Téma: Nepravidelně chrčí SDA 200 SE

Ahoj, před dvěma lety jsem postavil zesilovač z těchto stavebnic. Jeden kanál nedávno začal samovolně a nepravidelně (zřídka) vydávat chrčení není to moc nahlas občas v tom zapraští, nebo začne šumět( i bez signálu). Nevím jestli to může dělat nějaký tranzistor, nebo spíš pasivní součástka. Nemyslím si, že by vyloženě kmital, na osciloskopu jsem pravidelny kmity nezachytil. Hodil bych to nejraději do hajzlu, pije mi krev že ty součástky jsou "vyměřené" jak se píše v návodu. Jinak jsou asi na nižší napětí. Napájim to +-42 a zátěž 8ohm.

(upravil e-man 21. 8. 2009 19:41)

Re: Nepravidelně chrčí SDA 200 SE

Chrčení je neklamná známka brzkého konce koncáku .  Už to tady padlo ,že součástky  sice vyměřené , ale použité na horním maximu jsou z hlediska dlouhodobé spolehlivosti průseroidní . Řešením by mohla být záměna
za tranzistory s Uc max s rezervou převyšující použité napětí nejlépe od slušné firmy, která nedistribuje napodobeniny tranzistorů made in džungle .

(upravil sinclair 21. 8. 2009 18:54)

Re: Nepravidelně chrčí SDA 200 SE

Teď by stálo za to zkusit "technický support" ve firmě SEAC /SEWECOM/, jak se k tomu ti dacani postaví. Vyrejžovali tehdy na šrotových KF-kách a přeznačených KUY-čkách pěknej balík...
Protože jsem tu firmu měl možnost poznat i trochu zevnitř, tak můžu zodpovědně prohlásit, že dvojici parchantů, jakými byli Sedlák-Wežranovski, bych těžko hledal.

Web

(upravil Josef Sedlák 18. 9. 2009 14:17)

Re: Nepravidelně chrčí SDA 200 SE

Sinclaire, nezdá se mi, že bych na něčem vyrýžoval, ani jsem žádný šrot neprodukoval, stavebnice jsem posílal vždy osazené kvalitními tranzistory Motorola, od vstupů po budiče, poslední série byly pouze v komplementárním provedení, zvláště pak myslím byla povedená verze SBK650, osazená byla MJ15023 - MJ15024. Rozhodně na ničem nebyly takový ty hnusný keramický kostky, ale poměrně drahé 4W rezistory dovezené přes německého zprostředkovatele přímo od výrobce, v kusech stály tuším kolem 15 kč. Narážím na sekci bazar, kde jsou 2 moduly za o dost vyšší cenu, než jsem moduly posílal originály z Rudné, co je zrovna teď prodává Sincrair. Snažil jsem se marně přesvědčit svého společníka Wežranovského,  že jeho přístup je zcestný, a tak kolikrát z prostředků vydělaných z mého zaměstnání (spravuji počítačové sítě, audiotechnika mě vážně neuživí) jsem se snažil zalepit problémy, které nebyly způsobeny konstrukčním řešením, ale snahou vydělat a šlendriánstvím tupounů, co si říkali zaměstnanci. Ty moduly osazené komplementárníma TIP-kama od chobotů (GM) byly vážně dost poruchový, ale na kvalitní BDWčka nebyly peníze, na měřáky nebyly peníze, a měl jsem radost když se cosi vydělalo koupili jsme měřáky, pak spolupráce začala drhnout když společník rozprodal půlku Metry Blansko a zase nebyly peníze. Furt se budím ze sna a slyším, že nemáme na nic peníze.  Už jsem to po 10-ti letech pochopil, na rozumné investice (vývoj) nejsou peníze a pro mě nejsou peníze.  Proto jsem se rozhodl z firmy SEWECOM odstoupit, a jsem rád, že už nikdo po mě nechce ani materiál, ani peníze, konečně můžu klidně spát. Nevím, proč mě Leoœ Malaník nazývá parchantem, když mě nikdy neviděl, snad jednou jsme řešili nějaký konstrukční problém po telefonu. Vždycky mě zajímalo spíše technické řešení, než hrabání škváry. Samozřejmě o ochrannou známku ani svoje myšlenky se připravit nenechám, i kdybych si to měl vzít do hrobu. Cosi zajímavého jsem i vyvíjel, snažil se to i patentovat (USA) ale na nedostatku financí jsem rezignoval. Kdyby se nám to podařilo tehdy rozběhnout výrobu, žádný QSC by se k nám určitě nevozily. Bohužel nějak se  nezadařilo. S "technickým supportem" jsem ochotný pomoci na tel. 601/548906.  Chrastění na svědomí výkonové tranzistory mít nebudou, nepřelepoval jsem KU-čka ale s přelepováním jsem začal aby nás nenatáhli obchodníci. Po pádu Vrábelské fabriky zbyly tuny KUX41N a budičů KD649/650, co se používaly pro jejich čtyřkilo. KD649/650 jsem nastrkal do 50W komplementárních modulů (490 kč / osazený dvoukanál ! ) a KUX41N do dvoustovek taky stačily (cena kolem 600 kč za komplet osazený kanál). Nemyslím si, že by mi měl někdo nadávat do zlodějů, vždyť jsem spoustu nápadů doslova rozdal. Nechtěl jsem jen, aby měli vývar hrabiví idioti, co si říkají obchodníci, a neumí nic jiného, než okrádat a vyssávat ostatní, proto jsem vymyslel přelepování. Leoše ale chápu, vyrábí moduly, osobně se mi moc líbí  stará dobrá klasika, pro kterou mám slabost, ale dnes už trošku bude problém na něčem takovém vystavět svou existenci. Možná je to ode mě divný, co napíšu na závěr, jsem rád, že poctiví řemeslníci Sinclairova typu u nás ještě nevymřeli ( i když mi nadává). Rozhodně to jeho nadávání je mi sympatičtější než pochvaly od různých upírů, co chtějí druhého jen vysát, těch můžu mít na každém prstu deset. To 200 SE je Wežranovská zkratka, nemá to nic společného s mým příjmením, ale znamená to Social Edition smile


