
2SK369 (lepší než 2sk170)
lze najít i různé spínací typy s větším chipem a vysokou strmostí vybrané na šum smile Stěžejní parametr je zde 1/f šum.a řadit lze paralelně i Jfety jen je velký problém je vybrat na shodnější parametry.

Není co dodávat...

(upravil Wili 23. 1. 2023 13:37)

Re: Actidamp

Pripadne este mi napadlo nieco ako LM194 a pod... viem ma vyssi sum ale je to stale dost nizko. Skusal tam niekto nieco take osadit? sice to je asi tak isto obsolete ako tie fety big_smile

dawsoo vidis ten prudovy/napatovy sum medzi mm/mc som si neuvedomil

Re: Actidamp

2SK170BL mám dost, koupeny před 10-15lety.. V případě zájmu jich pár pustit můžu..
https://img37.rajce.idnes.cz/d3701/18/18192/18192642_55521bab4bd24653b08c841baeb70027/images/2sk170.jpg?ver=0

(upravil dawsoo 23. 1. 2023 15:16)

Re: Actidamp

Já myslim Wili že by to určitě šlo. Kdysi když jsem míval ještě gramec cca do roku 2003-4 a hrál jsem si s tím a ten čistě operákovej actidamp MKII nebo jak se jmenoval,zkoušel jsem tam kdejakej oprerák a jelikož jsem měl jsem MM Shurku V15III,tak mi na ucho nejlíp vyšel OPA637BP,ale byl to overkill jak prase nakonec tam zůstaly myslim nějaký AD745 nebo LT1028 než jsem to prodával... upřímně divím se, že tohle třeba nikdy nikdo moc neřešil a nemyslím si že šum je tak velkej problém, když drážka šumí mnohonásobně více na šum jsem subjektivně na ucho nepoznal rozdíly mezi low noise speciálama a běžnou třídou. Pak jsem ještě upravoval MKIII pro jednoho kamaráda a nahrazoval JFETy na vstup právě bipolárama s malou rbb neb měl nějakou nízkovýstupovou MC přenosku,co jsem mu tam dal už si nepamatuju jen že BC apod to určitě nebyly a tam to slyšet bylo.


Xhibit napsal:

Měl jsem v šuplíku rozestavěné moduly MKIII. Po snad 10ti letech jsem je dokončil. Vstup párované 2SK170, ostatní osazení víceméně dle popisu v AR, BC177(9), KC507(9), kap. násobič KFY, operáky NE5534AP, 5534P (EZK) a na závěr MAB356 nebo MAC156.
Gramec nemám, tak že zkoušen jen škopek, 1khz vypadá ok. Ale nejdou mě dle popisu srovnat ofsety.
R40 víceméně nereaguje, ofset na výstupu OZ1 je stále kolem 2mV (výstup OZ4 se taky nemění). Když trimrem točím má snahu se změnit, ale vždy se vrátí na tuto hodnotu. R39 funguje ok, výstup OZ2 dostanu pod 0,1mV.
Chovají se mě tak oba moduly. Chybu jsem nenašel. O chybějícím spoji na některých DPS vím, kdysi se řešilo. Desku mám od kohouta a je v tomto směru ok.   
Zkoušel jsem MAB i MAC, oba se chovali stejně. Potom bez trimru MAE411 (LF411 mám jen pájené) , v tomto osazení mají oba výstupy OZ1 a OZ2 cca. 1mV. Zkoušeno na stole na lab. zdroji. Dělám něco špatně, řešit, neřešit?

Špatně neděláš nic,jen ti to tak nastaví DC serva offsetem vst nesymetrie vlastních použitých operáků, 1mV je naprosto ok. Pokud bys chtěl echt chování, musel bys použít buď vybírané nebo poněkud extrémní speciální kousky s velmi nízkou vst. nesymetrií jako je např OPA602 nebo 627 ap. nebo předělat hodnoty okolo serva na bipoláry což je u týhle konstrukce samozřejmě nesmysl.

Není co dodávat...

(upravil 23. 1. 2023 19:06)

Re: Actidamp

j_paseka, Tu verzi Actidamp Mk3 v2 jsem samozřejmě viděl a je pěkná. Na Aukru stojí deska 800 Kč. Svůj tišťák si kreslím, protože mě to baví smile A hlavně si tam dám ty změny, co už jsem popsal. Našel jsem na jednom fóru schéma úpravené verze v2. Tak je moje verze desky už s těma úpravama.

dawsoo, to jsem rád, že 2sk117 je použitelný. A co ty 4393 a 4392? V originále byly. Jasně, že z důvodu, že v té době nic jiného než KS4393 nebylo. Ale je to opravdu takový propadák? Někde jsem četl, že jsou dobré. Teď mi jde o to, jestli navrhnout tišťák s univerzální paticí pro oba typy. Vývod G uprostřed u 2Sk117 a na kraji u 4393. A s tím souvisí i moje další otázka. Jsou vývody D a S zaměnitelné?

Re: Actidamp

určitě ne. to je jako přehodit C a E u bipoláru smile

Re: Actidamp

kaed, naopak, JFET je symetrická součástka smile

Re: Actidamp

No to sem rád, já se lek, že jsem FETy nějak blbě pochopil.

