Téma: 100W 2SC5200

Zdravim, rozhodl sem se postavit zesik 4x100W k temhle 4 bedynkam

http://buger.sklo.ath.cx/!share/bedny/img_6097.jpg

zkusil sem jedno starsi zapojeni z AR, konkretne toto:

http://buger.sklo.ath.cx/!share/elektro/zes/schema.png

Nejdrive sem ho postavil tak jak je na schematu (jen misto KC809 sem pouzil 810), ale mel sem problem s kmitanim, ktery se vyresil odstranenim kondiku 5p6 ze zpetne vazby a zvetsenim kondu 15p asi na 100p.

Nelibilo se mi ale Uce vetsiny pouzitych T - mam to na trafu 2x29V 190W (tyto budou ve vyslednem zesiku 4, jednoduse proto ze je mam - jinak bych asi pouzil 2 vykonne toroidy) takze neco pres 80V naprazdno celkem. Zesilovac sem proto pokusne preosadil timhle:

KD503 sem nahradil 2SC5200
KD336/7 => BD241/2C
KC810 sem zachoval
T6 T7 => BC639/640
T5 => BC241C (lepsi montaz na chladic a lepsi stabilizace prac. bodu, s KC 508 pripajenou na chladici desticku ziskanou rozpulenim tranzistoru v TO220 klidovy proud ujizdel pokud vzduch ventilatoru foukal primo na tento T)
zbytek => 2N5551 / 5401 (dle vodivosti)

Funguje to OK, dalsim experimentovanim bylo zjisteno, ze lepsi jak zvesit C4 na 100p je nechat ho na 15p a pridat 100-330p mezi kolektor T3 a zem.

Na osciloskopu zacina byt viditelne zkresleni pri 1kHz asi pri 120W, nechal sem ho na stole "hrat" do umele zateze 4R vic jak hodinu pri vyst. vykonu cca 100W, teplota tranzistoru sla asi na 65st C (mereno primo na pouzdre T), coz je myslim OK, ten chladic byl stejne jen testovaci a ve finalnim zesiku bude urcite vetsi (i kdyz pri zatezi normalnim hudebnim signalem nebude zrejme vyzareny vykon vyssi nez pri testu 1kHz do odporu na plny vykon). Nejvic zesik topi asi pri 70W vykonu, kdy sla teplota neco malo nad 70st C.

Na vystupu planuju zpozdene pripojeni repro kombinovane s ochranou proti ss slozce, na vstupu nejaky ten softstart pres R v primaru trafa, dale subsonic filter nejspis podle

http://sound.westhost.com/project99.htm

protoze nektere skladby bohuzel obsahuji ve znacne mire i kmitocty pod 5Hz, kdy pak reproduktory zbytecne "kmitaji", coz jim rozhodne neprospiva a zere vykon zesiku

za napajecim trafem budou nejspis 50A mustky z gme B250C50000, jen me trosku zarazi ze maji jeden neznackovy za 39Kc

http://www.gme.cz/_dokumentace/dokument … -010.1.pdf

a pak znackovy diotec za 120 - vyplati se tady zaplatit skoro 3nasobek??? Co sem se dival na starsi teslacke diody KY717+ tak ty sou k mani asi za 30Kc, coz vyjde podle me lepsi koupit ten znackovej mustek (snazsi montaz na chladic, ...). Filtracni elyty budou 3-4x 2m2/63V TE925 v kazde vetvi (mam nove).

Jeste bych to doplnil nejakyma rychlyma diodama antiparalelne k ten vystpunim T.

Co tomu rikate - vidite v tom nejake uskali, pripadne neco na co si dat pozor?

Diky za komentare.

