Téma: Jak ošetřit dýhu ?

Technologie lepení dýhy již zde byla dostatečně a mnohonásobně popsaná. Jak ale na další úpravu dýhovaného výrobku, když nemáte možnost stříkání a přesto chcete docílit kvalitního vzhledu ?

Re: Jak ošetřit dýhu ?

Valčekom a valčekovať vždy iba vodorovnú plochu s prebytkom laku (nie nasucho).

Re: Jak ošetřit dýhu ?

Mě osobně se líbí a vyhovuje vosk.

Re: Jak ošetřit dýhu ?

Netmavne ti ten vosk časem? Já se vždycky vosků a olejů bál. Sice je vzhled dřeva přirozenější než pod lakem, ale co třeba náchylnost na oděrky a rejhy?

Re: Jak ošetřit dýhu ?

Nelenil jsem a zeptal jsem se i "kovářů" co použít, takže CLOU Bohemia:

a) Vosk:

CLOU Holzwachs flüssig-wasserfest, W1
tekutý vosk na dřevo, voděvzdorný, bezbarvý a barevný

Charakteristika
CLOU Holzwachs je řídce tekutý speciální výrobek určený k přímému použití na surových měkkých i tvrdých dřevech ve vnitřním prostředí.  Dodává se v těchto odstínech: bezbarvý, světle hnědý, červenohnědý, tmavě hnědý, bílý a rákos.

Vlastnosti
•    snadno a bez námahy zpracovatelný
•    bez zápachu
•    rychleschnoucí
•    bez nežádoucích příměsí
•    jednotlivé odstíny jsou mezi sebou navzájem mísitelné, takže můžete sami namíchat mezitóny

Plochy opatřené nátěrem CLOU Holzwachs jsou:
•    hezké vlivem rovnoměrného tónování a působí dekorativně
•    vodoodpudivé
•    prodyšné
•    hladké a příjemné na pohmat
•    oděruvzdorné
•    odolné působení chemikálií podle normy DIN 68861 - 1C
•    odolné slinám a potu podle normy DIN 53160

Použití
Výborně vhodný k ošetření surových dřev jako jsou např. smrk, dub, jasan, limba apod.
Holzwachs v bílém odstínu lze použít pouze na přírodně světlá dřeva (např. smrk, javor, jasan).

Zpracování
Tampónem z trikotu nebo plátna. Tímto způsobem získáte velmi pěkný, rovnoměrný povrchový efekt.
Holzwachs je možné nanášet také natíráním štětcem nebo stříkáním.

Příprava povrchu
Surový čistý povrch dřeva se obrousí papírem zrnitosti 180/220  a pečlivě se odstraní brusný prach (i z pórů).

Návod k práci
Obsah balení před odebráním vosku dobře promíchejte!
Na připravený povrch dřeva nanesete CLOU Holzwachs nejdříve jako základ pomocí tampónu rovnoměrně dlouze ve směru vláken dřeva. Pokud se aplikuje natíráním štětcem nebo stříkáním, musí následovat dobré rozetření vosku (egalizace) hadrem. Zasychá oxidačním způsobem, proto se musí nanášet v tenké vrstvě!
Po zaschnutí (přes noc) plochu lehce a bez tlaku přebruste papírem zrnitosti 280, odstraňte prach a potom naneste stejným
způsobem CLOU Holzwachs ve vrchní vrstvě.
Po zaschnutí vrchní vrstvy lze kartáčováním žíněným kartáčem zvýšit hladkost a dotykovou příjemnost  povrchu.

Spotřeba
Jeden litr CLOU Holzwachs vystačí na přibližně 10 m2  plochy ve dvou nátěrech, tedy se základním i vrchním nátěrem.

b) Šelak:

CLOU Šelakový lak k natírání


Charakteristika
CLOU šelakový lak k natírání je rychle schnoucí lak, který lze dobře natírat a který vytváří hezký hedvábně lesklý až lesklý film. Filmotvornou složkou laku je kombinace šelaku a přírodních pryskyřic. Splňuje požadavky normy DIN 68861-1B (odolnost chemikáliím) a DIN EN 71, díl 3 (vhodné pro hračky). Dále odpovídá požadavkům §35 Zákona o potravinách a spotřebním zboží (dříve DIN 53160, odolnost slinám a potu)

Vlastnosti
Plochy opracované tímto lakem jsou podle tloušťky vytvořeného filmu hedvábně lesklé až lesklé, příjemné na pohmat, odpuzují špínu i vodu, odolávají mnohým domácím chemikáliím a mají výbornou mechanickou zatížitelnost při vyšší tvrdosti povrchu.

