Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 5)

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Stavba komplet PA aparátu

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 85]

(upravil sid 18. 5. 2009 11:20)

Téma: Stavba komplet PA aparátu

Zdravim lidi,
po delší době se pokusim kapku oživit tohle téma zde na foru.
Chystáme se s kámošem do stavby středně velkýho PA a naše vize vypadá asi takhle:
8ks sub osazený LF18G401= 4ks na stranu.
2ks středobasy s 2x 12NDL76=1ks na stranu a nad to tuhle odlazenou sestavu http://www.profirepra.cz/mereni.php?s=23......2ks=1ks na stranu. Co na to říkáte nevypadá to zle ne?
Teď se kapku rozepíšu o jednotlivých bednách a začnu klást otázky, tak doufám že se tu najde dost lidí ochotných poradit. Všem předem dík.......a neukamenuj te mě za některé laické dotazy:)

Takže:

SUBY
Našel jsem na netu plánek na tuhle bednu http://photofile.name/users/tda-audio/182333/37183783/. Líbí se mi ta konstrukce. Osazeno to bude jak už jsem psal tou G401. Vím že by byla asi vhodnější X400 ale na to už peníze nebudou! Dnes už by se měl řezat materiál MDF 20mm.......mám v plánu postavit zatim jen jeden kus a vyzkoušet jak to bude hrát....případně se domluvit z někým odsud nebo z Hubertem z Prodancu na měření jehož cílem by bylo zjistit jestli to má cenu stavět dalších 7ks. Když to dopadne zle tak postavíme klasiku 8ks MT18SUB, ale chci vyzkoušet tuhle bednu párkrát už jsem ji viděl i slyšel a líbila se mi!
Krmený to bude 4ks na RMX 4050HD tedy 2x 1300W/4ohm......to je na každou bednu 650W což dle mého názoru by mělo stačit. Případně se pořídí RMX 5050.
Dělený to bude aktivně (jak jinak:)) tak na 100-110Hz DSP Sabine NAV 240.
A první otázka zní jakej průřez má mít připojovací kabel k tomu repru??
To jsem nikde nevyčetl.

STŘEDOBASY
Tak tady těch otázek bude víc:)
Jasný je asi jen osazení.....2x 12NDL76 a k tomu zes RMX 2450.
Kolik mám dát litrů na jedno repro když to pojede tak od těch 100Hz??
A vypočítal by mi někdo délku bassreflexu?? Předpokládám že to BR chtít bude. Nějaký prográmky jsem zkoušel ale....pro mě vyšší dívčí:) Fb=100Hz,rozměr obdélníkový 40x380mm, litráž mám zatim navrženou kolem 52 litrů což je asi moc ne??
Hrát bych to nechal tak do 300 max 500Hz dle subjektivního poslechu.
Jo a stejná otázka jako předtím....průřez vodiče kolik mm??

STŘEDOVÝŠKY
To je celkem jasná věc ale.......hrát to bude řekněme od těch 300-500Hz takže uzavřenka bude stačit ne?? Kolik asi tak litrů na jedno repro?? A zase ten průřez kabelu?? Krmený to bude opět RMX 2450.
A utáhnou ty dva 1,4" drivery celej aparát??

Teď  k samotný stavbě....začínáme jak jsem už psal tim subem....zbytek v průběhu roku až se zajistěj půjčky. Oba nejsme schopný něco ušetřit takže půjčka bude jediná cesta k vysněnému cíli!:)
Problém je že ta MDFka tl. 20mm se blbě shání.....nebo teda já ji nikde nenašel, takže kámoš truhlář kdyžtak slepí dvě 10 a v tom vidím kapku zádrhel......nebude to dělat paseku když do toho budu prát vruty vlastně přímo do toho spoje??

Jinak mě zatím už žádný otázky nenapadaj......ale určitě nějaký přijdou postupem výstavby.

Jo ještě jsem zapoměl napsat že ten aparát má primární určení na freeopenair party.
Styl hudby HC, jungle, drum......ale i hip hop, punk.

Děkuju všem kteří budou ochotni se mě ujmout....a omluvte pravopisný chyby čeština mi nikdy moc nešla:)
Doufám že jsem vás moc nezahltil....:)

Ty středovýšky mají být sestava 10MD26+ND3030T3+B8575.......nefunguje ten odkaz.
Aha jsem ten odkaz podělal těma tečkama.....lama:) tak ještě jednou http://www.profirepra.cz/mereni.php?s=23

(upravil chyna.cz 18. 5. 2009 12:03)

Re: Stavba komplet PA aparátu

kabely:
k subům bych dával 4qmm2 nebo 6qmm2 na středovejšky buď 2,5qmm2 nebo 4qmm2

středovrchy:
co to píšeš o tom dělení? okopči vyhybku a nevymejšlej nějakých 400-500Hz, ten driver by to nepřežil...
postav todle abudeš mít pokoj..
http://www.profirepra.cz/mereni.php?s=42
k bedně- udělal bych 50 litrů s dvěma štěrbinovýma BR délka 25cm, výška 6cm a hloubka 24cm - ladění na 75Hz

dělení:
sub-středovrchy.... to je otázka,na kterou si budeš muset odpověď sám, rpotože bude hodně záležet na tom, jak a kde to bude umístěný... ale 80-120Hz je universální rozmezí dělení subů...

co takhle zajít do lepšího truhlářství? co je to za truhláře, že neumí sehnat MDF 20mm ?
nějaký zakázkový truhlářství nemáte? třeba i nějakou výrobnu kuchyní... pokud tam přijdeš a slušně se zeptáš tak bych neviděl problém.