Web

Re: 100W 2SC5200

jeste sem v nekterych podobnych zapojenich videl paralelne k T5 kond 100n. Predpokladam ze jeho ulohou ma byt dvest vsechen stridavy signal do baze T7, tj aby se T5 uplatnoval jen pro SS slozku pro stabilizaci pracovniho bodu... bylo by vhodne jej pridat i zde?

co sem nenapsal tak autor zapojeni predepisuje umisteni T5 na chladic prave z duvodu stabilizace klidoveho I, proto to kuchani TO220 a pajeni KCcka na tu plosku - jinak se dava na chladic spatne

Web

Re: 100W 2SC5200

Tohle zapojeni je dost nestabilni, zkusil bych to jeste do komplexni zateze. Taky bude asi problem s protizkratovkou, budes si ji muset vymyslet a spocitat. Asi jsi to udelal, ale bude nutne tepelne svazat budice s koncakama, jinak to neukocirujes. Jinak na Knizatuv zesilovac jsem cet hodne negativnich a skoro zadnej pozitivni ohlas. Tema keramickejma kondama jsi to sice pekne zatlouk, ale to bude tak asi jediny pozitivum cely ty akce. Kdysi jsem to bastlil na original desku, kmitalo to, klidak lital nahoru dolu, nebylo mozny tomu spolehlive nastavit nulu na vystupu.... musel jsem udelat par zmen -- pomohlo oprit R20 o minus, vymenit cervenou ledku za dve obyc kremikovy diody, mezi c-e T5 dat MKT 100n, odpory v kolektorech T1 zmensit na polovinu... ja uz si to vsechno nepamatuju, mozna to mam nekde sepsany. Kazdopadne s tim byl desnej omrd, nakonec po vypajeni pouzitelnejch soucastek letel celej tenhle kram do kose a postavil jsem si podle vrabelsky dokumentace jinej, taky 100W a behal napoprvy na od oka nastrelenym plosnaku.

Ber to jen jako nazor pouceneho amatera, profici touhle dobou jeste chrapou smile A mozna, ze mi tenhle odstavecek rozskubou a ja klesnu do kategorie pitomcu smile

Re: 100W 2SC5200

Budice koncaky a T5 sou na jednom chladici, nula na vystupu drzi vyborne, od te doby co sem ji nastavil tak na tozsahu 20V vidim na meraku 0 (klasika 3,5 mistnej multak). Nijak to neujizdelo ani po tom hodinovym testu na plny vykon, ale to sem uz testoval s tim BD na miste T5, s KC to ujizdelo jak svina - podle me bylo spatne tepelne svazane. Jinak v keramice tam je jen tech 15p, zbytek folie. Na kondan paralelne k T5 sem se ptal, takze to vypada ze pridat...

Jinak na protizkrat asi prdim, stejne tam budou vsude speacony a ty se zkratovat nedaj, druhak to znamena zapojeni zeslozitit, dalsi moznou nestabilitu, ... Proste si myslim ze to za to nestoji.

Kazdopadne diky za prispevek...

Web

Re: 100W 2SC5200

to že si dal taký velký kondenzator s kolektora T3 na zem ti kmitanie preto potlacilo, lebo si mu urezal vyššie frekvencie. premeraj si frekvenčnu charakteristiku a uvidiš, že ti padne strmo dolu. ked uz to inak nevieš vykompenzovať tak tam da ajspon 330p s o 470R odporom v serii, ale aj tak to na SR a frekvenčke moc neprida, avsak bude to lepsie ako bez odporu

Web

Re: 100W 2SC5200

Ale zkratovka se nedělá jen kvuli doslovnému zkratu na výstupu...

Re: 100W 2SC5200

Rastafar: S tou protizkratovkou vs. speakonama by Ti to Sinclair řekl jinak. Musím ho uvést uvést jako autora, který to zde několikrák popisoval, protože třeba mě samotného to nenapadlo. Jedná se o to, že když dostane reproduktor takový nářez, že se spečou závity cívky, tak klesne impedance reproduktoru na zlomek z 4 nebo 8 ohmů a zesilovač se přetíží skorozkratrm taky. A nepomůžou žádné speacony ani kdyby reproduktor byl (třeba v subwooferu) připájen.