Zdravím a přeji pěkný den

J. Sedlák

Re: Nepravidelně chrčí SDA 200 SE

Jsem rád, že i J.S. jako jeden z těch, co něco kdy dobrého udělali, sem našel cestu smile

Web

Re: Nepravidelně chrčí SDA 200 SE

Měl jsem SDA200, kupoval jsem to před 10 lety smile byla to malá deska 100x110 nevím už přesně,bez nepájivky a potisku, budiče byly BD649/50, na konci to mělo 4 kousky KD503. které nebyly na desce, ale připojovaly se drátově smile, nikde jinde jsem to neviděl, co to bylo za verzi?

Web

Re: Nepravidelně chrčí SDA 200 SE

ondra Ch: hodne mi to pripomína toto čo som kreslil:
http://svetelektro.com/modules.php?name … 124#232124

Re: Nepravidelně chrčí SDA 200 SE

Pane inženýre Sedláku,
už jsem Vám na toto téma odepisoval kdysi, můj názor se za tu dobu nijak nezměnil a proto tedy ve zkratce:
Ano, vymlouvat se po tisících prodaných stavebnic a pěkném pytli zisku na to, že na nic nebyly peníze, to umí každý. Pokud jste s činností svého společníka Lukáše Wežranovského nesouhlasil, měl jste se od jeho činnosti distancovat veřejně minimálně na stránkách zesilovace.cz a nenechat ho dál distribuovat stavebnice, které shořely na první zapnutí, místo aby na to první zapnutí chodily. Ničím nedokážete omluvit používání vysloveně šrotového materiálu ve stavebnicích, díky němuž a díky možná hajzlovství pana Wežranovského někdy nebylo možné bez radikálních zásahů stavebnice vůbec rozchodit. Nijak neomluvíte používání tranzistorů KF517 v kaskódě, namáhané napětím přes 120V, ani textem u stavebnice, že součástky jsou "vyměřené". V té době byly volně, běžně a levně k dispozici tranzistory KF422/423 za asi osmdesát haléřů za kus při odběru aspoň sto kusů - které měly vlastnosti, vhodné pro použití v kaskódě a nemusely se "vyměřovat". Ve skutečnosti pan Wežranovski na nějaké vyměřování sral, dával do stavebnic standardní KF517 - mám s tím svoje zkušenosti, neboť jsem minimálně padesát, spíše více, těchto stavebnic pomáhal uvádět do chodu a další spoustě lidí jsem ty složené stavebnice opravoval. Jako první se vždy prorazily tranzistory v kaskódě, držící diferenční zesilovač na napětí asi +/-20V a pak už to jelo ohněm až po koncové tranzistory, jako Ampérovým ohněm.
Už jen tato "maličkost" je pro mě důvodem, proč SEAC/SEWECOM nenazývat ničím slušnějším, než parchanti. Nikomu z vás dvou nedošlo, že ty stavebnice mnohdy skládali i lidé, kteří detailně činnosti zapojení, jako je SDA500 nerozumí a v dobré víře udělali vše, tak jak bylo popsáno v primitivním návodu a stavebnice jim pak "nevysvětlitelně" shořela.
Základním pravidlem při distribuci takového druhu stavebnic je použití zcela standardního a každému běžně dostupného materiálu, tak jak to desítky let dělá Dudek, Kraus, já a spousta dalších. Naopak SEAC/SEWECOM zcela alibisticky a debilně napíše do návodu ke stavebnici, že se standardním materiálem stavebnice vůbec nemusí fungovat...debilita nejvyššího stupně. U SDA500 patřily na odpovídající místa "vn" tranzistory, do budiče typy na 250V a na konec rovněž. Vám se ale zřejmě podařilo za zlomeček jejich skutečné ceny získat jiný, vesměs výprodejový materiál a koncové tranzistory, tak proč se nenapakovat na stavebnicích, že.
Jak si jistě pamatujete, dlouho jsem na vašem diskusním fóru působil a vaše produkty do poslední chvíle obhajoval, ovšem potom, co jsem dostal do ruky nekompletní a navíc nerozchoditelnou stavebnici, mě to přešlo.
Abych se přiznal, Aldax byl z větší části můj nápad a nijak nepopírám, že vznikl zčásti i z toho důvodu, aby se k lidem dostaly kusy seriózního nábytku a tak na tomto poli zlikvidovat činnost pana Wežranowského, což se myslím docela dobře podařilo.

