Téma: 12" a 15" To naj...

Začínam sa obzerať po veľmi dobrých 12 a 15 palcoch, ktoré budú delené okolo 800-1000Hz.

Bude to na použitie doma s driverom a hornou.Cenová relácia cca 200-350 Euro za kus.

Uvítam hocijaké postrehy, návrhy, skúsenosti.Malo by to byť niečo čo sa dá zohnat v európe.
Štýl hudby je jazz a soundtracky (viem viem, to najhoršie čo može byť big_smile )
Zosiky ešte neviem, ale zrejme niečo s lampamy (najradšej by som 300B...ale....)
Miestnosť je cca 5x4,5m.

Ďakujem za rady.

Danny

(upravil tomvm 13. 10. 2009 22:21)

Re: 12" a 15" To naj...

Na tu místnost stačí cod10+me10(diskrétní profi) a pokud bys tam dal 12 nebo 15 seš hluchej už teď. Jinak nej bych považoval 12'' a to B&C Speakers 12NDL76 + DE250 + ME45 ale nezapoměn že s takovýma bednama se ozvučují kapely a suby k tomu dáš jaký? Nebo uvažuješ o provozu bez subů? To pak ta patnáctka.

Ještě bych si dovolil ti napsat co si chci udělat na garden párty, mohlo by se ti to taky hodit. Satelity by byli B&C Speakers 10HPL64 + DE10 + ME10 se zesilovačem cca 200W/8 ohm a subwoofer asi jen 1 a to BC 15NW100/8 tomu repru stačí 80-90l a hraje už od 40Hz(-3dB) se zesem cca 1000W/8 ohm.  Dělený aktivně samozřejmě.

A neboj se že to bude hrát málo. Vybije ti to všechny skla co v tý místnosti budou. A bude to hrát krááásně. A kybys to v tý malý místnosti dal naplno tak budeš stejně hluchej big_smile

Re: 12" a 15" To naj...

profi 15"+1" pro pouziti na doma? Sorry, ptakovina.

Re: 12" a 15" To naj...

barackuda: prakticky cokoliv pokud jsi ochoten za to zaplatit uvedené peníze. Způsob položení dotazu ovšem napovídá, že vlastně vůbec nevíš co chceš.

Hansz, a co když to nechce kvůli tomu co si myslíš? smile

Re: 12" a 15" To naj...

Methman: o tom ze je to na doma pise v prvnim prispevku, tak to asi tak chce.

Re: 12" a 15" To naj...

Nejde o to na doma nebo ne. Ale co když to chce udělat ve spojení s velkou hornou kvůli větší směrovosti od nižších kmitočtů a ne z důvodu dosažitelného vysokého SPL? Zvolený dělící kmitočet by tomu odpovídal.

(upravil MaBat 15. 10. 2009 12:17)

Re: 12" a 15" To naj...

barackuda: Horny už máš? Předpokládám, tohle vlákno ti neuniklo...

(Dostal jsem potvrzenou cenu, bude to těch 370 PLN/kus. Možná, kdyby nás bylo víc, že by slevili, nevím.)

Re: 12" a 15" To naj...

Methman: no a co smerovost 15" okolo 1 kHz?
... at si ale kazdej dela co chce...

(upravil sinclair 15. 10. 2009 18:37)

Re: 12" a 15" To naj...

Ty Hanzsi, zas taková ptákovina to není. Dělal jsem NADOMA jednomu muzikantovi /houslista ze zlínské filharmonie, čili úplně hluchej nebude/ bednu -a ted se podrž- s Beymou 12BR70 a k tomu byla připasovaná HM25-25 s driverem DE16, puštěným ale už od 800Hz a patřičně sražený děličem. Ten krám hraje nádherně, sám jsem nechtěl věřit tomu, co jsem to proved. Je jasný, že taková sestava nesnese nějaký přetěžování na parties, ale doma to umí udělat slušnej cirkus a nikde nic nechybí.
Sejný kousek se mi před několika lety povedl s D12LF a DT150+HM11-25, ty bedny mi byly doslova zabaveny a zaplaceny :-)Pro změnu taky muzikant, ale rockový a doma si pouštějící hodně nahlas hardrock 70´s a 80´s.
Záběr vocpoda jak blázen :a kytary tam, kde mají být. smile

Na doma se dají vymyslet nejroztodivnější kombinace a může to i slušně hrát-vesměs to má ale jednu nevýhodu, že když je potřeba jim venku naložit, nejde to podobně jako u hifi beden.