Re: 100W 2SC5200

proč jsi si vybral zrovna tohle zapojení? Potřebuje doladit a na to je třeba zkušenosti... Existuje přece spousta kvalitních a ověřených konstrukcí...

Web

Re: 100W 2SC5200

Moc me nenapada proc by se ta civka mela upect a zkratovat vystup? To preci nastane a] pri poruse zesilovace a to uz protizratovka nezachrani (spis detektor ss slozky ktery repro odpoji nez se upece) b] pokud k tomu pripojim reprak treba na 5W a dam to naplno, ale to je potom moje hloupost ze. V kazdem pripade me asi v takovem pripade buse srat upeceny reprak vic jak upecene trandy za kilo.

Frekvencku sem tak nejak zkousel, ale nemam generator, takze jen prez zvukovku kompu a osciloskop, takze se dostanu cca nekam na 20kHz max (zvukarna vzorkuje 44kHz) a tam sem nezaznamenal v podstate zadny pokles, ale moc casu sem na to nemel, zkusim to jeste jednou i s tim 470R, odezva na 1kHz obdelnik byl pekny obdelnik bez zakmitu

Jinak proc sem pouzil tohle zapojeni - mel sem jeden tenhle zesik postaveny uz dlouho, akorat v dobe jeho stavby (10let zpatky???) sem tam nadelal zakladni krpy typu dloouhatanske privody ke koncovym T, navic sem nemel osciloskop a ani zkusenosti. Ted nedavno sem ho obevil na dne skrine, predelal a rozchodil, nebyly s tim zadne vetsi potize, tak sem se rozhodl postavit jeste 3 dalsi.

Spousta kvalitnich a overenych konstrukci, ja vim, muzu si postavit DPA, ale tam sme se slozitosti i cenou (i kdyz o to tady tak moc zase nejde) uplne nekde jinde, to bych stavel jeste rok... Navic ty bedny nejsou zadny hi-end zazrak, cele to dohromady stalo 10 000, ale hraje to pekne smile

Web

Re: 100W 2SC5200

Nechci do nikoho rejpat, ale tahle debata se sklouzne opet bokem. Za chvili se nekdo ozve "postav Leach/DPA/LVA/SymAsym...", i kdyz obdobne slozitejch (nebo spis jednoduchejch) zapojeni je mraky a ty navic chces poradit, co udelat s touhle konkretni konstrukci. Takze -- kdyz na to budes hrat sam, asi budes vedet, co kterej reprak snese, ale mam zkusenost z akci, ze se vzdycky najde chytrej ozralej blbec, kterej zacne chaoticky kroutit knoflikama a neco odsmahne. Proto protizkratovku, ne kvuli nestastnou nahodou spojenejm dratum do repraku. Krome toho, blbe udelany repraky muzou mit v sedle impedanci treba 1,5Ohm a to uz je skoro zkrat -- zkus ty trandy na konci zdvojit a doplnit emitoraky. A bude je to chtit dobre vybrat na podobnou betu pri proudu baze pres 1A a samozrejme Uce0 nad uroven napajeciho napeti (rail-to-rail). Ve vysokejch frekvencich tahle vec stejne nebude kdovijaka, BD240/241 koncej tusim u 3MHz, hifisti by dostali zachvat. Ale pokud je to fest svazany, bordel to nadela slusnej.

Re: 100W 2SC5200

rastafar, je dost mozne ze i samotna zvukovka ma hodny pokles, kazdopadne je to uzčite poznat, ale ak budes s tým zvukovo na výškach spokojny, tak nie je čo riešit, a može to tak ostat, nakolko som sa už s týmto stretol, aj s takýmto riešením, tak poznam to, ako sa to zvukovo odrazi, ked tam nieje ten clen.

