(upravil Josko 24. 3. 2009 22:41)

Téma: RIAA pream z ECC88

Myslíte si že toto je reálne RIAA korekcia pre gramo... teda či sú tam správne hodnoty http://www.geocities.com/rjm003.geo/rjm … j8_cir.gif ?
Dopredu hovorím keby niekto chcel zabàdať: viem že ECC88 nie je NF lampa, ale mám ich celkom slušnú zásobu a videl som ich často použité v NF tak preto.
A ešte jedna vec: Je to vôbec použiteľné na Tesla VM 2103?

(upravil opamp 24. 3. 2009 22:47)

Re: RIAA pream z ECC88

Počítat se mi to fakt nechce smile Na pohled to ale vypadá opravdu jako RIAA korektor. VM2103 je zcela standardní MM vložka, tak proč ne?

A to že E88CC nejsou NF lampy je pravda tak na 60%... když se ví jak, dají se i v nf použít (ne že bych zrovna já byl ten, kdo ví) smile

Web

Re: RIAA pream z ECC88

Dík za odpoveď, asi bude najlepšie keď to postavím a otestujem... I keď neviem v akom stave je to gramo...

Re: RIAA pream z ECC88

Ještě jedna věc, pokud chceš opravdu dobrej preamp, vykašli se na tohle a postav si Dudkův Actidamp Mk2... Budeš to mít hotový za večer a zvukově to je paráda. Lepší je jen Mk4, který je ale asi tak 10x složitější smile

Web

Re: RIAA pream z ECC88

Podle tohoto schématka ,bych nestavěl. Na vstupu potřebuješ mnohem větší zesílení a výstup, by jsi musel zatěžovat jen velkou impedancí. Korektor jsem nepočítal.  Jestli chceš ,přefotím ti večer schéma RIAA s ecc88 ,jak to dělají ve fabrice JJelectronic.Ale ani tak bych do toho nešel. Já bych dal na vstup kvalitní operák, za něj pasivní korektor a zněj do velkého vstupního odporu ecc88,kterou bych zapojil jako katodový sledovač. Dělej ,jak myslíš.

Web

Re: RIAA pream z ECC88

Ja to chcem k tomu zosiku čo som písal tu http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=5956 tak som preto chcel elektrónkový. Tak mi pls pošli ten od JJ. Vykúšam aj ten Actidamp MK2 a aspoň budem môcť porovnať.

Re: RIAA pream z ECC88

http://img06.picoodle.com/img/img06/3/3 … 757d17.jpg
pro inspiraci
http://img06.picoodle.com/img/img06/3/3 … dc1889.jpg
Katodový sledovač. Stačí připojit napájení okolo 6V,vstup/výstup a hotovo. Toť vše.

Web

Re: RIAA pream z ECC88

To to JJ 243 je mono? Pretože vidím na fotke 4 lampy ale tu v schéme je až 8 triód na kanál teda 4 dvojité lampy?
Celkom v tipné aby človek za tiep rachy čo za to chcú kupoval dva kusy..
Ale v každom prípade ďakujem za schému...
Myslíš že by sa dali tie 2 predzosiľňovacie systémy vynechať a použiť len prvé dva kde je RIAA?

Re: RIAA pream z ECC88

Máš doma nějakou pěknou fotku  smile  toho předzesilovače od JJ?  Takže to víš.
V podstatě by to šlo,ale nedělal bych to.

Web

(upravil danda 27. 3. 2009 22:04)

Re: RIAA pream z ECC88

Já fakt nechápu, co vás k těm flaškám tak táhne...Všechny parametry jsou o několik řádů horší, než jen trochu slušně postavená věc z polovodičů...Zesilovat triodou napětí desetin mV... (1mV/1kHz, na 20 HZ už 0,1 mV...)To bude šumu a brumu... navíc, za ty prachy...
Podivná móda..