Web

(upravil sid 18. 5. 2009 12:08)

Re: Stavba komplet PA aparátu

Za ty průřezy kabelů díky.
Kapku si mě asi nepochopil.......celé to má být koncipované jako 4 pásmo.
Dělení: suby do 100Hz, středobasy od 100Hz do těch 300-500Hz, středovrchy od 300Hz zbytek.
Ty středovrchy budou s odladěnou pasivní výhybkou.
A co říkáš na zbytek....jako celkově??
A hlavně ty suby na ty by mě zajímal názor nejvíc.......jsou nejaktuálnější.

Truhlář je bratranec přítelkyně a právě že v nějaký takový výrobně dělá......snad ji sežene!

(upravil babakus 18. 5. 2009 12:15)

Re: Stavba komplet PA aparátu

Menší dotaz. Ty se budeš s tou MDFkou tahat? Bude to těžký jako kráva! Na PA se používá překližka wink

Re: Stavba komplet PA aparátu

podle mě zbytečná námaha s těma středobasama... udělal bych klasický dvoupásmo s pasivní vyhybkou jak jsme ti posílal. k tomu 80-120Hz suby, poštelovat fázi a zpoždění a je vymalováno... takhle by jsi musel komplikovaně nastavovat frekvence, ladit fázi na vícero měničích a než by jsi to všechno ponastavoval tak máš odpoledne v prdeli...

Truhlář asi nechce dělat za děkuji... podpoř ho lahvinkou něčeho dobrýho smile

Web

(upravil sid 18. 5. 2009 12:41)

Re: Stavba komplet PA aparátu

Tahat se s tim budu ale ne sám:) vím že se používá překližka však to má taky zadaný sehnat až potom je tam ta varianta MDF. A lahvinkou ho podpořím určitě to je jasná věc:)

No popravdě jsem takovou odpověď čekal......a docela jsi mě viděsil! Nemám totiž s PA a kompletně se zvučením žádné praktické zkušenosti.....teorie jsem pročetl docela dost.

A tý fázi konkrétně vůbec nerozumím......nastavovat zpoždění a frekvence to mi bylo jasný.
Takže říkáš že to bude zbytečně komplikovaný jo.

To zpoždění budu muset nastavit na ty suby že??ale kde zjistím kolik??

Ale mám kámoše co už chvíli zvučí myslim že by mi s tim mohl pomoc až to bude hotový a bude jen potřeba to všechno ponastavovat.

Re: Stavba komplet PA aparátu

tak to už ti poví jiní... zpoždění se používá u nepřímovyřazujících beden (šněků) takže to tady ani nebudeš muset nejspíš praktikovat. asi bude stačit jen šoupat se  středovrchama od / k posluchačům.
určitě bude lepšípostavit tu variantu 2 pásem s 2* 12" a 1,4" než to takhle složitě dělit....

fáze je taková ptákovina. v tvým případě tě bude zajímat sub/středovrchy udělá na dělící frekvenci buďpropad nebo hrbol.  to můžeš zjisti třeba generátorem a postupně si ladit frekvence a buď to do equalizovat nebo přemisťovat bedny vůči sobě. špatně sfázovaný bedny nehrajou tak dobře, jako dobře sfázovaný... ale to se poznávíc čím je větší kmitočet. okolo 100Hz tonení tak kritický

Web

(upravil sid 18. 5. 2009 12:56)

Re: Stavba komplet PA aparátu

ok díky za aspoň mírné osvětlení.....ten kámoš snad pomůže určitě už s tím musí mít nějaký zkušenosti.

jiní zatím nic nepovídají:)
ale taky jsem si říkal že to zpoždění ani potřebovat nebudu.

jak si psal těch 50 litrů tak to si myslel určitě pro jedno repro že??

Re: Stavba komplet PA aparátu

uslyšíš sám... já osobně bych začal jedním zesilovačem a jedním párem těch středovrchů. minimálně to může posloužit dobře na venkovní grilovačky u ohně.

Web

(upravil sid 18. 5. 2009 13:27)

Re: Stavba komplet PA aparátu

Hm ale já začínám bastlit od spoda:) repro do subu budu brát na splátky a chci vyzkoušet jak bude hrát. zbytek aparátu postupně časem.....

A co jiní nepřidají svůj názor??
Co si myslíte o konstrukci toho subu??

Re: Stavba komplet PA aparátu

špatná myšlenka... když si postavíš středovrchy až naposled a třeba zrovna budou blbě navázatelný na těch 8 kusů subů, tak budeš litovat, že jsi začal obráceně....
ale dělej jak myslíš....