Web

Re: 100W 2SC5200

Gavin Milarrr: nad tema budicema sem uz taky premejslel, ze by to chtelo neco s vyssim f, zkusim se podivat co maji v GM/GES a cim by sly ty budice nahradit. Nebo mate nejake tipy na vhodne kandidaty? Jinak 2SC5200 ma Uce0 230V, ja tam mam asi 2x 40, tj 80, to by melo stacit. Nad zdvojenim tech T a pridani emitoraku sem taky uvazoval a mozna to i zkusim, minimalne by se tepelny vykon rozlozil mezi vic tranzistoru, zlepsi se chlazeni a zvysi spolehlivost. V prvni verzi sem mel pridane i emitoraky R22, ale nakonec sem je vyhodil.

Samo pokud se najde blb co pusti vsechen vykon treba do vysek, tak de reprak do kelu, ale jak sem psal - v tomhle pripade me bude mnohem vic srat ten reprak nez trandy, 2SC5200 je za 4 petky, BDcka za par korun, navic kdo udela tohle tak at si to pak pekne zaplati...

joži: jasne, prave jak sem psal "v podstate zadny pokles" tak maly pokles tam byl, ale priblizne takovy, jaky vykazovala uz samotna zvukarna, jeste si s tim musim pohrat jak bude vic casu. Subjektivne to hralo na vyskach pekne, urcite lip jak integrovanej zes s TDA7294 (ja vim, sracka, nebijte me, nic jineho na porovnani doma nemam).

Jinak doufam ze to nezklouzne nekam uplne jinam a sem rad za kostruktivni pripominky - to byl duvod proc sem tu s tim vubec zacal, DIKY

Web

Re: 100W 2SC5200

Nevim jestli je zrovna moudré nakupovat v GM,GES křemík... co takhle zkusit MJE 15032,3 z Aldaxu

Re: 100W 2SC5200

Unregistered: duvod? Myslis ze vsechno co maji v GM/GES sou nepouzitelny falsa? Ja teda nevim ale prijde mi trochu uhozeny obednavat budice z aldaxu, kdyz to tady v Brne muzu koupit normalne pres pult - to nez dojde, navic jeste aspon kilo postovny, ... Ma nekdo s T zakoupenymi v techto prodejnach opravdu tak hrozne zkusenosti, ze se vyplati obednat budice z aldaxu? MJE 1502,3 maji v gesu za temer stejnou cenu jako tam, vyrobce uvadi taktez OnSemi, proto mi to pripadne jako zbytecnost, ale pokud ma nekdo jinou zkusenost sem s tim...

Web

Re: 100W 2SC5200

v GM polovodiče raděj ne, v GESU je to tak 50/50 at už uvádějí cokoli. Je to ale jak kdy a jak co..pokud to potřebuješ rychle a víš jak vypadá originál, před koupí si je prohlédni..

Web

Re: 100W 2SC5200

reeb: muzu zkusit ty MJcka koupit v gesu na jeden ten zesik a uvidime, btw daji se nekde najit obrazky tech originalu, nebo jak poznam fake? Poznam vubec u budice 250V 8A pouzityho na nejakejch 80V pri mnohem nizsich proudech ze mam fake (treba na ft?)? Jinak ty 2SC5200 sou taky z gesu, ...

Web

Re: 100W 2SC5200

Rastafar, threadů na tohle téma tady už pár bylo, tak si je pročti.

Web

Re: 100W 2SC5200

opamp: jasne, ted sem v praci, ale zachvili me ceka asi 3h cesta busem, tak to tu prolezu

Web

Re: 100W 2SC5200

Nechcu plácat nesmysly, ale jedna věc mě ještě napadla. Dneska jsou na trhu přecijenom jiné možnosti než před lety. Když už do toho zesilovače zasahuješ, nepřemejšlels ho zapojit radši jako komplementár?

Re: 100W 2SC5200

http://sound.westhost.com/fake/counterf … htm#sa1943

Web