Téma: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

Zdravím, před nedavnem jsem koupil za babku nefunkční zesilovač sony cca ze 70. let < předni Al panel >, jako konce tam byly jaksi nabouchány nějaké tranzistory Tesla v pouzdře T03. Ty jsem rovnou vyházel a šel hledat, jaké trandy tam mají doopravdy být. Nekde na španělskem foru jsem zjistil, že na konci jsou dva páry trandů B911/912. Zkontroloval jsem dle plošňáku umístění tranzistorů a polohy B C E , zkontroloval symetricitu napájení, zaletoval koncáky a  spustil. Zesilovač normalně hraje , na vystupu na repro žádný brum ze sítě, žádný SS signal, proste stav zesilovače jak ma byt, zvuk nadherně čistý a dynamický. Akorat co mi prijde trochu podezřelé je to, že se chladič trochu víc hřeje, respektive cca po 5 minutach se na nem neda nechat ruka, nezávisle na zátěži a vybuzení. I když se zesilovač jen zapne bez signalu, tak topí jak horský sluníčko. Original je tam chladič ve formě cca 2 mm silneho Al plechu bez žeber, cca 19*19 cm.. zda se mi to trochu malo.

Je to normální? nemam hledat chybu nekde jinde?  zesilovač obsahuje ke každemu kanalu trimr, nezpusobuje zahřívání klidový proud, který bych mohl tema trimrama stahnout?

nebo je vse v poradku a jen stačí, kdybych chladič krapet upravil?..
Predem diky za odpovedi!

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

Najdi si k němu servidák nebo nastavovací předpis..a nastav to podle něj... z 99% to bude tím kliďákem... kerej někdo nastavil možná na ty tesly,co jsi vyházel ven a tyhle maj určo větší betu tak jsou víc otevřený a proto i tak topí... nebo varianta II stáhni kliďák na hodnotu odpovídající možnostem chadiče lze i empiricky za pomocí ruky na chladiči a nějakého času... zároveň doporučuju i sledovat dlouhodobě jak driftuje s ohřevem chladiče....nejlépe měřit jako úbytky napětí na emitorovejch odporech koncáků.

Není co dodávat...

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

A já ještě doplním, překontroluj výstup osciloskopem, jestli nekmitá (bez vst. signálu)...

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

Je to kliďákem. Je velmi nezodpovědné vyměnit trandy za jiné a nezkontrolovat / nenastavit klidový proud. Dokonce i kdybys měnil BD911/912 za nové BD911/912, měl bys to udělat!

Buď rád, že Ti to neshořelo.

Web

(upravil skrus 3. 9. 2009 11:12)

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

diky panové, a jakou hodnotu by mel kliďák mít? jen tak řádově.. respektive, jak velkou hodnotu má ten ubytek napetí na rezistorech? k zesiku nemam vubec nic, natož dokumentaci..  jsem byl aspon rád, že jsem sehnal, jaký tam maj bejt origo trandy..

jinak výstup nezakmitává si myslim vubec, připojený repro je zticha jak pěna.. oscilo bohužel nemam
dík moc

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

tak jsem zkoušel nastavit dle dawsa < nastavit baj voko a kontrolovat chladič> a vysledek je takový, že snad na vsechny polohy trimru to topí dá se říct stejně, stejně hodně.. a to jsme vždycky před dalším nastavenim nechal chladič da se rict vychladnout..

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

Kolik párů koncáků na kanál to má?

Web

(upravil skrus 3. 9. 2009 11:43)

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

na každej kanál to má jeden pár. Tzn, na jeden kanál 1ks 912, 1ks 911.. , zesilovač je dvoukanál, takže an chladiči jsou 4 trandy

ale zase si říkám, zesilovač má příkon 210W a výstupní výkon dle internetu má být 2*25W..  to by spíše naznacovalo třídu A, s poloviční učinností, to by se pak nekam to teplo muselo odvádět..  nevim, v zapojeních se jeste moc nevyznám

www.hifigoteborg.se/Sony%20Ta-1630%20spes.htm   to je on

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

Ten trimr je na klidový proud nebo na symetrii nebo na něco jiného?

