Re: Jak je to teda s ozvučnicami? (bassreflex vs. closed)

kazda bedna ti moze pri vlastnej rezonancii "hucat" cize zvyraznovat tu frekvenciu
v lepsom pripade staci vytlmit... v tom horsom je blbo navrhnuta bedna

(upravil Pegass 1. 7. 2007 0:01)

Re: Jak je to teda s ozvučnicami? (bassreflex vs. closed)

Tááákže. Podľa WinISD má môj terajší sub (closed) ladenie na 59Hz a pokiaľ tam nedám iný repro, alebo nezmením objem tak s tým asi nič nespravím. A keď tam pustím niečo pod 59Hz tak bude výchylka príliš veľká, čo môže spôsobiť skreslenie, príp. poškodenie repro? (alebo sa to týka len BR? hot.spot písal: "když je ten br nalazenej na 60Hz tak je jasný že to na 35Hz bude mít výchylku jak prase" ) Z toho vyplýva, že asi bude vhodnejší basreflex naladený na 35Hz. A pod 35Hz sa mi tam nič nedostane, o to sa postará aktívna výhybka.
Je to tak správne alebo som zas napísal nejakú kravinu big_smile

Re: Jak je to teda s ozvučnicami? (bassreflex vs. closed)

V podstatě máš pravdu.

Re: Jak je to teda s ozvučnicami? (bassreflex vs. closed)

Dik big_smile

Tak som zo staršej bedne 44l closed spravil BR a prvé dojmy sú: zdá sa, že basy sú trochu hlbšie, ale to počuť to len pri niektorých pesničkách. Inak medzi otvoreným a zakrytým BR nepočujem skoro žiadny rozdiel, ale pri vyšších hlasitostiach je výchylka toho repro viditelne menšia ako keď som BR zakryl napr. rukou (vtedy sa mi zdalo, že už aj prekračuje Xmax a membrána veľkými výchylkami vydávala taký divný zvuk).

WinISD mi navrhol pre BR objem 106l, čo je už dosť, ale pre isobaric je to len 50l čo je fajn pretože ešte mám bedňu 59l a pre isobaric vychádza celkom slušná charakteristika  tak to možno skúsim. Aké máte skúsenosti pre zapojenie repro do isobaric-u?

Re: Jak je to teda s ozvučnicami? (bassreflex vs. closed)

WinISD navrhuje nesmysly, je stavěné na standardní aproximace, které fungují jenom někdy, při určitých poměrech TS parametrů. Není to SW, do kterého naházíš čísla a on ti vyplivne jiná čísla, na to je excel. Isd a LSPCad a spol jsou simulační nástroje, kde si můžeš omrknout plus mínus jak se to bdue chovat takhle a akhle, jaký důsledek bude mít změna toho kterého parametru.

Re: Jak je to teda s ozvučnicami? (bassreflex vs. closed)

Dnes mě překvapila taková věc: něco štrachám pod stolem a na skříni mám postavený a puštěný repra ARS815, a pod stolem slyším, jakoby ty repra hrály se subem, když vylezu zpod stolu tak je slyšet hrát je normálně; čím to může být? tím, že vlny s nízkou frekvencí zvuku se šíří všemy směry a hodně se odrážejí, tudíž zpomalují a otočí se o nějakou fázi? stejně tak jako u basreflexového efektu?

Web

Re: Jak je to teda s ozvučnicami? (bassreflex vs. closed)

stojaté vlnění. pod stolem ti vznikne ozvučnice s rezonancí někde pod 100hz, takže tadá.

Re: Jak je to teda s ozvučnicami? (bassreflex vs. closed)

Mi se basy hromadí v rohu místnosti. Ale fejst, tak možná +15 dB smile
Možná proto se doporučuje dávat subwoofery do rohu místnosti (opačný efekt).

(upravil check 8. 8. 2007 15:46)

Re: Jak je to teda s ozvučnicami? (bassreflex vs. closed)

V rohu místnosti se to hromadí všude (kde rozměry místnosti výrazně nepřevyšují vlnové délky), uprostřed basy nejsou a uprostřed u stěny se to dá poslouchat.
Subwoofery se dávají do rohů, aby se jim zkrouhnul vyzařovací prostor --> zvýšila citlivost.  Ono ale vzhledem k tomu, že subwooferové frekvence jsou většinou těžce nezatlumené, dozvuk (i když se tomu tak nedá u basů řici) je velký, pohltivost malá a takže poloměr dozvuku třeba pokryje místnost (pak by mohlo být jedno, kde sub umístíš).
Co takhle kdyby byla ozvučnice v rohu místnosti a byla vysoká stejně jako strop? Takhle šestnáctinový prostor nebo spíš rovina (ještě k tomu ohraničená)? Co všechno bude baffle, když membrána bude v rovině zdi? Jedna stěna a pak se to bude šířit přímo?

Web