Web

Re: 12" a 15" To naj...

sinclair: profi reprakum na doma apriorne nejsem, znamy mel kombinaci BC 8"+1" a taky si to pochvaloval.
Ale 15"+1" je da se rict nevyhovujici uz i na pozadavky PA natoz na doma. 8"+1" nebo max. 10"+1" bych jeste bral...

(upravil MaBat 15. 10. 2009 20:44)

Re: 12" a 15" To naj...

Hanzsi, pokud jde o směrovosti, ty budou na dělící frekvenci (při slušném návrhu) samozřejmě shodný, to je základ. S 15" se dá pak jít celkově ještě trochu níž v té užší směrovosti (s větším zvukovodem, přirozeně). Na tom zvukovodu hodně záleží a je třeba, aby to kultivovaně ukočíroval až k tomu 1 kHz, nebo lépe o kousek níž - to je důvod, proč mu nabízím ten "od Poláků", kterej si právě necháváme dělat - je přímo na tohle určenej a osvědčenej - tenhle konkrétně k 12" (pro 1" driver, DE250 konkrétně, protože ty drivery mají různej úhel vyústění, na kterej je vhodný navázat). Akorát to není levná sranda, bohužel to nikdo běžně nevyrábí, co já vím.

Takže kdybyste ještě někdo chtěl stavět podobný bedny (na doma) a použít v nich ten nejlepší možnej zvukovod (konstantní směrovost, minimum difrakcí), neváhejte. Nejsou a nebudou.. smile

(upravil barackuda 16. 10. 2009 16:04)

Re: 12" a 15" To naj...

Dakujem za rady.
Este aby bolo jasne, 15" pojde len do nejakych 80-100Hz, ten 12", pripadne 10" pojde do toho 1-1,2kHz.
A ano, velka horna kvoli smerovosti, a nie SPL.Mal som repro od Hawthorneaudio, ich koaxialy, boli v OB a aj ked dokazali vydat dost vysoku hlasitost, vzdy mi islo o tu lahkost s akou vedia PA zahrat oproti domacim repro.
Na spodkoch sme pouzivali k tym ob tuzim PD 18", ale to si uz dorabal kolega, ktoremu som ich postupil.A poviem vam, ten zvuk mi chyba.
Na fore KLIPSCHAUDIO si moc pohvaluju velke horny na vysach s 44mm drivermi, teda cievkami.Mensie nema zmysel delit tak nizko a vacsie moc neodporucali.Na basy pojde 15" na stranu, nechcem take rohove horny ako ma Klipsch, nepaci sa mi ten zvul, skor priamovyzarujuce.
A na vystavach v anglicku som pocul uz hrat vselico, dokonca aj Avandgarde repro, a to bola spica smile
ale 80k libier nemam big_smile

Dakujem este raz za hocijaku radu.
Cena za kus zostava, zhruba do tych 8.000 za kus, horny trebars aj 5-6 tisic.

danny

P.S.: neskor pripojim nakres ako by to mohlo vyzerat, ale momentalne som po operacii oka, tak nevidim dobre.
ospravedlnte znizenu kvalitu pisma a stylu textu...som na oblbovakoch smile

(upravil MaBat 16. 10. 2009 16:43)

Re: 12" a 15" To naj...

http://www.gedlee.com/Loudspeakers.htm

Líp to asi nepůjde snadno.. My plánujeme výrobu stejného zvukovodu pro velikost odpovídající "Abbey", tj. 12". Pro 15" basák by to muselo být zas ještě o něco větší (nemuselo, ale bylo by to lepší). Nejspíš by Ti ale vyrobili i tu 15" - výroba různých kopyt jim asi potíže nedělá (pokud na to máš připravený takový peníze). Přesnou definici profilu Ti klidně poskytnu - oni Ti to podle toho vyrobí. Nevím, kde jinde se dá sehnat tak kvalitní zvukovod k napojení 15" na těch 800-900 Hz (pro 1" driver - větší už v tom jde moc brzy dolů na výškách)...