Aspoň ty emitorové odpory bys tam mohl vypátrat a na nich kontrolovat úbytek. To bajvoko, co děláš není dobré.

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

takže asi jsme emitorový odpory nasel, jsou to odpory v keramickym pouzdře.  Každej odpor má 3 vývody, krajní vývody jsou napojeny na emitor tranzistoru NPN, druhý vývod je napojen na emitor tranzistoru PNP. Prostřední vývod je výstup na repro. Mam změřit napětí mezi krajníma svorkama< čili napeti mezi emitorama> nebo napětí mezi krajní svorkou a prostřední?..  jaké zhruba napětí by tam melo být?

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

Odpoj zátěž a měř mezi krajema (vyloučíš případný ss offset). Kolik tam má bejt záleží na hodnotě toho odporu, sakra chlape!

Pokud tam je 1 pár na kanál, nastav takovej úbytek, který odpovídá ca 25 - 30 mA. Ohmův zákon snad znáš.

Web

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

parada, diky..  proměřim to! jinak, co myslíš tou zétěží? predpokladam repro..

(upravil skrus 3. 9. 2009 13:42)

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

tak je to nějaký čudný, napětí mezi emitorama při max otočení trimru je 0,1V, odpor je tam 2*470ohmů, vystupni proud cca 10E-4 A.. puvodne to bylo nastavený na ubytek 0V..  je to divný

jeste me napadlo, že jestli se tranzistory nějak nanačnuly tím, že když jsem zesilovač sesadil, zastrkal vsechny pojistky a pustil, hned se vypalila jedna pojistka v sekundáru < nejprve jsme si tohu vubec nevšim>  . zesilovač je napájen symetricky , došpekuloval jsem, že byla proražená jedna dioda v mustku. S vypadlou pojistkou zesilovač normalne fungoval. Vypalila se dioda zrouna v miste, kde to zas tak nevadilo, mustek potom fungoval jako napětovy nasobič a zesilovač to ve finale ani nepoznal < za mustkem bylo +-30V jak má být>..  dioda je už vymenena..

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

Počkej, odpory, pokud jsou v emitorech koncových trandů a výstupem, nemůžou mít 470 ohmů. Leda tak 0,470 ohmů. Tedy tisíckrát méně. A klidový proud si pak z ohmova zákona spočítáš na základě změřeného úbytku. Ale napřed si pořádně znovu překontroluj emitorové odpory - jejich velikost. A taky fakt ten trimr. Jestli je určen pro nastavování klid. proudu.

(upravil skrus 3. 9. 2009 14:27)

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

takže, mel jsi pravdu, odpor má jen 0,47 ohmů. provedl jsme dalsi merení-> vypocital jsme si, že musim nastavit hodnotu 0,023V pro proud 0,025A.. jenže tim trimrem to nejak nejde, když točím od nuly, stačí abych pohnul o pul mm a hodnoty vyskočí na 100 mV a ruzne kolísá < 100-130mV> .. trimr vede u tranzistoru 912 na kolektor, mezi kolektorem a trimrem je jeste majinký tranzistoek.. stači to pro identifikaci, zda se jedna o trimr nastavujici klidovy proud?

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

Svatá prostato, radši se v tom víc nerýpej a dej to někomu, kdo má aspoň vošklivoskop sad

Web

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

hmhm, takže nějaký univerzál návod neexistuje?

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

Hele, nevede ten trimr náhodou na bázi? smile

Každopádně souhlas se Sendym, jestli máš ten přístroj aspoň trochu rád, svěř jej do dobrých rukou! Fakt hrozí, že ho dojebeš.

Kdyby ses občas vyskytoval v Praze, můžem se domluvit.

Web

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

opravdu trimr vede přes jakýsi tranzistůrek na kolektor..  koukal jsem se jeste znovu do datasheetu od bd 912..

Re: koncové trenzistory B911/912 , hodně topí??

No dobře. Třeba je ten tranzistůrek budič. Ale to neva. Pokud nejde kloudně nastavit kliďák, bude tam nějaký další bug.

Web