Web

Re: RIAA pream z ECC88

Je normálne, že v Actidampe Mk 2 sa trochu hreje MAC 156 ? Hrá v pordiadku, berie cca. 35 mA na + aj - napájaní.
Asi tak po pol hodine je to na hranici udržať na ňom ruku, mám trochu obavy či to prežije, ale robia to obidva kanály tak snáď som 2x nespravil tú istú chybu kdesi.

Re: RIAA pream z ECC88

Ten odběr opravdu není košér.. Nejspíš to celý kmitá. Zjistit osciloskopem, multimetr asi na vysokých frekvencích nic neřekne. A s MACy byly s kmitáním vždy potíže, nesnášely zisk pod cca Au = 10.. Je tolik lepších obvodů...

Web

Re: RIAA pream z ECC88

35 mA na celý actidamp je veľa? Koľko by to malo brať?
A Btw. čo by si tam dal namiesto MAC 156? ja som sa chcel držať pôvodného Dudkovho návrhu, aj DPS mám pôvodnú, je mi jasné že ten MAC je už prekonaný, ale nevedel som čo tam dať aby som nejak neovplyvnil zvuktoho actidampu...

Re: RIAA pream z ECC88

MAC ti nijako nemôže ovplyvniť zvuk - je použité ako jednosmerné servo. A Danda má pravdu. Určite to zakmitáva. Chce to zablokovať napájanie keramickými kondami.  A druhý problém pri zakmitávajúcom Actidampe je  nemožnosť nastaviť na výstupe nulový ofset.

Re: RIAA pream z ECC88

zkus LF356, všechny operáky máš snad od seriozního prodejce

Web

(upravil opamp 21. 7. 2009 11:12)

Re: RIAA pream z ECC88

Pánové,
1. MAC156 tam maká zcela korektně, je-li všechno v pořádku.
2. Ten MAC, který nesnese zisk pod 10, je MAC157, nikoliv 156.
3. V Actidampu Mk2 není tento operák jen v DC servu ale má na starosti právě ono aktivní tlumení, tedy je i v cestě signálu, proto na jeho parametrech docela záleží.
4. LF356 je ekvivalent MAC156 a chodí taky dobře.

Asi to fakt zakmitává.

Web

(upravil Josko 21. 7. 2009 13:46)

Re: RIAA pream z ECC88

Dobre teda, ako tomu zakmitávaniu zabrániť? btw. NE5534 mám originál Texas Instruments (teda aspoň to tak vyzerá). A ten MAC 156 neviem, tam nie je nič napísané... Asi to pripojím na osciloskop, ak ten niečo vôbec zachytí... (lebo je to stará rároha krížik T565)
//edit: nejaké zákmity vidieť na vývodoch 1,2,5 toho MAC 156 (na obidvoch doskách čo som spravil) inde nič.
Kde by som mal dať tlmenie kondom, aby som to nejak zvukovo neposral?
A pravda je že tiež nejde nastaviť najnižšie napätie na výstupe, furt to skáče.

Re: RIAA pream z ECC88

To mi jeden Mk2 dělal taky - neměl jsem škopek tak dodnes nevím, čím to bylo sad

Zkus zablokovat napájení každýho operáku keramikou 100n přímo mezi nohy + a - napájení.

Web

(upravil Josko 21. 7. 2009 17:06)

Re: RIAA pream z ECC88

Napájanie som tak skusmo blokoval len tak že som keramiku priložil na napájanie MAC 156 a nepomáha, jediné čo pomohlo bolo zablokovať priamo 1 a 5 čo ale nemôžem spraviť kôli signálu... marha...
Ale rozmýšľam či to čo som videl sú vôbec zákmity.. na max citlivosti toho krížika je to normálne trochu zvlnená rovná čiara ako keď to pripojím priamo na +18 len je miestami ako keby rozmazávaná (zrejme dosť vysoká frekvencia a už to krížik nedáva).
btw. koľko  mA si berie tvoj Mk2 ?

Re: RIAA pream z ECC88

Ten dotaz jsem čekal sad Zklamu Tě, má ho už pár let táta...

Ale ty operáky žerou cca 5 mA každý, což dává nějakých 15 mA total.

Web