Web

Re: Stavba komplet PA aparátu

MDF nepoužívej.
Vem si že bedna z klasické překližky bude mít cca 50kg.Z MDF bude mít o dost víc.
Suby musíš naložit do auta na akci vyložit,postavit.Po skončení akce dát zpět do auta a doma z auta vyložit.Tak si spočítej kolikrát to chytneš do ruky a kolik kg budeš muset tahat. + vrchy taky něco mají a zesilovače taky něco váží.

Já když jedu někam hrát se subama které mají cca 50kg tak mám toho plné zuby po vyložení doma (a to mám jenom 2 suby)

K bednám:
8 subů OK
ale zbytek je podle mě zbytečnej.Navíc by bylo zapotřebí zase více zesilovačů.
Stačí postavit to co ti poradil chyna.cz a máš vystarené

(upravil sid 18. 5. 2009 14:16)

Re: Stavba komplet PA aparátu

Dobře nechám si poradit.....postavím testovací jeden sub.....a potom se začnou bastlit ty vrchy.
Ale moc to nechápu....jako že když budou blbě navázatelný tak budu muset zvolit jiný typ subů??
jak to ale zjistím, že se to nedá navázat když nebudu mít postavený ty suby??

Tahat to budu vždycky minimálně ve dvou a taky doufám že sežene tu překližku a když ne nevadí....je to stejně jen na ten testovací sub. Pak se uvidí...,

Tak jsem si to nechal projít hlavou a dám na vaše názory i když teda moc lidí se nevyjádřilo.....:(
takže koncepce bude 4x sub s G401 a nad to http://www.profirepra.cz/mereni.php?s=42
A platí to lazení, objem a rozměry BR jak psal chyna.cz??

Re: Stavba komplet PA aparátu

MDF bedna tej velkosti bude mat aspon 65kg, a este ked to dobre postuzis, tak kludne cez 75. To je na sub s 1 repro velmi vela.
4 pasmo stavat je pre teba nezmysel ak o tom nemas vobec sajn, nikdy s tym nerobil a chces si dokonca neviem akym zazrakom postavit vyhybku a este na to nemas ani financie a nevies si ani vybrat repraky do toho.
Mas priamovyzarujuce basy, nad to sa ziadne od 100do300Hz nedavaju. 4 pasmo sa koncipuje uplne inak.

Na 4ks basu je 1 satelit uboho malo, nebude to stihat, este tak 3 by to potiahlo, 3 mozes zapojit paralelne na 2,6ohm na jeden kanal zosika.
Satelit k takemu poctu basov aspon 2x12"+2', 1,4" driver bude treba najst velmi dobry k tomu.

Kable sa davaju k aparatu podla vzdialenosti. Zvycajne staci 4mm2 na vzdialenost 20m a prikon do 1500W, potom uz hrubsi. 2,5mm2 staci na 15m a 1000W.

Fazovo poriesit priamovyzarujuce suby a satelity nie je problem. Das to reprakmi do roviny a je to, hra sa.

(upravil sid 18. 5. 2009 14:33)

Re: Stavba komplet PA aparátu

No taky mě napadá jestli jeden satelit nad ty 4 suby nebude málo sad
to by ale znamenalo vybírat něco s užší hornou aby se ty satelity dali dát vedle sebe ale to jsou zase o dost větší náklady - 4 satelity.

Re: Stavba komplet PA aparátu

bude to malo...alebo pre zaciatok pouzit 2+2 suby..mozno ti to bude stacit

Re: Stavba komplet PA aparátu

Alebo dalsia moznost, nemusia byt 4 satelity, ale 2 na hornach, napr. 15" + 6"+1" alebo 2x12+8+1,4 alebo nieco podobne. Dostanes z toho aj 104-105dB/W a potom to potiahne take 3 suby v pohode.

Re: Stavba komplet PA aparátu

vrchy na hornách to je moc složitý na mě......jak konstrukce tak následný štelování jak psal chyna.cz - nastavit frekvence, zpoždění, fáze.....do toho určitě nepůjdu sad
necháme to zatim asi tak 2 suby a jeden vrch na stranu a uvidí se podle peněz....pak se to může zdvojit

Re: Stavba komplet PA aparátu

A preco nepostavis klasicky BR sub od BC  tzv. 18sub a neosadis 18ps76 ako spravil drobek? par ho visiel 13500kc lebo kupoval najdrahsi koberec aky zohnal inak samotne bz koberca  12 000kc

Web

Re: Stavba komplet PA aparátu

...a  teraz predava aj BC aj bedne, bo vraj to nema tlak ..... lamerina, gadzovina, sedlacina. Zato vravim 90% hobby stavitelom, nech si to radsej kupia. Zase tak vela neusetria a mozu hotovu vec pocut, po dohode s predajcom aj vymenit za inu a vyhnu sa sklamaniu. Kto to neovlada, nech si kupi alebo da spravit dakomu ZNALEMU.

Příspěvky [1 až 20 z 85]

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Stavba komplet PA aparátu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£