Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Toroidní trafo

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 54]

Téma: Toroidní trafo

Zdravím všechny audio profíky... (předem upozorňuji, že mé zkušenosti v oboru elektra jsou docela chatrné)

Jakožto amatér jsem zakoupil EZK K2X50SX, kterou jsem úspěšně rozchodil s jakýmsi 34VA AC adaptérem.

Chtěl jsem si koupit nějaký vhodný toroid, tak jsem šáhl po http://www.gme.cz/cz/index.php?product=610-881 u kterého jsem zjistil, že nemá vyvedený střed. U stavebnice je uvedeno, že je nutno použít trafo s vyvedeným středem. Můžu nějak použít i to, které jsem už koupil?

Díky moc za radu...  Vím, že nakonec zkončím u stavebnice Aldaxu, která bude určitě bezproblémová smile

Re: Toroidní trafo

Prodat a koupit nové... všechny ostatní způsoby jsou jen chatrná náhražka sad

Web

Re: Toroidní trafo

Díky za radu!

Sakra, pokusím se to v GM vyměnit za něco užitečného, třeba nějakou pěknou stavebnici s LM3886... smile

Re: Toroidní trafo

Škoda že sis to trafo taky nekoupil rovnou v EZK. Například TST80/002 2x12V nebo TST100/006 2x14V...

A zesilovač s LMkem by sis mohl postavit podle mýho webu smile

Web

Re: Toroidní trafo

Pokud je ten zesik na napájení 2x12V, kup si ještě jedno 12V trafo a spoj jejich vinutí, rázem budeš mít střed smile

Web

Re: Toroidní trafo

Já tu stavebku právě kupoval v GM, tak jsem tam vzal i ten toroid. sad

To LMko z webu určitě někdy zkusím!

(upravil wwsly 12. 6. 2009 16:35)

Re: Toroidní trafo

Vrat to oboje, kup si pořádný trafo a udělej si desky na to lmko. Zvukově je jinde než TDA20X0.
Anebo, když už tuhle stavebku, tak bych tam vyměnil to TDA za LM1875 a dal tam trafo 2x18V.

Web

Re: Toroidní trafo

Asi máš pravdu, postavím raději něco s 3886 a pořádným trafem. Nějaký tip, kde sehnat kvalitní toroid? Aldax, nebo jinde? smile

Re: Toroidní trafo

www.trafo.cz

Web

Re: Toroidní trafo

tronic.

Web

Re: Toroidní trafo

Díky, az poskladam neco kvalitnejsiho, tak koupim i kvalitni toroid smile

Mimochodem, poskládal jsem si to LM3886 a funguje perfektně na prvni pokus. Stějně tak i zdroj EZK....

Měl bych dva dotazy smile

1. Co se stane, když bych na zdroj  NZD7A25SX připojil trafo bez vyvedeného středu?

2. na NZD7A25SX jsou dvě LEDky, které (asi) mají zajistit vybití filtračních kondenzátorů po odpojení. Nevybiji se ale uplne... nejsou pak jeste "zivotu nebezpecne"? Zatim tam jsou 4m7 25V, ale planuji je vyměnit za 4m7 50V

Re: Toroidní trafo

Ledky tam jsou v prvé řadě proto, aby signalizovali, že je ta kondech napětí. To, že se ty kýble nevybijou hnedka úplně je důsledek nelineární závislosti odporu LED. Zůstává tam kolem 1V, že?
Pokud tam připojíš trafo s nevyvedeným středem /nesymetrické/ pak výsledná kapacita filtrace klesne na polovinu.

Web

Re: Toroidní trafo

I tak bude nutno vytvořit "umělý střed" z nějakých odporů kolem 100 - 330 ohmů (zatížitelnost 2 W a víc - každý si spočte), aby na obou kondech bylo opravdu stejně. Je to ale nouzovka, náhražka.

Web

Re: Toroidní trafo

Díky za vyjasnění!

V kondech zůstává cca 2V, tj (jestli dobre pocitam) asi 9,4J energie. Omlouvám se za idiotský dotaz, ale je to životu nebezpečné? A co takhle plně nabitý kond? Neměli by náhodou v té stavebnici být ještě nějaké vybíjecí odpory (další amatérský dotaz smile?

(upravil wwsly 19. 6. 2009 10:31)

Re: Toroidní trafo

takhle bych to ani nezkoušel oživit, je to na prd, u odporovo-kapacitního děliče se při zátížení bude hejbat střed a tím můžeš zcela jistě to lmko odpravit....
To koupený trafo vyměn za symetrický... v gme maj 2x22V/120V za 400kč.

9,4V není rozhodně životu nebezpečné.

Vybíjecí odpory se někdy používají, ale je to zapojeno takto http://wwsly.sweb.cz/audioweb-upload/vyb.bmp

Web

(upravil opamp 19. 6. 2009 10:32)

Re: Toroidní trafo

Milý ajs-i, co se týče účinků na Tvé zdraví, je to zcela identické jako když sáhneš na jakýkoliv jiný 2 V zdroj. proud je limitován odporem lidského těla, platí Ohmův zákon tak jako vždy.

Odpor lidského těla jsou řádově desítky kiloohmů, a tak procházející proud začíná být nebezpečný až pro napětí nad cca 100 V (velmi zhruba řečeno, ve sprše to je trochu jiné než v gumákách smile))

Jiná věc jsou účinky vybíjecího proudu zkratovaného kondenzátoru na drát, šroubovák atd smile Tam už má smysl počítat náboj, uvažovat ESR kondenzátoru atd.

Vybíjecími odpory nic nezkazíš.

Web

Re: Toroidní trafo

to wwsly: přesně tohle řešení mě napadlo. Dík!

to opamp: víš jak... lepší je jednou se zeptat, než udělat nějkou hloupost smile

Re: Toroidní trafo

Samozřejmě. Je dobře, že se ptáš.

Web

Re: Toroidní trafo

jen nevím kde seženeš takovej přepínač...

Web

Re: Toroidní trafo

Většinou se tam nechávají ty odpory trvale, Hodnota je samozřejmě kompromisem mezi zvýšenou spotřebou a dobou vybíjení.

Web

Příspěvky [1 až 20 z 54]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Toroidní trafo

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£