Použití
Lak je výborně vhodný k opracování surového dřeva ve vnitřním prostředí, mimo jiné například k restaurování starožitného nábytku, k vnitřním nátěrům skříní a zásuvek apod. Lakový film je bez zápachu (neutrální).

Zpracování a vydatnost
Lak se nanáší natíráním širokým měkkým plochým štětcem rovnoměrně plynule, ne však sytě, tah vedle tahu ve směru vláken dřeva. Zpracovává se neředěný! Nanášené množství 80 g/m2,  litr vystačí na přibližně 12  m2
Pro zpracování stříkáním se musí lak ředit 10 – 20% ředidla CLOU Speziaverdünnung MP.
    Parametry stříkání: tryska 1,5 – 1,8 mm, tlak 2,5 – 3,5 bar, nanášené množství 100 g/m2,  litr vystačí na přibližně 6  m2

Technická data
Viskozita 15 vteřin při DIN pohárku 4mm, viskozita pro zpracování je tatáž.
Hustota 0,880 g/cm3
Ředidlo:  K očištění pracovního náčiní ředidlo CLOU Spezialverdünnung MP  nebo ředidlo  CLOU Verdünnung.V1.

Návod k práci

•    Surový povrch dřeva, který musí být zbavený mastnoty a čistý, se přebrousí papírem o zrnitosti 150 – 180. Následuje pečlivé odstranění prachu z opracovávané plochy včetně vyčištění pórů.
•    K základování surového povrchu můžete použít jeden z následujících laků:
CLOU Schellack – Streich- und Spritzlack naturfarbig  (šelakový lak k natírání a stříkání v přírodním tónu)
Schnellschliffgrund CLOU 300  (rychle brusný základ)
CLOU Schnellschlieff-Grundierung G1  (rychle brusný základ)
Hartgrung CLOU 400  (tvrdý základ).
•    Asi po 2 hodinách následuje provedení obvyklého mezibrusu papírem zrnitosti 240 – 280 a odstranění brusného prachu. Nyní naneste lak  1 – 2x jako vrchní lak.

Re: Jak ošetřit dýhu ?

Něco málo od http://www.paulin.cz/page/67926.selak-borma/ , na téma šelak:

Doporučujeme šelakový základ a poté aplikovat několik vrstev šelaku, třeba i černého. K tomu potřebujete trochu Solve 99, tj.lihu a leštícího oleje Bio oil. Aplikuje se vše pomocí tamponu z látky.

Re: Jak ošetřit dýhu ?

a kde sa to da vsetko kupit? Hlavne ten CLOU Holzwachs vosk.

Re: Jak ošetřit dýhu ?

Pobočka Clou je u nás v Plzni, viz: http://www.clou.cz/kontakt.html, dá se to sehnat i na Ebay, nepatrně lacinější. Ceník od Clou.cz jsem dostal také, uveřejním ještě ceny.

(upravil respect 26. 10. 2009 18:18)

Re: Jak ošetřit dýhu ?

Existují i vosky z UV filtrem, takže stálost barvy je docela dobrá. S kvalitním lakem nemám až takovou zkušenost, ale přijde mi že vosk dodá dřevu opravdu takovej velice příjemnej vzhled.
Vosk - působí na mě takovým přirozeným dojmem. Nemám pocit povrchové úpravy, jen dobrého vyleštění.
Lak - je vidět a tím na mě nepůsobí přirozeně. A pokud to není klavírák, tak se jen hrozím okamžiku kdy bude oprejskaný jako na starém nábytku.
Je to celý jen o vkusu, myslím že perfekního vísledku dokáže každý s něčím jiným.

Poměrně slušnou nabídku vosků mají také zde: http://www.acolor.cz/

(upravil Aleska 26. 10. 2009 18:37)

Re: Jak ošetřit dýhu ?

CLOU Schellack – Streich- und Spritzlack naturfarbig, 1 litr = 907,- Kč

Schnellschliffgrund CLOU 300 jsem v ceníku nenašel, ale mají jej nahttp://www.clou-shop.eu/product_info.php?products_id=2465, za 13,6 € za litr

CLOU Schnellschlieff-Grundierung G1, ¼ kg = 210,- Kč

Hartgrung CLOU 400 jsem nenašel (ani na netu)

Ten W1 Holzwachs tekutý vosk, mají také v Plzni, ľ litru za 501,- Kč

Dá se ale předpokládat, že se v té pobočce CLOU v Plzni dá sehnat všechno.

(upravil Aleska 27. 10. 2009 13:13)

Re: Jak ošetřit dýhu ?

Docela pěkný výběr dýh má ANGOWA a.s. (www.dyhy-angowa.cz). Prodejní pobočku mají v Kralupech nad Vltavou, vedle bývalé dýhárny. Velice obětavý a vstřícný personál, prodej i v menším množství (dle druhu).