(upravil antonio 3. 9. 2023 21:53)

Re: Actidamp

Po delší době jsem si udělal čas si trochu pročíst tyhle úžasné stránky. Že už mezi námi není Pavel Dudek mě opravdu mrzí. Tak trochu mi ovlivnil život co se elektroniky a audia týká. Ty články v Amaru o zesilovačích DPA jsem úplně hltal. A když jsem pak slyšel DPA380, tak mi bylo jasné, že nějaký zesák musím postavit. Sehnal jsem tišťáky na DPA220, namotal trafa, vyrobil bednu a byla to nádhera. Pak jsem nějakou dobu vyvíjel předzesilovač s loudness od Moskaly na dálkové ovládání. X let jsem byl spokojený, až před pár lety jsem objevil tyhle stránky. A byl jsem v šoku. Že šla sehnat stavebnice DPA222. Že existuje DPA223. Zjistil jsem, že jsem toho hodně zaspal. Okamžitě jsem zrepasoval zesilovač, předzesilovač jsem předělal ala DPA550 a vrhnul jsem se na stavbu DPA380. Už rok hraje v provizorní bedně. Až bude hotový, dám do příslušného vlákna. A někdy loni na podzim jsem dostal od kamaráda gramofon Tesla. Tak jsem chtěl trochu upravit originál tišťáky Actidampu Mk3 na rozměry dnešních součástek. Ale ono to šlo tak dobře, že jsem oba kanály natlačil na jednu desku. Odpory jsou sice RM7,5 ale v poslední době jsem měl v ruce několik profi desek s odporama s takovou roztečí. Padla tady otázka, proč jsem si nekoupil hotové desky. Práce v programu Eagle mě strašně baví. A taky jsem chtěl mít oddělenou signálovou a napájecí zem. Předzesilovač mám zatím jenom změřený na osciloskopu. Všechno vypadá dobře, jenom DC offset nějak plave. Až tam osadím jiné OZ, tak si s tím pohraju. Vyrobil jsem taky desku se stabilizátory, kapacitními násobiči a audiobuffrem.

https://i.postimg.cc/CdF5GRRY/1.jpg https://i.postimg.cc/XBJnTy5C/2.jpg


No a teď jsem to všechno hodil na jednu desku.
https://i.postimg.cc/vgmRBwmR/Actidamp-Mk3-v3-audiobuffer-kapacitn-n-sobi-osazov-k.jpg

Ještě mám v plánu přidat přepínání MM/MC a volbu vstupní kapacity. Co mě děsí, že během té doby, co si s tím hraju, zemřeli oba autoři. Závidím všem, co jsou na těchhle stránkách aktivně skoro denně a jsou neustále v obraze. A teď bych se rád zeptal na audiobuffer. Které tranzistory a na jaký parametr se párují, aby byl nulový DC offset. Zdraví Jirka

(upravil divnypocit 8. 9. 2023 19:38)

Re: Actidamp

Ahoj, mam tu actidamp mk2 a trafo co k tomu mam tak dost topi, sice vratna pojistka nezareagovala ale po case se mi zacal kroutit i kryt od trafa :-/ mam tam toto: Transformátor: zalévaný; 4,5VA; 230VAC; 15V; 15V; 150mA; 150mA. Je to v krabicce z gmka z21 takova ta se sitovou vidlici. Myslite, ze je to spis malou krabickou na trafo se zdrojem a nebo to potrebuje silenjsi trafo? Nekde jsem na netu cetl ze na ten predzesilovac staci 100-200mA.

Re: Actidamp

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=24776

Pokud je odběr v pořádku a preamp funguje, tak je prostě špatný to trafo...možná máš doma v síti 240 nebo až k 250V a to trafo se prostě peče.

(upravil reeb 8. 9. 2023 21:22)

Re: Actidamp

Výrobce trafa? kvalitni trafo 4,5VA; 230VAC; 15V; 15V je pro mk2 ok (záleží ale na osazení OZ, ty určují odběr). Hřeje ale nepálí. Krabičku nejlip z nehorlaveho materialu a  kdyžtak udelat dírky pokud nemá drážky..

Web

(upravil jardag69 9. 9. 2023 0:54)

Re: Actidamp

divnypocit...delalo to vzdycky? Je to závada? Dá se trafo odpojit od Actidampu a nechat treba hodinu bezet bez zateze? Pokud se bude hrat i tak, tak je to nic moc trafo. Pokud bys umel zmerit primarni proud naprazdno a bude to vic nez cca 5mA, tak nic moc. Ta plastova krabicka tomu dava korunu. Chlazeni zadne.
Pokud je odber Actidampu 100mA, tak trafo jede na hranici možností.

(upravil divnypocit 11. 9. 2023 17:25)

Re: Actidamp

Trafo je HAHN, plastova krabicka ma otvory z vyroby ale jak to lezi na drevene podlaze tak se mi to moc nelibi smile Nechci to nechavat moc bez dozoru v zasuvce kdyz nejsem doma. Trafo si bere na primaru 20mA (s pripojenou zdrojovou casti) Pokud pripojim i actidamp tak si to veme 25mA. V zásuvce mi beha 237V. Takze asi mrknu po jinem lepsim traficku a nebo na ho dam do vetsi krabky s vypinacem.

(upravil jardag69 11. 9. 2023 18:16)

Re: Actidamp

Uplně nerozumím "s pripojenou zdrojovou casti" Uměl bys trafo naprázdno, bez zdrojové části?
Každopádně to je odběr jako prase. Pokud má to trafo papírově 4,5VA, tak by asi nemělo mít v klidu 4,7 a se zátěží skoro 6VA.
Tam bude něco špatně.

Re: Actidamp

Hahn je asi nejvic topici, naprazdno i pri zatizeni..Nedoporucuju.
Musim na to kouknout termokamerou, teplota je strasidelna.
Radej davam 6VA at je rezerva, slusny je sedy polsky Indel.

Web

(upravil jardag69 11. 9. 2023 18:51)

Re: Actidamp

REEB Co Talema? Nějaka zkušenost?

https://cz.rs-online.com/web/p/toroidni … ry/2239216

No load 2-3mA, to zní pěkně. Skoro až moc pěkně.
https://docs.rs-online.com/f717/0900766b81489427.pdf