Kbybys zvážil tu 12", můžeš se k nám připojit v "hromadné" objednávce.

(upravil barackuda 17. 10. 2009 10:49)

Re: 12" a 15" To naj...

Este sa chcem opytat ci ma niekto skusenosti s reprodutormi AE Speakers, pripadne FAITAL Pro z talianska.Na niektorych forach si ich pochvaluju.
vdaka

Danny

Re: 12" a 15" To naj...

Nechceš raději použít slušnej 12" a časem to podpořit naopak třeba 18" smile

Re: 12" a 15" To naj...

Martin: Mas pravdu, najprv to bude 12" s hornou, neskor s podporou 15"
asi som sa zle vyjadril na zaciatku, malo by to byt 2 pasmo neskor rozsirene o spodok.Ale teraz sa chcem zamerat na najdenie dobreho 12-15".Samozrejme si necham poradit, a myslim ze skombinovat 12" a hornu bude lepsie, nez ten 15"

dakujem vam za pripadne dalsie rady.V tejto komunite sa nachadza dost velky potencial smile z ktoreho mozeme my neskusenejsi cerpat informacie a rady.

danny

len tak na okraj, co si myslite o tomto?
http://profesional.beyma.com/pdf/TPL150HE.pdf
na jednom fore to rozoberaju.

Re: 12" a 15" To naj...

Barackuda začni spíš přemýšlet než vymýšlet. Zatím jsi nenapsal co chceš a proč to chceš. Z toho by jsme se měli dozvědět jak to chceš udělat. Kdo pro splnění tvých představ vyrobí reproduktory je úplně nepodstatné, protože peněz máš zjevně dost na prakticky nelimitovaný výběr. Kupovat zde špatně dostupné reproduktory jenom proto, že je někdo vychvaluje, je padlý na hlavu.

(upravil jardapeši 19. 10. 2009 10:51)

Re: 12" a 15" To naj...

Podle mně velké  PA bedny aby hrály pěkně tak se musej nakrmit a to se už doma v místnosti nedá vydržet,připadá mi,že při nízké hlasitosti to je takové nevýrazné a zvláště 15".Když domu tak bych si hodil nějakou kombinaci 1" + 8 nebo 10" (taková 10HPL64 +DE10) a k tomu nějaký BR třeba sub12 (s 12NW100 nebo LF12N401)to by šlo ale 15"!! nvm nvm

(upravil Martin 19. 10. 2009 11:03)

Re: 12" a 15" To naj...

tak 12" se dá taky velmi dobře provozovat a to nemluvím o tom, že jich je odladěných miliarda na prodance, což se o 8" moc říct nedá.
Baracudo: velmi dobře by ti moch poradit pan Hubert na www.prodance.cz , napiš mu co si představuješ za aparát, na co ho budeš používat a tvoje finanční meze.
Edit: písmenka

Re: 12" a 15" To naj...

No miliarda jich tam není!Já mám na akce 12 +1 /2x sub15 a jelikož to mám zapojený i doma tak vím jaký to je a je to úplně zbytečný,nehlědě na to že to jsou už větší bedny,takhle malá kombinace 10+1 + sub vypadá decentně,ale rozhodně to decentně hrát nebude a doma možná i líp než 12!!!taková 10HPl64 nemá moc konkurenci a s De10 to Hubert trefil hodně pěkně a když  ktomu hodí jeden sub s 12NW100 třeba v 4ohm provedení tak chudáci sousedi a všechno ti bude po bytě lítat