Web

Re: Nepravidelně chrčí SDA 200 SE

AD: "takový ty hnusný keramický kostky" s označením KR111 - KR114 (2W, 5W, 7W, 10W) vyráběla tuzemská Tesla Blatná a byly to kvalitní rezistory. Levný asijský nekvalitní import tu výrobu ale převálcoval.

Re: Nepravidelně chrčí SDA 200 SE

což je fakt škoda! Rád jsem je používal a hlavně ty TR277 atd. bohužel ty potkal stejný osud.

Re: Nepravidelně chrčí SDA 200 SE

Pane inženýre Sedláku, kamarád chtěl u Vás nedavno nakoupit moduly SDA500 a transformátory k nim, ale bohužel jste mu na objednávku ani mail neodpověděl. Trvá stále prodej Vašich stavebnic?

Re: Nepravidelně chrčí SDA 200 SE

dobrý den vespolek,

2 JTO :
bohužel, hlavně z časových důvodů už pouze doprodáváme materiál, který zůstal. Stavebnice pouze pokud pouze již jsou zabalené (což u prakticky nejsou), nové balit  v dohledné době určitě nebudeme, množství práce s nabalením drobných součástek výrazně převyšuje jejich hodnotu. Max, můžu dodat desku a výkonové trandy plus budiče. Totéž se týká dostupnosti desek a transformátorů, kondenzátorů a pod. Pokud to ještě je, je možno materiál objednat. Pouze po předchozí domluvě a pouze do doprodání !!! Takže pokud zájem trvá, prosím napište na můj mail, zkusíme to nějak vyřešit.

2 sinclair : prosimte, neber moje jmeno vubec do pusy, 4 roky jsem o tobe neslysel, a vubec mi to nevadi. Obdivuji tvou drzost, stále se mám čemu učit.

2all
K spolupraci Leoše Malaníka alias sinclaira se sewecomem:

Leoši, pokud tim, ze "jsi poznal firmu zevnitř" myslíš to krátké období, kdy jsi neměl co dělat a tak jsme tě nechali oživovat moduly pro zákazníky abys neumřel hlady a aby to celé skončilo tím, že sis ukradl některé myšlenky  a vyrobil "svůj" 50W konec a další které vydáváš za svou kvalitní konstrukci, pak ano. Nechtěl jsem se v tom patlat, je to pro nas uzavrena kapitola, ale bohuzel, neminim na sebe nechat hazet hnuj. Neni duvod. Veci které jsme dělali jsme dělali dobře.  Za tím si stojím.

Ad "hromada vydělaných peněz" - je rozdíl jestli děláte levnou stavebnici  a nebo děláte v podstatě stejnou ale navíc  mate plnou pusu  toho, jak jsou Vaše výrobky kvalitní a perfektní a jak ostatní prodávají šrot. Ano, náš projekt na sebe vydělal, ale jak píše JS výše, nevydělal tolik, aby mělo smysl jej dále rozvíjet, zůstala nám hromada desek, hotových finálních mechanických krabic s potiskem a součástí. Obrázek o tom, jak je celá záležitost stavebnic zesilovačů  komerčně zisková si můžete udělat třeba na sinclarově webu, který vydělává recyklací stavebnic p. Dudka a jinými starými věcmi a to ještě pouze na zakázku.
Novinky ? nejsou, leoš je vymyslet neumí, on totiž umí opravovat nebo "upravovat", nikoliv dělat koncepčně nové. To je totiž ten hlavní důvod proč nás nemá rád.

Jenom pro srovnání, naše 300W stavebnice  osazená motorolama stojí 750 kč, SPV250 250W stojí cca 1500, což je jednou tolik.
Abych prodával stavebnice, které mají materiálovou náročnost někde kolem 800 kč (nákup materiálu když budu sinclair) za 1500  což je cca 100% navíc a ještě měl plnou hubu toho, jak je to super  kvalitní a výhodné, to dělat nebudu.

Naše filozofie byla od začátku trochu jiná a na to je bohužel český trh velmi malý. Naštěstí pro bastlíře je součastná součástková základna někde úplně jinde, než před cca 10 lety.
Omlouvám se že na některé věci reaguji  trochu později, ale nemám čas šmejdit po forech a číst, co pěkného o nás nebo o mně zase odborník z luhačovic napsal.

Lukas Wezranowski